Meddig szoktátok a kenyeret, zsömlét keleszteni, mennyi az ideális?
Sokáig kell keleszteni, régen nem véletlen votl egész napos munka a kenyér elkészítése, hajnalban dagasztották be és dél körül vagy még késöbb lehetett csak sütni.
Nem melegben kell keleszteni, hanem szobahömérsékleten, ami 16-18 fokot jelent, de ott legalább2-3 óráig, utána átdolgozni, formázni, újra keleszteni és csak utána sütni. Meg nem szabad sok élesztöt használni, egy kg liszthez böven elég fél vagy egyharmad kocka friss élesztö (vagy egy csomag szárított, habár ez közel sem annyira jó)
Ezt a receptet probáld ki, mindenki szerint nagyon jó lesz a kenyér:
A kenyérsütés valóban egy hosszadalmas művelet volt, ami nem azt jelentette, hogy közben nem csináltak mást.
Több órás kelesztési időt a hajtásokkal szakították meg, tehát a tészta nem csak kelesztve volt, a hajtásokkal is levegősítették.
A kovászról:
https://www.youtube.com/watch?v=Tg6rVo1t2w0
"kézimunkás" kenyér :
Neked kell kikísérletezni, hogy az igényeidnek megfelelő minőséget milyen módon tudod elérni.
Egy kb 2 kilós kenyér tésztája a jó kelesztés ellenére is, saját tömegétől fogva tömörödik is, a hajtásokkal ezt is próbálják korrigálni.
Kenyérütőben sütött kenyér szinte mindíg tömör, de cserébe azzal minden műveletet elvégez a gép.
A kézzel sütött kenyereknél lehet módosítani a készítés során, de az időigényes folyamat, és nem feltétlenül lesz azonnal az igényidnek megfelelő a végeredmény.
A hajtások számával, kelesztési idővel, hőmérséklettel, de még a sütő páratartalmával is lehet játszani.
Pl régen a kemencékbe, a kenyérsütés idejére beraktak egy tálban vizet, a modern sütőkben párásító program van a kenyérsütéshez.
Rosszat nem teszel a kenyértésztával, ha fogalkozol vele, nem dugod azonnal a sütőbe egy hosszú kelesztés után, de az eredményt csak úgy tudod tesztelni, ha kisütöd a kenyeret, és annak függvényében, hogy milyen lett, lehet módosítani az előkészítésen.
A kenyérsütés, ha igényed is van a jó minőségre, általában azzal jár, hogy néhány kenyér a kezdetekben nem lesz tökéletes.
Ehető lesz, csak a kívántnál tömörebb, morzsalékosabb, kemény héjú, stb... szerencsés esetben lehet az első kenyér tökéletes.
A jó házikenyér nem morzsálódik, sokáig eltartható, tésztája hólyagos, de jellemzően mégis tömörebb, mint a nagyüzemi pékségekben vásárolt kenyér.
A házikenyérben ugyanis nincsenek plusz adalékok, állagjavítók, lazítószerek, és a körülmények sem feltétlenül professzionálisak (sütő minősége, stb)
Az ember viszont képes alkalmazkodni, megtanulja, melyek azok a módosítások, amelyekkel elérheti a célját, de azokhoz tapasztalatokon keresztül vezet az út.
Pl két különböző sütőben nem biztos, hogy ugyanannyi ideig sütik a piskótát, de a sütők használói tapasztalatból tudják, hogyan érhetik el a jó minőséget, nem biztos, hogy egy receptet minden részletében követni kell
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!