Miért a kamrában a hidegben savanyították a káposztát nagyanyáink? Az alacsonyabb hőmérséklet miatt hosszabb idő alatt készül el.
Nagyanyáimnál a szobában se volt valami nagy meleg, nemhogy a többi helyiségben. Nem 26 fokban ültek, hanem ténykedtek kint (télen is sokszor van mit csinálni), néha kicsit befűtöttek, de a dunyhák is nagy szerepet vállaltak.
De érthető, hogy nem a tisztaszobában savanyítottak...
mert az istállóban trágyaszagú lett volna a káposzta.
és valóban, a szobában se volt sokkal melegebb
4-es:
" Mert kevésbé szaporodtak el rothadást okozó mikroorganizmusok és penészgombák az alacsonyabb hőmérsékleten."
Úgy gondoltam, valaki tud valami okosságot, mert az én öregjeim is savanyítottak 30 éve, és a konyhában állt pár napig a kis hordó, majd ment a kamrába hónapokra. De már utána jártam.
A savanyításkor ezek elpusztítása az egyik nem mellékes cél. A tejsavbaktériumok által termelt szén-dioxid kiűzi az oxigént a káposztából, ami meggyorsítja az anaerob tejsavbaktériumok elszaporodását és gátló hatású a rossz, aerob baktériumokra, gombákra. Szóval semmiképp nem szaporodnak el a gombák (ha ellepi a lé), a hőmérséklet csak az átalakulás sebességét befolyásolja.
A két utolsó jót írt. Nem is értem, a többieknek a konyha egyébként miért nem jutott eszébe. De mindegy is. Na, aki meg istállót írt, hát annak se véletlenül épp az ugrott be. Valakinek istállója volt, valakinek meg konyhája, meg a kamrája...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!