Bizonyára már sokszor és sokféleképpen megfogalmazott kérdésre keresek választ! Hogy főzzek sokat, táplálót és OLCSÓT?
Egyedülálló Édesanya vár konyhai tippeket, hogy 3 kamaszfiát a minimálbérből kellően jóllakassa.
Állandóan éhesek, növésben vannak, sportolnak.
Remekül főzök, rizses, krumplis, tésztás ételek naponta kerülnek asztalra.
Beszerzés! Honnan, hol mit a legjobb? Budapesten vannak olcsóbb helyek? Olyan sem gond, ahol rengeteg a közeli lejáratú, mert azonnal elfogy... Piacok, kínaiak?
A cikinek számító helyek, megoldások is érdekelnek; a minap leértékelt szaloncukorral oldottam meg a "beledobálós" piskóta ízesítését!
Köszönöm!
Gondolom, hüvelyeseket is főzöl, azokból olcsón lehet nagy, tápláló adagot (plusz fehérje is jócskán van benne, márpedig a fehérjés ételek nem szoktak annyira olcsók lenni, bár a zsírosabbakkal már jobban kijön az ember, ezért szeretem pl. a tojást, ami roppant tápanyagdús is), csinálnék hozzá egy kis húsos vagy egyéb fasírtot, tojáspörköltet...
Bár ezzel nem hiszem, hogy nagy újdonságot mondtam, ha egyszer gyakorlott háziasszony vagy...
Én zsírosan eszem, ami jót tesz a költségeimnek, természetesen a megfelelő tápanyagbevitelre is ügyelek. A párom, akinek sok kalória kell, ötvözi a zsíros, de jóféle étkezést az olcsó szénhidrátokkal. Így elég olcsón eszünk (pedig elég speckó étrenden vagyunk, főleg én), de azért te nehezebb helyzetben vagy még nálunk is. Bele kell adnod mindent, nálunk még van egy picike luxus... Bár édességet is tudunk gyorsan, olcsón készíteni, ami nekünk azért jól jön, főleg mikrósakat vagy a párom egyszerűen a főtt rizset ízesíti kakaóval, kókusszal, mazsolával...
Minimális hússal, rengeteg zöldséggel-gyümölccsel, tojással, tejtermékkel és hüvelyessel.
Egy sportólónak tudod mi a hátrány: az, amit jelenleg főzöl! Krumpli, tészta - szénhidrátos, vitaminszegény ételek.
A rizs fehérjeszempontból jó megoldás, ezek mellé még elsősorban a hüvelyeseket tedd az étkezés alapjaivá. Ezek nem utolsósorban olcsók is: borsó, bab, szója (hihetetlen, de a húsnál is jóval több fehérjét tartalmaz, és egyszerűen szójababpaszta, tehát a népszerű tévhittel ellentétben semmi természetellenes), lencse, zöldbab, csicseriborsó. Emellett fontosak a gabonák: zab, kukorica, rizs, árpa, köles, hajdina, rozs. Ezen kívül még nagyon jó fehérjeforrások az olajos magvak: dió, mogyoró, stb.
Ezekre koncentrálj mint alapétel, amiből minden nap legyen a főétkezés, mellé vitaminokkal, sok zöldséggel kiegészítve (szezonálisan, ami most olcsó pl.: lilakáposzta, csicsóka, cikória, sütőtök, retek, alma, kelkáposzta, zellergumó, birsalma, póréhagyma, karalábé, répa, retek, körte, ezekből azért rengeteg isteni finom ételt ki lehet hozni!)
És ha lehet, tojást fogyasszanak minden nap.
Ha átállsz erre, hogy a fehérje és vitaminszükségletüket fedezd az üres széndhidrátos kaják helyett meglátod, hogy máris nem fognak annyit enni (ugye a szénhidrát gyorsan lebomlik és hamarosan ismét éhesek vagyunk utána) - és ezzel a költségeid is drasztikusan csökkennek!
Csak példának pár ár a fent említettekből/kg:
lencse 400 ft (gondolj bele, 2 kiló milyen olcsó és simán jóllalkik belőle 4 ember!)
szárazbab 4-500 ft
szárazborsó 300 ft
szójabab 7-800ft
lenmag 6-700 ft
árpa 4-500 ft
stb. Érdemes nagyobb mennyiségekben várásolni, úgyis elállnak, és annál olcsóbb a piacon, ha többet viszel!
És mégegyszer: ne krumplin, tésztán, szaloncukron, édességen agyalj, ezek mind elhagyhatóak! A megfelelő fehérje-és vitaminforrás a fontos!!
#2: Miután megvannak a szükséges tápanyagok, a kalóriák megnövelésére a tápanyagszegényebb ételek is jók... Persze a szükséges tápanyagok bevitele ennyi pénzből az enyhén szólva necces. De nyilván törekedni kell rá.
A szénhidrát valóban nem laktat olyan jól nagy általánosságban, de ez emberfüggő is, hiába működik valahol hasonlóan a testünk, érdekes különbségek vannak. Ezt a saját háztartásomban is tapasztaltam. Egy ponton pedig még az is jóllakik a sok olcsó szénhidráttal, akinek ez távol esik az ideálistól (de tény, hogy több kell belőle így, ellentétben azzal, akinek mindegy, csak a kalória számít a jóllakásnál). Természetesen meg lehet próbálkozni durván zsíros, szénhidrátszegény táplálkozással, de nem a kérdezőnek, ahol 4 ember étrendje állna a feje tetejére s kiesne az összes olcsó szénhidrát... Azt sem bírja mindenki, hogy sok hüvelyest egyen, zöldséggel pedig elég nehéz jóllakni... Kellenek a nem annyira értékes, de olcsó energiát adó szénhidrátok. Mivel hiába eszik az ember remekül, azért elég sok energiát igényel a test.
De nagyvonalakban egyetértek a leírtakkal.
Nem régen próbáltam ki a "Bud Spencer féle hagymás bab" receptjét, igen-igen laktató és ízletes: a neten több féle változata is van, keresd ki az ízléseteknek megfelelőt. Én pl. a sonka helyett síma füstölt kolbászt rakok bele...
Keress a városban "Maszek tej-csarnokot"!
Ott kaphatsz (esetleg) Orda nevű terméket. = a túrónak annyira zsírmentes változata, hogy a túróhoz képest féláron!!! adják, viszont otthon 1-2 ek tejföllel feljavítva, túrógombóchoz, túrós lepényhez, stb. tökéletes.
Keress olyan maszek kenyérboltot, ahol akár zárás előtt, akár kora reggel, az előző napról maradt kenyeret, péksüteményt olcsóbban adják, mint nap közben...
"Azt sem bírja mindenki, hogy sok hüvelyest egyen, zöldséggel pedig elég nehéz jóllakni... Kellenek a nem annyira értékes, de olcsó energiát adó szénhidrátok."
Nem értem ezt a hülyeséget, amit írsz. Ugyanis táplálkozástudományi szempontból SEMMILYEN alapja sincs.
Nem azt írtam, hogy zöldséggel kell jól lakni, hanem épp ellenkezőleg: FEHÉRJÉBEN gazdag ételekkel, amelyen HOSSZÚTÁVON csillapítják az éhséget, és nem 10-15 percre, mint a szénhidrát!
Tény, hogy jelentős mennyiségű zsírra és sznéhidrátra is szüksége van egy fejlődő szervezetnek, de nem ennek kell a középpontban lennie, főleg akkor nem, ha sportolnak! Ha bármely sportoló étrendjét megtekinted, az első a fehérje és a vitaminok, ásványi anyagok.
Éppen azt írtam, hogy a hüvelyesekre helyezze a hangsúlyt, mert ezek remek fehérjeforrások, plusz a tojásra (a különösen fontos vastartalma miatt is); ezt egészítse ki a vitamindús zöldségekkel - nem azt, hogy zöldségekkel lakjanak jól.
Te összekevered a sportolót a testépítővel.
A sportolók a sporthoz szükséges energiát - bármennyire hihetetlen számodra - szénhidrátokból nyerik! És jó ha tudod, hogy az agyad például szőlőcukron kívül mást nem fogyaszt.
Nem én írok hülyeséget... Amúgy a szénhidrát NEM esszenciális tápanyag :D Aki bírja a zsírt, az extrém aktivitásnál is eléggé hanyagolhatja (már amennyire lehetséges, mert szénhidrátot mindenképpen eszik, aki eszik), max. 95%-ban zsírból fedezi az energiáját, nem gond. Ez persze speciális eset, a zsírra alapozó étkezést pedig normál, szénhidrátosan táplálkozó embereknek általában amúgysem nem ajánlja az ember...
NEM lehet fehérjén élni. Senkinek, de egy igen aktív embernek semmiképp. Elég egészségtelen lenne mondjuk 1000 gramm fehérjét bevinni naponta... De 500-at is.
A fehérje az a makrotápanyag, amire alsó és felső határ is van. A zsírra alsó, a szénhidrátra semmilyen, ha csak általában az emberi test igényeit nézzük, illetve ezeknél a felső határt a kalóriaigény határozza meg. Fehérjére nem lehet alapozni, mert az vagy koplalás, vagy túlzott fehérjebevitel (egy alapszinten túl csak simán drága és sokaknak macerás, de aztán egészségtelenné is válik. a kérdezőnek nincs pénze feleslesen drága fehérjét venni). Szükség van energiát adó, ilyen felső limittel nem rendelkező ételre. Sokaknál ez a szénhidrát (a száraz hüvelyesek is szénhidrátbombák, amellett, hogy fehérje is van bennük nem elhanyagolható mennyiségben. sokkal több szénhidrát van bennük, mint fehérje. ami nem gond, energia sok kell, amire jó az olcsó szénhidrát, mint amilyenek a hüvelyesek), másoknál a zsír s van, aki egyiket sem helyezi a másik elé, sokat eszik mindkettőből.
Kicsike kalóriaigénynél s aktív életnél vagy fogyáskor még összejöhet, hogy a kalóriák harmada fehérjéből jön, de hogy uralkodó legyen úgy, hogy ne legyen belőle feleslegesen sok... Az már nemigen történhet meg.
Az energiabevitelt más makrotápanyag(ok)ra kell építeni.
Köszi nagyon a válaszokat, jöhetnek még!
Kicsit elment abba az irányba, mintha dietetikus konferencián lennék; miből menni a megfelelő, hány százalék fehérje, stb...
Nem gondolnám, hogy mindenki Édesanyja számolgatta ezt fiatalkorotokban.
Természetesen lencse, sárgaborsó-, bab hüvelyesek kerülnek gyakran asztalra, akár kenyérre kenhető krém, vagy leves, főzelék formájában.
Nem vackokkal tömöm a gyermekeim, zsírral és fehérkenyérrel, jobb napokon üres piskótával.
NEM!
Csupán az állandóan tomboló éhségüket próbálom kielégíteni. Így a minőségi, tápláló, jó ételek mellett megesik, hogy a mennyiség győzedelmeskedik.
Még az előzőhöz annyit, hogy voltaképpen alapból egyetértünk: fehérje az kell elegendő, plusz még egy csomó szénhidrát vagy zsír a kalóriák miatt, de már írtam, hogy alapesetben az emberek szénhidrátra alapozzák energiabevitelüket, az a megszokott, sok olcsó szénhidrát van, a kérdezőnek nyilván az az út. Úgyhogy elegendő fehérje, valamennyi zsír, a többi szénhidrát. A tojás, hüvelyes, zöldség is pont ilyen, de nagyon kevés ember lenne hajlandó mindennap hüvelyest enni, sokan rosszul is vannak a túl soktól, a hüvelyesek nem könnyen emészthetők. Nagyobb kalóriaigénynél pedig szintén nem megoldás a hüvelyes, mert túlszaladunk a fehérjén, miközben némelyik aminosavból kevés lesz, mert a hüvelyesek nem komplett fehérjét adnak... Ezért is szokták gabonával kombinálni őket, mert azok kiegészítik egymást e szempontból. Ha pedig nem kevés a komplett állati fehérje (ami a legegyszerűbb), akkor főleg szénhidrátot kell még bevinni, nem fehérjét, bár van, aki a növényi fehérjével nem foglalkozik, kicsi mennyiségnél meg is értem, bizonyos étrendeknél vagy mennyiségnél viszont az is számít.
#6: Mindegy, hogy sportoló vagy testépítő, mindkét csoport szénhidrátokra alapozza a kalóriabevitelét, akár szálkásít, akár tömegel, akár csak sportol és súlyt tart. Vannak persze kivételek, állóképességi sportokban elég hasznos, ha az embernek nem kell folyton cukrot ennie, mert ott van az elég gazdag saját belső zsírraktárja, már ha jól érzi magát zsírra adaptálódva, hisz nem mindenkinek passzol az. Testépítő versenyzők is képesek zsírral szálkásítani s a hobbitestépítőknél sem bírja mindenki a több kiló rizst vagy amit eszik szénhidrátosan, inkább sok zsírral könnyíti meg az életét (ami egyébként a szálkásításkori fehérjeigényt is csökkenti, mert a test a más működés miatt kevésbé hajlamos az izmokhoz nyúlni, ha a normál fehérjebevitel azért megvan, nem kell viszonylag magas bevitel).
Kedves válaszoló, az előttem hozzászólók nem dietetikai konferenciára szerettek volna elkalauzolni, csupán csak azt próbálták meg a tudtodra adni, hogy ha a minőségre figyelsz, akkor SOKKAL KEVESEBB is elegendő! Az gyors szénhidrátok valóban max 1 óráig telítenek el, míg a lassú, komplex szénhidrátok fehérjével kombinálva akár 3-4 órára is. Még a növésben lévő, sportoló fiúkat is.
Így ha egy kicsit odafigyelsz ezekre, rengeteget spórolhatnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!