Miért csíp a hagyma?
Mikor kezd csípni a hagyma?
ha megérzem az illatát, vagy ha nézem?
A csípés elkezdődése akkor tekinthető egyértelműnek és visszafordíthatatlannak, ha a hagymafej kettévált. Az ellenakció sem várat sokat magára: a buroklevelekben egyébként békésen meghúzódó kéntartalmú vegyületek aktiválódnak, egy enzim segítségével felszállnak és azonnal az ellenségre (tehát ránk, a szeletelőkre) vetik magukat. Azoknak, akik tisztán akarják látni kivel állnak szemben, elárulom a nevét: S-1-propenil-cisztein-szulfoxid. Ez az S-1 pro-krix-krax a legérzékenyebb testrészünket, a szemünket veszi célba, s az ott lévő nedvességgel szövetségre lépve kénsavvá alakul. Ettől aztán rögtön sírva fakadunk (ami nem szégyen, hisz jól megtanultuk kémiaórán, hogy színtelen, szagtalan, szúrós szagú gáz).
Aki már unja a mindennapos harcot, az alábbi trükkökhöz folyamodhat:
csökkenthető az ellenség ereje, ha szeletelés előtt megmossuk és nedvesen tartjuk a hagymát
növeli a hatékonyságot, ha egy lépést hátrálunk (nyújtott kezes technika) és szánkba veszünk egy korty vizet (a profik a fröccsre esküsznek)
kevesebb könnyfakasztó anyag jut a szembe, ha a szánkon át lélegzünk. (Biztosan a szánkon át vesszük a levegőt, ha fémkanalat tartunk a fogunk között. Egyesek szerint az a legjobb, ha a kanalat megfordítva tesszük a szánkba.)
a kanál helyett citromot, kockacukrot vagy egy darab ke nyeret is rágcsálhatunk
ha aprítás előtt a hagymát 20 percre a hűtőbe tesszük, kevésbé párolog a benne levő illóolaj, így kevésbé könnyezünk
a hagymafajták támadókedve változó, ha nem bírjuk a csípőset választhatunk gyengébb fajtát is
Mert megvédi magát!!!
A pók is csak akkor csíp,ha bántod...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!