Hogyan tudnék otthon tökéletes kovászt készíteni?
A nejem recepjte 2 ev proba utan:
100 g retesliszt
100 g feherliszt
5 g szaraz eleszto
Ezek szarazon osszekeverve, majd 200 g langyos viz hozza
Osszeallitani, az edenyt foliaval lefedni legmentesen, konyharuhaval letakarni , masnap delelottre jo
Ez sajnos nem kovász azt legalább tíz napig tart elkészíteni és naponta etetni kell.
Ha élesztővel dolgozol az meg 10-15 perc alatt felfújt.
Ha a vadkovász a cél amiben csak liszt és viz van akkor ajánlom Szabi a Pék videóit youtubeon. Vsn egy teljes lejátszási lista a kovásszal. 3 éve tart az a kovászom amit az alapján készítettem.
Röviden:
50 gr liszt, 50 gr szobahős víz összekeverni. Befottes uvegre tegyuk ra a tetejet de ne csavarjuk rá hogy azert tudjon lelegezni.
24 óra múlva ebből 50 gr + 50 gr viz + 50 gr viz osszekeverni.
Még kb 5 napig ezt minden nap megcsinálni.
Aztán ha már erősen buborékozik akkor napi 2x etetni, reggel és este.
Kb 10 nap után lesz életképes a kovász. De lehet 8 meg 20 is. Attol is figg milyena kpnyha, a homerseklet, a liszt es a viz.
Amikor etetés (50 gramm kovaszhoz hozzaadsz 50 lisztet es 50 vizet) után 8 óra alatt legalább megduplázódik a kovász, onnan lehet használni.
Etetéshez 50 kovász, 100 liszt, 80 víz. Ha megérett (dupla es tripla között) akkor lehet belole kenyeret (vagy mast) sutni.
Amugy az 50 grammnak nincs jelentosege csinalhatod siman 35bol vagy 40bol. A lenyeg hogy majd a sutes elott amikor hozzaadod a nagyobb adag lisztet, jok legyenek az aranyok
Tökéletes kovász? Mihez tökéletes?
Ha a cél az, hogy a kovász a fermentáció során jelentősen csökkentse a lisztben lévő allergéneket mint amilyen például a glutén, akkor vad-kovászt nevelj. Szintén a vad-kovász a javaslatom akkor is, ha a cél az, hogy a normál bélflórát támogassuk és ezáltal az immunrendszerünket optimalizáljuk. A jó kovászban nem csak Saccharomyces Cerevisiae van, mint a Budafoki élesztőben. A jó kovászban van vagy 10-15 féle gomba species, és 20-nál is több baktérium species. A jó kovász a Budafoki élesztőnél sokkal lassabban dolgozik. De ez nem baj, sőt előny, mert a hosszú kelesztés hosszú fermentálást jelent. És a hosszú fermentálás alatt van idő veszélytelen alegységekre feldarabolni a baciknak és a gombáknak a glutén nagy részét, és azokat a gyulladást okozó faktorokat is, amik a gabona-magban találhatóak.
A kérdésed el is bizonytalanít, mert a jó kovászt [főleg a tökéletes kovászt] nem csak elkészítjük, és aztán passz készen vagyunk, végeztünk - hanem fenn is tartjuk. Ha már megvan. Szóval általában nem egyszeri alkalom ez.
Én a kovid kezdetén kialakult élesztőhiány miatt készítettem kovászt, mert korábban hetente készítettem kelt tésztából süteményt, és nem akartam az élesztő hiány miatt abbahagyni. Az első kovászom 6 nap alatt lett bitang jó kovász. De hetekig kísérleteztem és fejlesztettem a technikámat, és sütöttem édes- és sós süteményeket is. Aztán már végül volt búza-kovászom és rozs-kovászom is. Na, amikor az első kenyeremet megsütöttem kovásszal, akkor a család tagjai kijelentették, hogy ők többé nem kívánnak bolti kenyeret enni. Az az igazság, hogy a dícséret jól esett, de nem tudtam, hogy örüljek-e, vagy sírjak. Végül felvállaltam a pék feladatokat, és ha tehetem, eleget teszek a kívánságuknak, és a lent linkelt képen látható bő félkilós vekniket sütöm mindnyájunk örömére. Este dagasztom be, aztán lefekszem aludni, és kb. 8 óra fermentáció után hajnalban/reggel sütöm. Valóban finom...
És is szívesen adok kovászt. Én séfkovásszal dolgozom. [Debrecen-Józsa]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!