A zöldség és a petrezsejem egy és ugyanaz?
petrezselyem*
és nem, nem ugyanaz. A "zöldség" az a fehérrépa.
-petrezselyem-éreztem, hogy valami nem stimmel...köszi szépen :)
Kifejezésileg találkoztam már zöldségzöldjével, petrezselyemzölddel, zöldséggel, meg nagyon néha petrezselyemmel. Akkor ugyan az, csak ki hogy mondja...?
Nálunk a "petrezselyem" szót egyáltalán nem használják. A gyökere az a fehérrépa, a zöldje meg a zöldség.
Tehát a "zöldség" az nálunk (dél-alföldi falu) nem bármilyen zöldséget jelent, mint pl. karalábé vagy krumpli, hanem csak a petrezselyemzöldet.
Ezek tájnyelvi kifejezések, mindenhol mások lehetnek.
Nem csak budapestiként van így; a zöldség gyűjtőfogalom, a petrezselyem ebbe a gyűjtőfogalomba tartozó növény. (A teljes növény petrezselyem, nem csak a zöldje.)
Vagyis, minden petrezselyem zöldség, de nem minden zöldség petrezselyem.
„A gyakran fehérrépának is nevezett petrezselyem (Petroselinum) nemzetség a zellerfélék családjába tartozó, kb. 60 cm magasra növő bokros gyógy- és fűszernövény. Két alaptípusa van: a levélpetrezselyem és a gyökérpetrezselyem. Három fajtáját egyesek külön fajoknak, míg mások egyazon faj, a Petroselinum crispum három változatának tekintik. Eredetileg Dél-Európában, a Földközi-tenger vidékén honos, azonban mára az egész világon elterjedt.”
↑ [link]
„A zöldség kifejezés konyhatechnikai műszó. Definíciója nem tudományos igényű, nagyrészt önkényes és szubjektív.
A lágy szárú növények bármelyik részét, ami emberi fogyasztásra alkalmas, zöldségnek nevezhetünk, kivéve a gabonaféléket, az olajos magvakat, fűszereket és a konyhai értelemben vett gyümölcsöket. A gombákat is zöldségeknek szokás tekinteni, holott azok teljesen más biológiai kategóriába tartoznak (valamikor a növények alá sorolták őket).
A zöldségek közül némelyiknek a levelét fogyasztjuk (például fejes saláta), másnak a szárát (spárga), gyökerét (sárgarépa), virágát (brokkoli), gumóját (fokhagyma) vagy éretlen, húsos magvait (zöldborsó, bab). A zöldségfélékhez tartoznak olyan növények is, amelyeknek botanikai értelemben vett gyümölcsét fogyasztjuk, ilyen az uborka, a tök, az avokádó, a paprika és a paradicsom.
Mivel a „zöldség” nem botanikai kifejezés, nincs ellentmondás abban, hogy egy növényi rész botanikailag gyümölcs, de egyébként zöldségnek tekintjük. Régi könyvekben is találkozhatunk olyan nézetekkel, amelyben a dinnyét zöldségként, a paradicsomot gyümölcsként említik meg.
Általában a zöldségek inkább sósak vagy erősek, mintsem édes ízűek (néhány kivétellel, mint a rebarbara, sütőtök) vagy az óceániai kultúrákban elterjedt édes burgonya, a „kumara”.
(A felsorolásban: 28 Petrezselyem.)
↑ [link]
Ugyanaz. A petrezselyem a hivatalos neve a növénynek. Latinus petroselium, és idegen nyelveken is hasonló formában él a szó. Angolul parsley, németül Pederly stb.
A magyar konyhakultúrában népszerű zöldségről van szó, így nem meglepő, hogy számos tájegységen más és más neve terjedt el.
Ennek a növénynek van gyökere, amit Magyarországon sokan fehérrépának hívnak, más helyen gyökérnek, de egyes tájegységeken (pl. Borsod) a fehér gyökérrésznek is zöldség a neve.
Emellett van levele is: ezt petrezselyemzöldnek hívják a legtöbb helyen, vagy zöldségnek, vagy zöldnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!