Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Mit jelent egy étel romlottság...

Mit jelent egy étel romlottsága pontosan? Mi az ami árt abban, ha romlott ételt eszünk?

Figyelt kérdés

Szerintem két dolgot jelenthet. Vagy azt, hogy elszaporodtak benne a baktériumok. Vagy azt, hogy valami más kémiai állapotba került. Vajon melyik árt a kettő közül?


Ha a baktériumok, akkor mi történik, ha kinyírjuk a bacikat pl forrázással, vagy mikrózással? Akkor meg lehet enni csak az állaga pl már nem olyan, mint a friss, de nem árt?



2016. jún. 10. 13:09
 1/7 anonim ***** válasza:
50%

Hát ha neked van gusztusod a büdös húst megenni pl... Nekem a gyomrom fordulna ki tőle. És az a "forralással" nem lesz jobb illatú.


És egy penészes kaját is hiába forralgatsz, attól még nem lesz jó.

De árt. Jobb esetben meghajt, rosszabb esetben gyomorrontás.

2016. jún. 10. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az a helyzet, hogy én nem tudományosan nézem, hanem megszagolom, ha jó, akkor megízlelem s ha gusztusom van megenni, akkor megeszem (ez határozottan egybe szokott esni azzal, hogy nem romlott).

Nem igazán érdekel, hogy árt-e, ha egyszer undorító. De egy rothadó hús vagy záptojás már az én egészségembe és sérthetetlenségembe vett hitemet is megingatná, amennyiben olyan komoly tudatmódosításom lenne, hogy ezeket meg akarnám enni. Bár akkor lehet, hogy lila alapon türkiz pöttyös gombának látnám őket...


Egy kissé rothadt zöldségtől vagy gyümölcstől bizonyára nem lenne bajom (elég sok ilyen epret eszem mostanság. igyekszem leszedni a rossz részt, de nem pazarolni sokat. ha jóízű, lenyelem, ha rossz, kiköpöm, de mikromennyiség nyilván bejut), de direkt nem eszem rosszat, ez érthető, azt hiszem. Minek? Kevés érték van benne, nem jó... Nem nyerek vele semmit, ha megeszem, vesztenivalóm inkább van.


A kicsit savanyodni akaró levest meg tudom enni, főleg, hogy szeretem a savanyú ízt, ami akkor még szinte nincs is, mert amikor én észlelem az ilyet, az még nagyon korai fázis. A tejen is mindig éreztem, hogy pl. 2 nap múlva majd elkezd érezhetően savanyodni... Pedig ekkor még viszonylag friss volt.


De még ez is ritka eset.


Sosem dobok ki ételt, de a romlott étel már nem étel, hanem hulladék.

2016. jún. 10. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

nem tudom, felfedezted-e,van fogyaszthatósági,meg minőségmegőrzési idő. ez nem ugynanaz.

A gyorsan romló élelmiszereknél van a fogyaszthatósági idő. ált.nagy a víztartalmuk.vagy egyéb:tejes, tojásos,krémek,joghurtok, gombás ételek,felvágottak,májas dolgok,parfék,rizses dolgok- ezek mind táptalajok a kártékony baciknak.

Vagy frissen fogyasszátok,vagy anyári időszakban mellőzzétek,ha tehetitek.

2016. jún. 10. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 aperitif ***** válasza:
100%
A fő problémát az ételben elszaporodott mikrobák okozzák, amik a szervezetbe kerülve súlyos fertőzést eredményeznek, ugyanis egy-két bacival még el tud bánni a szervezetünk, de ha tömegesen kerül be, akkor már nem. Elméletben valóban fogyasztható lenne a romlott étel forralás után, de csak elméletben, mert ugye a büdös, zöld hús nem valami bizalomgerjesztő, a másik gond ezzel pedig az, hogy sok esetben nem maguk a mikrobák okozzák a betegséget, hanem az általuk termelt toxinok. Ilyen például a legtöbb penészgomba, vagy az E. coli. Tehát a legtöbb romlott étel esetében egyszerre áll fönn a biológia (fertőzés) és a kémiai (mérgezés) veszély is.
2016. jún. 10. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszi utolsó ilyesmire gondoltam. Főleg elméleti amúgy a kérdésem. Meg a forralás helyet lehetne mikrózás is. De ezek szerint a toxinok ellen ezek nem védenének, hanem csak a bacikat nyírnák ki.


De amúgy érdekes lenne a kérdés gyakorlati szempontból is. Hogy mondjuk állat eledelnek felhasználható e a baktériumoktól takarított étel, ha nem is néz ki jól, de azok szívesen eszik. De ezek szerint ott is kockázatos a toxinok miatt.

2016. jún. 12. 10:52
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Vannak ún.hőlabil toxinok,amik bomlanak forralásra. De vannak olyanok is,amelyek nem bomlanak hőre=hőstabil toxinok.

Más-más élelmiszercsoportba tartozó élelmiszerek romlottságát,vagy épp külső jelek nélküli megbetegítő-képességét más-más mikroba okozza.

Ha szeretnéd,szívesen írok erről,csak a pánikkeltést szeretném elkerülni.

2016. jún. 12. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Persze írj róla szívesen olvasom, szerintem érdekes téma.


Egyébként az előző hozzászólásodhoz: egy rizottó jellegű étel tejszínnel, sajttal az nem áll el öt napig szerinted? Most pl ezt ettem péntekig melóban úgy, hogy vasárnap este csináltam :D Az állaga nem volt már az igazi pénteken, de ízre nem észleltem gondot. Megmikróztam 4 percig evés előtt.

2016. jún. 12. 19:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!