Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Ki hogyan főzi a csemegekukori...

Ki hogyan főzi a csemegekukoricát ill. ki használja fel a főzésnél a bajszát és a csuhét? (Többi a kérdésben)

Figyelt kérdés

Én amióta csak az eszemet tudom, úgy főzöm a csemegekukoricát, hogy a csuhé, belsőbb, zsengébb részeit is belefőzőm, és a bajszát is elsősorban az íze miatt. (Az utóbbinak egyébként jelentős gyógyhatást is tulajdonítanak - ráadásul még tea formában is árulják pont emiatt.)


Nálam ez viszont már gyerekkorom óta berögzült dolog. Ugyanis én félig-meddig falun nőttem fel. Ott pedig azt figyeltem meg, hogy a zsenge kukorica csuhéját mindig belefőzték a kukorica közé, és ettől jobb lett az íze. (A fazék alját kibélelték csuhéval majd a csövek tetejére is tettek, hogy azokat ellepje.)

Viszont sokszor fordult elő, hogy a bajuszt nem mindig szedték le teljesen a csövekről. Én pedig sokszor ettem úgy a csöveket, hogy a bajusz még félig-meddig rajta volt. Eleinte idegesített a sok cérna szerű szál a csöveken, de utólag rájöttem hogy egész jó ízt ad a kukoricának. Azán már úgy halásztam ki a szálakat a fazékból és úgy ettem a kukoricacsövek mellé, egy csomóba gyűjtve.


Utólag pedig kitaláltam, hogy mi lenne hogy ha a bajuszt egy csomóba gyűjtenénk, belebugyolálnánk a csuhé közé hogy ne bomoljon ki, azt aztán a csövek alá helyeznénk, a csövek által lesúlyozva és így is főznénk? Amennyiben zsenge, tejes csemegekukoricáról van szó, úgy kb. 10-15 percig, utána a hőt elzárva kb. ugyanennyi ideig párolni a csöveket a főzővízben. (Hogy a bajuszból és a csuhéból kioldódó aromaanyag bele tudjon ivódni a csövekbe.)


Nálam az eredmény ízben egyszerűen fantasztikus lett! Utánanéztem sok helyen, de szinte sehol sem találkoztam azzal, hogy valaki így főzné a kukoricát (azaz csuhéval és bajusszal együtt). Ráadásul - ahogy mondtam, a bajuszt gyakran még külön is veszik, abból pedig "gyógyteát" főznek. A szemekről lehántolt csövekből pedig alaplét (angolul "corn stock" vagy "corn broth") amit aztán mindenféle külön fűszerekkel dúsítanak úgy, hogy a kukorica íze majdhogynem elveszik - ezt az alaplét aztán sokféle módon használják fel - többek között vegán és vegetáriánus ételek készítésénél is.

(Pedig az igazán jó alaplé az, amiben a tejes csemegekukoricán, a csuhéján és a bajszán kívül semmilyen más ízesítő, de még só sincsen. Ugyanis ez a tökéletes kukorica esszencia szerintem - főleg úgy hogy a belefőzött bajusz miatt állítólag még gyógyhatása is van.)



2022. aug. 27. 12:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%
A lekopasztott kukorica is finom tud lenni, mert a csőből is kifőnek ízanyagok.
2022. aug. 27. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

# 1

"a csőből is kifőnek ízanyagok"


Abból IS! Pont erről beszélek. Ezt az ízhatást amúgy csak fokozni lehet a fent leírtakkal.

Amúgy az angol és amerikai konyhában - amikor bármilyen kukoricát tartalmazó ételt készítenek - az általános gyakorlat, hogy egy éles késsel ékszerűen körülmetszik a csöveket, a szemeket ezáltal leválasztva. Az így megmaradt csutkákból készítik aztán az "alaplét".

2022. aug. 27. 12:40
 3/11 anonim ***** válasza:
84%

Pont ugyanígy főzzük mi is, ahogy leírtad. Dédmamámig visszamenően anyai ágon mindenki, apain csak nagymamáig, ott dédszülőm már nem volt.

Szóval nem hinném, hogy egyedi dolog.

2022. aug. 27. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
84%

Pedig sok főzési tippben így írják, hogy csuhéval és bajusszal együtt.

A csuhét lefejik róla és kibélelik vele a lábast.


Szerintem fontosabb egyébként, hogy kis lángon / kis fokozaton kell főzni (lassan).

2022. aug. 27. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

3 #

"Pont ugyanígy főzzük mi is, ahogy leírtad. Dédmamámig visszamenően anyai ágon mindenki, apain csak nagymamáig"

👍👍👍😊


4 #

"Pedig sok főzési tippben így írják, hogy csuhéval és bajusszal együtt. Szerintem fontosabb egyébként, hogy kis lángon / kis fokozaton kell főzni (lassan)."


Érdekelne hogy hol található ilyen főzési tipp, amely kifejezetten így ajánlja a kukorica főzését? Ugyanis sajnos én idáig csak azzal találkoztam, hogy simán a lefejtett csöveket főzik meg (mind hazai,mind külföldi receptoldalakon, de lehet hogy én kerestem rosszul rá).

2022. aug. 27. 13:46
 6/11 anonim ***** válasza:
84%
Csuhét nem mindig hagyom rajta, de bajusz mindig belekerül.
2022. aug. 27. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Metionin ***** válasza:
84%
Mi mindig úgy főztük, hogy alá-fölé csuhé. A bajszát leszedtük de nem teljesen.
2022. aug. 27. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
88%
csuhé mindig van a fazékban a csövek mellett, a bajszát nagyjából leszedem, engem idegesítenek ezek a kis szálak, amikor eszem a kukoricát.
2022. aug. 27. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
(Miért van az, hogy minden like-olásnál mindegyik válaszra csak 75%-os értékelést ad? Miért van ennyire elcseszve a "like rendszer" a gyakori kérdéseken?)
2022. aug. 27. 15:02
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
A bajszát mindig leszedem, mert zavar az evésnél. A csuhé belső leveleiből mindig kerül a fazék aljára, a csövek közé és legfelülre is.
2022. aug. 28. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!