Minden szemét amit a boltokban árulnak?
Az alapanyagok kivételével (liszt, száraz gabona, száraz tészta, száraz hüvelyesek, friss zöldségek, gyümölcsök stb.) úgy érzem a kicsit is feldolgozottak mind egészségtelenek.
Nem látok egy értelmes kenyeret, desszertet, semmit. Minden tele van adalékkal, rostszegény, zsírban dúskáló. Olyan jó lenne csak leemelni a polcról pár dolgot, de muszáj otthon elkészíteni mindent, mert nincs jó alternatíva... Vagy jó azért a bolti is?
Normális ezeket az ételeket enni?
„Értelmes ember nem issza meg azt a tejet, amit nem pasztőröztek,..."
Értelmes ember nem issza meg egy más fajnak a tejét, tehát pl. a tehéntejet, miközben az a bocinak való.
Szerintem is a feldolgozott élelmiszerek nagy része tré.
Ha szeretsz olvasni, ajánlom figyelmedbe a Hogy ne halj meg című könyvet. ☺
Túllépve a hatalmas flame waron, ami kialakult: részben igazad van, de nem teljesen.
Az egyik dolog az, hogy sokan vagyunk, és nyolcmilliárd embernek összességében irgalmatlan sok kaja kell. Ha csak azt nézzük, hogy senki ne haljon éhen, akkor rizzsel, krumplival, kenyérrel érdemes etetni az embereket nagyrészt. Ne felejtsük el, hogy vannak sajnos, akik tényleg nem engedhetnek meg maguknak ennél jobbat. Akár még Magyarországon is. Megment az éhhaláltól és a mennyiségi éhezéstől, ha ilyesmit eszel, de persze nyilván nem optimális.
Ha a pénz nem probléma, vagy legalábbis nem a legszegényebbekről beszélünk, akkor már képbe kerül a minőség is. De itt sem kell gonoszságot keresni. Egyszerűen az van, hogy az alacsony rosttartalmú és magas cukortartalmú ételek élvezetesebbek és könnyebben tárolhatók, szállíthatók, mint a magas rosttartalmú társaik. Ez van. Ezt részben a fizika törvényei okozzák, részben evolúciós maradvány (korábban ilyesmiből kevés volt, megérte megenni).
Azóta megváltoztak a körülmények. Az ösztöneink, tehát hogy azt tartsuk finomnak, ami tényleg egészséges, nem tartják a lépést. Pech. De szerencsére tudunk gondolkodni, és felül tudjuk bírálni az ösztönök által diktált vágyainkat, képesek vagyunk a hosszú távú előnyöket a rövid távúak fölé tenni. Kicsit trükközni kell, mert ezek a vágyak nagyon erősek tudnak lenni - de olyan módszerekkel, minthogy nem megyünk éhesen a boltba meg írunk bevásárlólistát, egész jó eredményeket lehet elérni.
Ami a boltokat illeti - az a baj, hogy sajnos a piacgazdaságnál még nem találtak ki jobban működő rendszert (jobbat kitaláltak, csak azok sajnos nem működnek). Ennek meg az a következménye, hogy az a gyártó marad életben, aki a vonzóbb (édesebb, alacsonyabb rosttartalmú, olcsóbb) terméket gyártja, mert a legtöbb ember ez alapján választ, ilyet keres. Valamennyit segít az állami szabályozás (pl. Magyarországot jó példaként is szokták hozni a lényegében betiltott transzzsírok miatt), de nem tökéletes. A termékek pontos, részletes megjelölésén (pl. tápanyagok feltüntetése, beleértve a rosttartalmat) még lehetne javítani, és ez tényleg a szabályozáson múlik. A másik az oktatás. Én 15 éve általánosban tanultam az egészséges étkezésről, ha keveset is, de a telítetlen zsírokról, a 2-es típusú cukorbetegség veszélyéről, az inzulinrezisztánciáról nem volt szó, legalábbis nem emlékszem. Tartok tőle, hogy azóta sem került túl sok újabb gyakorlati tudnivaló a tananyagba.
Nem minden szemét, csak a nagy része, a minőségért pedig fizetni kell, amit nem mindenki engedhet meg magának. Vagy felkutatni jó forrásokat, amik árban és minőségben is megfelelnek. Összességében a legjobban akkor jár az ember, ha jó alapanyagokat vesz és főz (legalábbis egészség szempontjából, idő és kényelem szempontjából nem valószínű).
A feldolgozott, mesterséges adalékanyagokat tartalmazó, olcsó, de hasznos tápanyagban szegény bolti ételekkel kapcsolatban a kérdezővel értek egyet. A saját egészségemen tapasztalom a különbséget, és nekem ez számít, nem az élelmiszeripar állításai. Az csak egy kis apróság, hogy közelről ismerek két közel egykorú idősebb nőt, egyikük élelmiszeripari felsőfokú végzettségű, ebben is dolgozott egész életében. Neki hiába magyarázok bármit, ő hisz abban, hogy a margarin, az étolaj és a bolti 1,5%-os tej teljesen oké, fogyasztja is őket. Másik sosem volt hajlandó lecserélni a zsírt és a vajat, és házi tejet vesz a piacon. Az egészségükön tisztán látszik a különbség, utóbbi korához képest meglepően fitt és egészséges, előbbi már régóta szenved különféle krónikus betegségekben. Tudom, más tényezők is közrehatnak, de azért elgondolkodtató, és a környezetemben elég sok hasonló példát látok.
Egyébiránt az alapanyagok között is vannak egészségesebbek és kevésbé egészségesek, és csupa egészséges alapanyagból is lehet csapnivaló, tápanyaghiányos étrendet összeállítani. A zsírral nekem pont nincs bajom, de a bolti ételekben inkább az olcsó növényi olajok jellemzőek, nehéz őket kikerülni, akárcsak a cukrot/édesítőszereket vagy a szóját.
#36
“te mindehova ideírod ezt”
Most mindenhova vagy ide? 🤦♀️ Téged sem az eszedért szeretnek.
#38
Na ennek fuss neki újra. Próbáld lassabban olvasni a kommentemet, tudod szóról szóra, szép lassan, mint amikor olvasni tanítottak. Lehet betûrôl betûre is, ha neked úgy kényelmesebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!