Befőtt készítés tartósítószer nélkül lehetséges, persze, házilag?
Ha rövid időn belül megeszed,persze.
De szerintem nem érdemes akkor bíbelődni vele, akkor jobb, ha még most degeszre eszed magadat belőle amíg tart a gyümölcsszezon...
Ez olyan, mint a lutri. Volt, amikor én sem tettem bele és megromlott. Pedig figyeltem mindenre. Máskor meg egy üveggel sem romlott meg, pedig mindent ugyanúgy csináltam. A fene se tudja...
Most már mindig teszek tartósítószert bele, minden üvegbe 1 késhegynyi szalicilt. Több nem kell belőle, és nem hinném, hogy pont ez lenne olyan egészségtelen a sok szemét mellett, amit megeszünk.
Igen lehetséges! Mi már több mint tíz éve úgy tesszük el a befőtteket.
Ez a technika speciális üveget, technikát igényel. Mi a Ball üveget használjuk, de az Auchan áruházakba más márkanévvel kapható hasonló üveg.
A lényege a tiszta üvegekbe bele kell tölteni a megmosott gyümölcsöt és a vizet esetleg cukrot. Az üvegek tetejét meghatározott ideig kell vízben melegíteni. Ez alatt az üvegek száját vizes ruhával le kell törölni és az így előkészített üvegekre rárakni a meleg tetőket, lazán rácsavarni.
A befőttel teli lezárt üvegeket olyan fazékba tenni ami legalább 10 cm-rel magasabb mint az üvegek teteje. A fazékba annyi hideg vizet kell önteni, hogy az üvegeket ellepje. A fazék tetejét rá kell tenni és a forrástól számítva a táblázatban megadott ideig kell gyöngyözve forralni. Amíg teljesen ki nem hűl addig a vízfürdőben vannak a befőttek.
Hallottam olyat, hogy színültig tölteni az üveget, fémtetővel lezárni, ha kihűl az üvegben vákuum keletkezik és nem romlik el.
Nekem sajnos tartósítóval is sokszor elromlik, amitől a guta ütöget:( Mi lehet az oka. Pedig nem vagyok kezdő.
Ball üveg
Nem világos, hol a rejtély kulcsa, Ebben miért nem romlik el?
És a tiszta üvegek száját miért kell nedves ruhával megtörölni? Gondolom a tetőket a fertőtlenítés miatt teszik forró vízbe.
És a Ball üveg miben több, mint a hagyományos befőttes üveg?
Lehetséges, a módszer kicsit macerás, de 100%-os a siker. Bármilyen üveggel alkalmazható.
Az üvegeket elmosod, kifertőtleníted (nem maradhat benne baci, mivel ugye nem lesz benne vegyszer, ami megöli őket). Ezt mi forró vízzel szoktuk, először át kell öblíteni, aztán betenni az üvegeket egy tepsibe, kicsi vizet aláönteni, és be a sütőbe, "megsütni".
A frissen megfőzött lekvárt ezekbe az üvegekbe kell beletenni és azonnal lezárni. Vigyázz, az üveg forró, ajánlott kesztíűvel megfogni.
Fontos, hogy a tető jó állapotban legyen, sehol ne legyen rozsdás, mert akkor megromlik. Valamint ha különböző üvegeid vannak, akkor fontos, hogy passzoló tetőt tegxsél rá. Nekünk eddig még csak úgy romlott meg lekvárunk, hogy a tető nem pontosan passzolt, 6 helyett 4 karmosat tettünk rá, vagy fordítva.
Szóval a tetőt jó erősen rácsavarod, ezután pedig a lekvárt dunsztba teszed. Magyarul hőszigetelést teszel rá, hogy legalább 3-4 nap kelljen a kihűléséhez. Ezt mi úgy szoktuk, hogy egy mély fotelbe - sok lekvár esetén a kis kanapéra - teszünk régi dunyhát, párnákat, erre jönnek az üvegek egy kupacba (így tartják egymás hőjét), majd a tetejére is néhány párna, egy dunyha, és ami felesleges takarónk van, azt még rápakoljuk. Általában 4 napig szokott tartani, amire kihűlnek, de még egy napot hagyjuk a dunsztban.
Ami történik: Hosszú ideig forráspont közeli helyen van a lekvár, ez kiöli a bacikat. Ahogy kihűl, összemegy a lekvár, így fölötte egy vákuum keletkezik, ami erősen rászívja a tetőt. Egy ilyen módon elrakott lekvár akár 10 évig is eláll. Legalábbis tízéves lekvárunk már került elő és semmi baja nem volt.
Fontos, hogy ez a módszer nagyon jó szervezést igényel. Tehát előre ki kell mosni az üvegeket és berakni a tepsikbe, hogy a sütőben csak cserélni kelljen, amíg az egyik tepsiben lévőt töltöd, a következő fertőtlenítődjön. A dunszt legyen előre elkészítve, alul kirakva, meg a tetején egy dunyha, és valaki folyamatosan hordja oda az üvegeket, nehogy kihűljenek.
Ilyen módszerre valóban nem kell semmilyen tartósítószer, dédnagyanyáink még így csinálták a lekvárokat és azok is elálltak :) És szerintem igenis fontos, hogy amennyire csak lehet, kevés vegyszert vigyünk be a szervezetünkbe. Megéri a lekvár ezt a plusz macerát (egyébként gyakorlattal meg egy segítővel egyáltalán nem bonyolult).
Van egy megoldás és tuti nem romlik nem fog erjedni és ehető még egy-2 év műlva is a következő :
Egy sima befőtes üvegbe rakok 4evkanál cukrot púposat és 3evőkanál sót nem púposat egy mokkás kanál szódabikarbóna és saját tartósitó szer károsanyag nélül mert a só le fog űlni az aljára elkülönűl majd idő múlva mindentől és a só molekulája oda megy ahol romlásnak indúlna valami és kiöli a részcskéket!!!! sok sikert semmi percalatt kész!
Kedves 10:12!
Tehát a lekvár esetében többnyire celofánt v. folpackot használok mert az üvegeimnek, leginkább a kisebbeknek nem nagyon van teteje. Tehát, tanácsos lenne fémtetős üvegeket előtérbe helyezni. Az üvegeket eleinte csak elmostam, csakúgy simán, mosogatószerrel, meleg vízzel. Mostanában ezek után még egy lábasban kifőzöm. Ez nem tudom előre lépés lesz-e a romlás megelőzésére, erre vonatkozóan nincsenek még tapasztalataim.
Még egy kérdés hozzád, a lekvárral színültig töltöd (hogy ne maradjon levegő egyáltalán), és úgy rá szorosan a tető?
Tehát, a celofánt és a folpackot inkább hanyagoljam, vagy megpróbálhatom azzal is a színültig töltést, csak tartok tőle, a gumigyűrűvel nem tudom olyan alaposan leszorítani, mint kellene.
Kedves Tomasz13!
Attól az iszonyat nagy mennyiségű sótól nem lesz ehetetlen, hiszen a befőtt egy édes étel. Ettől a sós tartósításról m,ég nem hallottam semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!