Citromos kávét iszok és tök jól érzem magam! Mi van emögött?
Szoktam itthon kísérletezni mindenfélével. Pár hónapja elkezdtem azt csinálni, hogy instant kávét is citrom sűrítményt összekeverek, felöntöm forró vízzel és azt iszom napi kétszer. Borzasztó rossz íze van, de utána nagyon jó a közérzetem és hosszú távon is egyre jobban érzem magam, ahogy rendszeresen fogyasztom. Cukrot nem teszek bele, mert ahogy észrevettem az gyengíti a hatását. A fejfájásomat is általában elmulasztja és ritkábban vagyok migrénes azóta.
Milyen biológiai hatások lehetnek ez mögött? Ha külön-külön iszok kávét meg citromot, akkor nem érzem ezt.
Egyáltalában nem palcebo hatás. Nem találtam meg a biológiai okot, de úgy tudom, hogy ha a fejfájás epe eredetű, akkor használ.
Nekem is sokszor bevált. Nálam a placebo nem hat :-D, meg sok gyógyszer se.
És csak a kávé sem, hanem cukor nélkül a citromos kávé. Nálam mindegy a kávé meg a citrom aránya.
Ma is meg tudom erősíteni, hogy működik fejfájásra a kávé citrommal. Lefőzök egy adag kávét, belenyomok fél citromot.
Migrénes, féloldali fejfájásom kezdődött és kezdett hányingerem is lenni. Megittam és segített. Ezt garantálom, hogy nem pszichés hatás volt.
Reggel úgy keltem, hogy baromi fáradt voltam. Ritkán kávézom, de most csináltam egy instant kávét (nem 3-az-1-ben!) cukorral, forró vízzel felöntöttem és amikor feloldódott benne az instant kávé és a cukor, kb 4-5 cl sűrített 50%-os citromlét hozzátettem.
Kicsit jobban magamhoz tértem, mintha nem tettem volna bele citromot (ezt úgy mondom, hogy ritkán kávézom, pont azért, mert engem még a főzős kávé sem szokott élénkíteni, mert ha segítene, akkor gyakrabban használnám).
Egyébként nekem ízlik a savanykás kávé íze, és kíváncsiságból kerestem rá, hogy vajon más is issza-e ezt a kombót.
Guglin az első találatok szerint "ez csak placebo", kicsit lentebb pedig olyanok cikkek vannak vegyesen, hogy "placebo" és a tipikus "mindenegyben"-féle blogok szerint: "a citromos kávé csodaszer".
Az ilyen "mindenegyben" és hasonló blogokon írt dolgoknak semmi hitelt nem adok, de a placebo-hatásban sem vagyok biztos.
Viszont az a tény, hogy a kérdező csak kísérleti jelleggel csinált ilyet és ez pozitív hatást eredményezett, úgy, hogy nem várt a citromos kávétól semmilyen hatást, nem lehet placebo. A placebo hatásnak ugyanis előfeltétele, hogy a használó valamilyen várt hatás érdekében cselekedjen, míg a kérdező kifejezetten le is írta, hogy kísérleti céllal próbálta ki, mindenféle különösebb cél nélkül.
Azok a válaszolók, akik rávágták, hogy "placebo", valószínűleg csak rágugliztak és ennyi - hiszen meg se magyarázták a válaszukat.
Én se várok tőle semmit, én is csak kísérletezgettem (gyakran csinálok ilyet, olyan elvetemült kombókat is próbálok, hogy pl. toros káposztához teszek szójaszószt ami egyébként nagyon jó ízt ad neki) és igazából nem is nagyon hiszek az olyan dolgokban, hogy "igyál ezt, egyél azt, ettől meg attól leszel makkegészséges".
De ha a kérdezőnek beválik, és szakszerű magyarázatot szeretne kapni a kérdésére, akkor miért kell lenézően és tudatlanul válaszolgatni neki? Ha nem tudtok értelmes magyarázatot, akkor inkább linkeljetek be valamit, és akkor legalább nem tűntök hatökörnek sem.
A 14-16. válaszoló szerint is bevált, az elején "placebózó" válaszolók pedig már vissza se néznek... szóval szerintem valamire biztos jó ez a cucc :)
Azt viszont hozzá kell tenni, hogy nincs két egyforma szervezet. Simán lehet, hogy valakinek valamire jó, talán nem is tudja, hogy épp a citromos kávétól van jobban, de az is lehet, hogy valakinek pont rosszat tesz mert pl. a túlzott kávé vagy citromlé-bevitel növeli a gyomorsavat, vagy hosszú távon betegséget okoz ami csak 10-20 év múlva jelentkezik. Ezeket nem lehet előre tudni, mert nem vagyunk egyformák: ahogy valakinek a paracetamol jó fejfájásra, másnak az ibuprofén vagy valami más; vagy ahogy gyomorsav-túltengésre valakinek elég 1-2 Gaviscon, nekem pl. csak a szódabikarbóna+1 korty víz segít; de hogy értékelhetőbb példát mondjak: bátyámmal mindketten epilepsziások vagyunk, nekem 15 évesen jött elő először, neki 23 évesen; nekem levetiracetamot írtak fel és az működik, neki viszont ugyanaz az orvos karbamazepint írt fel és neki az vált be. Pedig tesók vagyunk.
De a lényeg, hogy ha valakinek valami beválik, még ha placebo is, akkor nyugodtan használja.
Ja és a kérdezőnek: bocsi, de nem tudok orvosi magyarázatot adni a jelenségre, mert nem vagyok orvos, de arra tippelek, hogy a kávé és a citromlé - megfelelő mértékben fogyasztva! - egyaránt jótékony hatású általánosságban, mivel a kávé koffeintartalma serkenti a vérkeringést és az agyműködést, a citromlé pedig C-vitaminban, B6-vitaminban és káliumban gazdag, amelyek a szervezet megfelelő működéséhez - így többek között az általános közérzet javításához - is hozzájárulhatnak, főleg akkor, ha a szervezet ezekhez máshonnan nem jut hozzá.
(Angol nyelvű oldal: [link] )
Gyorsan utánaolvasva vannak pro és kontra vélemények, nagyon sok embernek beválik, amire viszont sokan azt is mondják, hogy placebo.
Hitelest kutatást erre vonatkozóan nem találtam angol nyelven se, így hiteles választ nem tudok én se adni, viszont annyi biztos, hogy ha valamit az ember szervezete jónak érez, nem jelzi az embernek azt, hogy "hé haver, ez a kávé-citrom kombó nekem nem jön be", akkor valószínűleg jó lehet. Figyeljetek mindenesetre a szervezetetek jelzéseire és érdemes ilyenekről háziorvossal vagy gasztroenterológussal is konzultálni, biztos ami biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!