Ti milyen ázsia ételeket szoktatok otthon elkészíteni?
Hát én 29/F vagyok és kb. 6 éve főzök.
Annó esti szakács suliba jártam, ahonnan ragadt rám azért valami. Viszont csakis azért akartam szakács lenni - papíron legalábbis - mert egy ilyen papírral könnyebben vesznek fel konyhára kisegítőnek, és ha már konyhán van az ember, akkor ott már nehezebben fog éhenhalni, másrészt így kajára sem kell annyit költeni. 🙂
Viszont időközben elkezdtem őszintén érdeklődni a gasztronómia iránt és végül szenvedélyemmé vállt a főzés. 🙂
Elkezdtek érdekelni a különféle nemzetek ételei és italai - még az igazán bizarr dolgok is, mint pl. kínai a száznapos tojás vagy a svéd rohadt hering, a surströmming - és megfogadtam, hogy ha az életben lesz rá lehetőségem, minél több ételt is italt fogok megkóstolni és minél több nemzet kultúráját fogom megismerni a gasztronómián keresztül.
Jelenleg két nagy kedvenc van nálam, amit személyesen is el tudok készíteni. Az egyik a magyarosított spagetti:
Én sokáig bolti spagetti tésztát használtam, de utólag "rászoktam" a házi készítésű tésztára, miután vásároltam egy robotgépet a tészta bekeveréséhez és egy kézi (tekerős) tésztavágó és nyújtógépet. Ilyesmit: [link]
Ugyanis rájöttem hogy az olajos vízben kifőzött gyári tészta azért nem jó, mert egyrészt az olaj miatt a tészta kevesebb szaftot szív fel a raguból, másrészt más egy frissen készített házi tészta, ugyanakkor mérföldekkel jobb mint egy gyári, amibe nem tudni mi van.
Amúgy ami a ragut illeti:
Igazából én majdnem mindig ipari mennyiséget főzök (1 kg hús a minimum) mivel nálunk sokan vannak a családban és alapvetően én tudok "aránylag jól" főzni a családon belül - ezért nem is tudok és merek mennyiséget ajánlani grammra pontosan, de megpróbálom:
- 500g sertés v. marhahús
- 1 konzerv hámozott paradicsom (ajánlom nyári időszakban a friss, édes paradicsomot leforrázva, pürésítve - mégis a házi a legjobb 🙂)
- Kis fej vörös- vagy mogyoróhagyma (utóbbit ajánlom inkább – ha van, ugyanis az íze sokkal édesebb és a szaga sem olyan erős)
- Kevés fokhagyma (kb. 1-2 gerezd ehhez a mennyiséghez, nyomva vagy reszelve)
- Oregánó, bazsalikom, rozmaring (javaslom a frisset, sajnos én általában szárítottból dolgozom)
- Kevés frissen őrölt bors
- Kevés gomba (Igazából ez ízlés kérdése hogy mekkora mennyiség, és hogy milyen gomba, vagy szeretne-e bele tenni valaki gombát egyáltalán. Mivel a mi családunk imádja a gombát, ezért mi a spagettibe rakunk; csiperkét - barnát és fehéret egyarát, erdei gombakeveréket - Aldiba és néhány nagyboltba kapni - és ha sikerül szerezni, kkor szárított vargányát v. vargánya port. A vargánya egy igazán különleges, fűszeres ízvilágot kölcsönöz a ragunak.)
- 1 vékonyabb sárgarépa és egy kisebb zeller (a zeller lehetőleg kevesebb, mint a sárgarépa, mert az íze sokkal intenzívebb) lereszelve vagy „Brunoise-ra” vágva (azaz brünoá, ami kb. 0,5×0,5 cm-es kockákat jelent. Én kb mindig ezzel dolgozom, ugyanis a raguban lévő pici zöldségkockák miatt esztétikusabb látványt nyújt tálaláskor az étel, mivel a fél centis zöldségkockák jól passzolnak a darált húsos raguba, ugyanakkor ízben gazdagítja is azt.
A recept:
Hagymát lepirítom, megy bele a fokhagyma, kicsit tovább pirítom (vigyázva hogy a fokhagyma le ne égjen), ekkor jöhet rá a hús, amit nagylángon, kifehéredésig pirítok, aztán jön rá az aprított zöldség és a gomba. Összeforgatom és folyamatosan, nagy láng felett tartom folyamatosan kevergetve és forgatva (legalábbis amíg a gomba összeesik - amennyiben friss gombából dolgozunk). Miután elfőtte az összes lét és kellően lepirult, jöhet a só (ízlés szerint), a bors, a zöldfűszerek, majd a paradicsom (megj.: mi kicsit édesebben szeressük a ragut, szal ha a paradicsom túl savas, kkor kevés cukorral ellensúlyozzuk a paradicsom ízét)
Összeforgatjuk, alacsonyra vesszük a lángot majd hagyjuk egyet rottyanni (azaz amíg rotyogni nem kezd újra a ragu). Közben folyamatosan kóstolgassunk – ez alapvető dolog!
Ezután hagyjuk a ragut min. 5 percig „pihenni” (hogy az ízek végleg összeérjenek), majd tálaljuk a frissen kifőzött tésztára öntve.
Kerülhet a tetejére frissen reszelt parmezán, de mivel a mi családunk imádja a sajtot, ezért mink resztelt trappista és karaván keverékét szórjuk rá, amit mikróban utólag ráolvasztunk.
Ez a "saját fejlesztésű", házi spagetti recept nálunk. (Amúgy ugyanezt a ragut használom – esetleg néhány kisebb eltéréssel – ha mondjuk görög muszakát vagy lasagna-t, esetleg cannelonit készítek).
A másik már félig-meddig "gyári" de kísérletezek a "full házi" változaton.
Régen gyerekkoromban anyukám sokszor vásárolt Uncle Ben's féle mártásokat a boltban, amiket aztán itthon csinált meg, néhány plusz extrát (pl. csirkehús) hozzáadva. Az egyik ilyen volt a szecsuáni szósz a másik az indiai curry.
Nos, én a curryt turbóztam föl itthon magamnak:
- 1 nagyobb fej vörös, vagy két közepes mogyoróhagyma
- 1 vörös kaliforniai vagy kápia paprika
- 1 konzerv bébikukorica
- 1 kg csirke vagy pulykamell
- 4 gerezd fokhagyma
- Só, indiai curry por, garam masala (esetleg őrölt római kömény), chili por, frissen őrölt bors
- 250 g vadrizs (indián rizs), basmati vagy jázmin rizs
- 4 üveg Uncle Ben’s indiai curry (de jó a thai mártás is, ugyanúgy be lehet ízesítni, mint a curryt)
Először is a bébikukoricát fél vagy negyed darabokra tördelem, folyóvíz alatt alaposan kimosom belőle az ecetes lét, lecsepegtetem majd jobb minőségű (lehetőleg sötétebb színű) szójaszósszal megöntözöm és hagyom benne pácolódni.
Kókusz zsíron lepirítom a hagymát, jön rá a zúzott v. reszelt fokhagyma, tovább pirítom (vigyázok hogy a fokhagyma nehogy leégjen), jön rá az előzőleg csíkokra vágott hús, tovább pirítom, míg a hús kifehéredik és majdnem megfő vm. kicsit le is pirul, jöhet rá a felcsíkozott parika és a bébikukorica. Addig pirítom nagy lángon folyamatosan forgatva és kevergetve, míg az összes levét el nem fövi, ekkor jöhet rá az összes fűszer – amit már előzőleg kimértem egy kis tálba, majd a só (csak vigyázva, mert a sós szójaszószban pácolt bébikukorica is sós szintén). Aztán megy rá a curry mártás (mivel az üveg falán mindig marad egy kicsi és mivel én utálok pocsékolni, ezért rakok az üvegbe egy kevés vizet, jó alaposan megrázom és hozzáöntöm a többihez, így egy csepp sem megy kárba). A lángot alacsonyra veszem és hagyom hogy újra felrottyanjon, majd elzárom a hőt alatta.
Közben a fajta rizst lemosom és megfőzöm (úgy, ahogy ahogy az elő van írva az adott rizsnél), majd még melegen tálalom.
Ezzel az étellel csak az a baj, hogy az Uncle Ben’s mártások viszonylag drágák, ezért akarom kikísérletezni a házi „curry alapszószt” amivel már tudok dolgozni.
Nálam ez a két kedvenc házi kaja. 🙂
Van még egy, a házi hamburger marhacombból készült húspogácsából de sztem ez egy olyan kaja, amit bárki megtud csinálni, aki képes arra hogy egy rántottát elkészítsen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!