Sokan mondják a MAGYAR konyhára, hogy nagyon jóízű de egészségtelen, ez mennyire igaz?
Nagyszüleink - már aki faluról származik - még egész más világban nőttek fel: jóval lassabb volt a világ, mint ma(ejj, ráérünk arra még)...a tehén is kivárta a sorát, a tyúk is... meg a disznó is...a falusiak napközben egész nap dolgoztak... jó levegőn nőttek fel a gyerekek...mindenki tehéntejet ivott meg azt ette,amit a föld megtermelt(haszontermények, haszonállatok termékei: tojás, tej,túró,tejföl,tejszín,stn.)
Ma már gazdálkodásra nincs idő,a legtöbb falusi a városba jár be dolgozni ilyen-olyan melókra, ki-ki végzettsége és lehetőségei szerint.
Ennyit a világ pálfordulásáról.
Amúgy a tipikusan magyaros kaják akkor jók, ha beleteszik mindazt, ami belevaló: a gulyásba a marhahúst, a halászlébe a többféle halfajtát,a pörköltbe a zsírt...stb.
Persze ha ezt most Schobert Norbi és Rubint Réka olvasnák, töröltetnék az üzenetemet, tiltakozásuk jeléül...
Amiről te írsz, az a nagyanyáink/nagyapáink magyar konyhája. Ma már tényleg egészségtelen. A mai emberek többsége sokkal kevesebb fizikai munkát végez, mint a régiek, s ráadásul, ha csak teheti, autóba ül, nem gyalogol, kerékpározni is csak hobbyból szokott, holott pár évtizede a településen belül sok helyen ez volt a fő közlekedési eszköz. Ezzel az életmóddal nem égetünk el annyi kalóriát, mint amit beviszünk. Ezekből a finom ételekből bizony sok zsír lerakódik az erekben meszesedés formájában, a vér zsíros lesz, tehát megnő a rossz koleszterin-tartalma, a pocakunk kigömbölyödik, a lábunk nem birkózik meg a súlyunkkal. Hát ezért egészségtelen. Az egészségtudatos családok/háziasszonyok azért az ízek megtartásával ma már igyekeznek megszelídíteni a hagyományos magyar konyhát.
A másik dolog, hogy eleink azért nemcsak pörköltet és töltött káposztát ettek. Az étkezéseikben ott voltak a saját maguk megtermelte zöldségfélék is. Akkor még nem volt hűtőszekrény, fagyasztó. A húsféléket füstöléssel tartósították. Friss hús disznóvágáskor, majd tavasszal a rántani való csirkék megjelenésekor, a kiöregedett tyúkok levágásakor stb. került az asztalra. Nem ettek tányérnyi méretű rántott szeleteket, s tévedés azt hinni, hogy csak zsírral főztek. A megtermelt napraforgó egy részét bevitték az olajütőbe, ott cserébe kaptak olajat. Ezt is felhasználták.
A fö gond NEM az, hogy ZSIRRAL föz valaki, hanem az, hogy MENNYIT használ belöle.
Ugyanis a zsir nem egészségtelenebb, mint az olal vagy a vaj, viszont sokkal jobb, mint a margarin, ami tele van különféle ártalmas vegyszerekkel. (Mellékesen az összes zsiradékféle ugyanannyi kalóriát tartalmaz, ezért mind ugyanannyira hizlaló).
Ami a hagyományos magyar ételekkel inkabb gond, hogy a legtöbben rengeteg zsirt (zsiradékot) használnak hozzá teljesen fölöslegesen. A pörkölthöz nem kell fél kg zsir, egy-két kanálnyi is böven elég bele. De ez minden más ételre is igaz.
Rengetegszer lehet itt is olvasni, hogy pl. sült húshoz a tepsit VASTAGON kikenik zsirral - és ez az, ami fölösleges. Már több mint 40 éve fözök minden nap, igy elég sok tapasztalatom van. A sülthöz legfeljebb egész vékonyan lehet tenni bele zsiradékot, de ha nem sovány a hús, akkor semennyi sem kell, mert kisül belöle annyi, amennyi szükséges a sült iz eléréséhez.
Régen sem élt mindenki 80-90 évig, ahogy ma sem. Szerintem kár ezzel példálózni.
A magyar konyha nem feltétlen csak a zsírtól egészségtelen, hanem pl. attól is, hogy nálunk a köret: rizs, krumpli, nokedli. Vajon a vasárnapi rántott hús mellé melyik a gyakoribb köret? A párolt zöldség vagy a rizs? Több zöldséget kellene fogyasztani, persze ahogy írtad is, nem agyonfőzve.
Vendéglátást(és Turizmust) tanulok az egyetemen,és mi úgy tanultuk,a magyar konyha egyáltalán nem híres világszerte(ezt csak mi hisszük.)Rettentően zsírosnak és egészségtelennek tartják az ételeinket.
A nagymamám is 83 évig élt,pedig kolbászt,zsír evett egész életében,de úgy gondolom ez főként genetika.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!