Szerinted milyen a jó húsleves?
Milyen hús, milyen zöldségek amitől a legjobb szerinted?
Hogy készíted?
Én a kettes vagyok, szolnok megyei, anyukám mindig rakott bele krumplit. Anélkül el sem tudom képzelni.
A férjem dél pest megyei, anyósom is rak bele meg a 95 éves nagymamája is, aki több 100 lagziban meg disznóvágáson főzött húslevest.
Én el se tudom képzelni nélküle.
De biztos van amerre nen szokás.
Vagyis nem a kettes vagyok hanem a kettessel értek egyet bocsi csak közben a babámnak mondókázok és félreírok már.
Szóval felénk is szokás a krumpli mindenhol bele, én a főtt zöldségeket nem szeretemtudom és a sogornőm se csak a krumplit esszük belőle.
De anyukám tyúkból csinálja mindig , neki a sertés a fura
Én szerintem az a jó húsleves, amit annó nagymamám csinált és mindig együtt ettünk a családdal.
Ő pedig jó minőségű húsból (általában saját nevelésű csirkéből, ritkábban a környéken élő gazdáktól beszerzett sertés vagy marhahúsból) úgy főzött meg, hogy jellemző legyen a jellegzetes aranyló szín és a tiszta, áttetsző állag, ami mellett érezni lehessen a levesben az adott állat húsának összes íz és aromaanyagát – azaz a levesben a mai szóval élve tökéletesen érvényesüljön az „umami” íz.
Ez pedig úgy érhető el, hogy a húst alaposan megtisztítjuk, bő hideg vízben tesszük fel főni és min. 5-6 órán keresztül a létező legalacsonyabb lángon főzzük - a lassú főzés azért indokolt, mert csak így oldódnak ki tökéletesen az íz és aromaanyagok az adott húsból. (A szakácskönyvek összesítve négy személyre 70-80 dkg húshoz 2 liter vizet és kb. fél kiló zöldséget ajánlanak. Ízlés kérdése ez is, ki hígabban, ki még ennél is sűrűbben szereti, de valóban ez az ideális, működő arány, ami alapján lehet számolni.)
Felfövés után folyamatosan lehabozzuk, aztán mehet bele a zöldség (amit nem kell túlzásba vinni), a szemes bors (néha nagymamám tett bele szeklicét ha kicsit fakóbb volt a lé, de szerintem ez elhanyagolható) majd a végén zöldségeket és a húst kivéve átszűrjük, hogy szép, áttetsző állagot kapjon a leves.
Emlékszem, nagymamám feldobta még egy kis „húsleves töltelékkel”. (Ez nagyjából szikkadt, tejben vagy vízben áztatott kenyérből, friss petrezselyemből, tojásból, olajon dinsztelt hagymából, kevés fokhagymából, sóból, borsból és kevés pirospaprikából állt amit alaposan összegyúrva, kb. bejgli alakúra formázott, majd folpackba csomagolta, mint a szaloncukrot, és a zöldséggel együtt tette a levesbe (nagyjából a főzés vége előtt 1 - 1,5 órával).
Természetesen az ebédre felszolgált leves fogyasztása együtt az egész "családdal" (ami nem kifejezetten a "vérrokonokra" értendő, hanem adott esetben a legjobb barátokra, akik legalább olyan közel állnak az adott emberhez, mintha egy családtag lenne) meghatványozza a leves élvezetét. 🙂
Mindig elönt a melegség engem belülről, amikor felidézem magamban ezeket a régi szép időket. Egyrészt a meleg és fantasztikus ízű húsleves, amibe az ember a "szívét-lelkét is belefőzte" - másrészt a jó családi légkör és hangulat miatt.
Szóval szerintem ILYEN az igazi jó húsleves!
28/F
Szerintem is tájegysége válogatja. Én soha nem teszek bele se krumplit, se kelkáposztát, se brokkolit, se kelbimbót.
Finom húsleves, ahogy MI szeretjük: Házi csirke, vagy tyúk darabolva, zúzával, lábával, nyakával együtt. Ha disznóból, akkor jó húsoscsont, vastagon hússal. Felteszem főni hideg vízben. Amikor már kezd "habozni", leszedem szűrővel, kétszer-háromszor meg kell ismételni. Addig megtisztítom a sárgarépát, fehérrépát, egy kisebb darab zellert, egy zöldpaprikát, egy paradicsomot, és egy fej hagymát csak a külső héjától megpucolva. A belső tiszta sárga héj rajta marad. Amikor már nem habzik, beleteszem a zöldségeket, sót, egész fekete borsot, kb. két teáskanálnyit és egy nagy csokor zöldségzöldjét összekötözve. (Nem főnek túl a zöldségek, bármilyen hihetetlen.) Egész pici lángon (kinek mije van manapság) gyöngyözve főzöm, míg a hús megpuhul. Leszűröm, külön szedem a húst és a zöldségeket egy tálba. Cérnametéltet főzök külön vízben (sokan vesznek ki a húsléből és abban főzik ki a tésztát). Sem vegetát, sem mást nem használok, de ilyenkor már meg van terítve. A forró húslevest az asztalra teszem, mellé a főtt húsokat és a tésztát. Aki csípősen szereti, macskap.öcse paprikát is teszek az asztalra, vagy erőspistát. Gyerekek miatt nem teszem a fővő levesbe.
Szóval én ezt az egyszerű fajtát szoktam csinálni, és mindig, mindenkinek ízlik.
Egyébként a húsleves is úgy jó, mint pl. a töltöttkáposzta, vagy gulyás, stb.: minél nagyobb fazékban főzöd nagy mennyiségben, annál finomabb.
Köszi a tippeket, ment a zöld mindenkinek.
Ez igaz, hogy ebbe lehet a legjobban belekötni, inkább lehet elhalasztom a húslevest és frankfurti lesz.
Mifelénk a húsleves tyúkból, vagy marhából készül. Vagy vegyesen. Az a legfinomabb. Disznóhúst sosem teszünk bele.
Manapság már alább hagyom egy kicsit, főzök húslevest csirkecombból, de olyankor mindig van hozzá marha csont, legjobb a velős csont.
Zöldségből sárgarépát, petrezselyem gyökeret, sok zellert, néhány cikk fokhagymát, vörös hagymát, és legalább egy zöld paprikát teszek bele. Krumplit sosem, a krumpli keményítőt tartalmaz, zavaros lehet tőle a leves.
Öreganyám mindig azt mondta, hogy nem a hústól lesz jó a leves, hanem a zsírjától.
Tehát bármilyen állatból is készítjük, olyan részét válasszuk, amin zsír is van. Önmagában a csirkemell nem az igazi.
Zöldségből sárga és fehér répa ment bele, illetve burgonya. Ja és 1 fej hagyma egészben.
A sárgarépát és burgonyát szeretem benne, de a fehéret száműzöm, ha egy mód van.
És ételízesítőt tett még bele.
Volt itt olyan , aki azt mondta, hogy legalább 10 féle zöldség kell bele. Én meg azt mondom, hogy kizárt, hogy 10 féle zöldség pont harmonikus ízt ad. Főzni nem az összetevők száma alapján kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!