Hogyan spóroljak az ételen?
Minden héten nézd végig az összes akciós újságot. Válassz egy vagy két fehérjeforrást. Pl egy kg csirkemell. Azt oszd el részekre, egy részét fagyaszthstod is.
Válassz mellé köretet, krumplity bukgurt, tésztát stb
És valami zöldséget pl fagyasztott zoldborso vagy most szezonalis a cukini pl, sokszor akcios.
A kenyeret susd magadnak, az kehet reggelire es vacsirara valamilyen zokdsegkremmel. Szaraz huvelyesbol nagyon olcson eleg sokat tudsz csinalni.
De osszessegebn a legjobb tanacsom hogy tervezz menut. Reggeli, ebed, vacsora, 1 de inkabb 2 hetre es csak olyat vasarolj ami rajta van.
Keszetelt, feldolgozott arut, uditot, alkoholt, edesseget semmikepp
SOk jó ötletet kaptál:
Akciósan vásárolj olyasmikböl, amiket szeretsz, bevásárlólistávan menj boltba és csak azt vedd, amit felírtál, készíts heti menütervet, fözz több adagot egyszerre és adagonként fagyassz le belöle, ne vegyél üdítöket, alkoholt, édességeket, rágcsákat, nassolós cuccokat.
Amit eddig senki nem említett, ne dobj ki ételt, a maradékokat át lehet alakítani, illetve figyelj mindig a lejáratokra, ugyanis a legdrágább az, amit kidobsz
Kismilliószor le lett írva, minél kevésbé feldolgozott élelmiszerek, otthoni több adagos főzéssel (akár meal prep is), a fagyadztó a barátod
- zabpehely
- száraz hüvelyesek, főleg lencse és sárgaborsó
- rizs
- (sertés)máj, éppen akciós húsok, csirkecomb
- tojás
- mirelit ill idényzöldségek
- olcsó idénygyümölcsök, alma
- paradicsompüré/sűrített paradicsom
- olaj
Alkalmanként
- tészta
- burgonya
- natúr joghurt/kefír/tejföl
- tej
- sajt
Ezekből változatosan és egészségesen ill relatív olcsón lehet étkezni
Hozzáadsz egy multivitamint a biztonság kedvéért
Legfontosabb az ötletszerű és különösen a rendszeres költségeket visszanyesni. A gyors és lassú éttermek, büfék, kávézók mind jóval drágábbak a bolti bevásárlásnál, otthon főzésnél.
A legveszélyesebbek az összekapcsolódó szokások. Munkába menet minden reggel egy kávé, ebéd után minden nap egy süti, hazafelé minden nap egy jégkrém, edzésre menet minden nap egy ásványvíz.
Ha minden nap/héten rendszeresen veszel egy kávét, üveg ásványvizet, üdítőt, csokit, bármi akár olcsó dolgot is, abból hosszabb idő alatt a sok kicsi nagyon nagy tétellé összeadódik.
500 forintért nem sok mindent kapsz, de ha kellően sokszor kiadod nélkülözhető apróságokra, akkor hamar elmegy vele egy csomó pénzed.
Heti 500 Ft 26 ezer egy év alatt, 100 ezer 4 év alatt.
Napi 500 Ft kb. 150 ezer egy év alatt és 10 év alatt 1,5 millió.
Biztosan ér ennyit egy üdítő, kávé, bármi?
Ha muszáj, akkor persze vedd meg, de ha elhanyagolható, akkor inkább próbáld megspórolni. Ha meg sem fontolod, hogy kell-e, akkor nagyon könnyen elfolyik a pénzed.
Érdemes a kiadásokat vezetni (pl. Excell táblázatban), hogy mire mennyit költesz, függőleges oszlopokban kategóriákra bontani, rendszeresen összesíteni, így jobban látszik, mire megy el sok pénz, hol lehet érdemes próbálkozni a visszafogásával.
Ha kimondottan az étkezésen kell/akarsz spórolni, akkor akár érdemes lehet csak az élelmiszer költségeket is alkategóriákra bontani. Első körben pl. étterem, rendelés, stb. Meg édességek, alap élelmiszerek. De akár ennél sokkal precízebb kategóriákban is érdemes lehet gondolkodni. Húsok, zöldségek, stb.
Magyarországon palackozott vízért általában nem érdemes fizetni. A magyar csapok túlnyomó többsége teljesen biztonságos, iható vizet ad szinte mindenhol. Palackozott vízért fizetni nem csak környezetszennyező, anyagilag pazarló, de felesleges is. (Nyilván ha valamiért nem iható nálatok, az kivétel, illetve vannak szükséghelyzetek, amikor csapból nem megoldható inni, de ez nem jó, ha rendszeres.)
Az üdítők túlnyomó többsége meg cukros, vagy édesítőszeres, sokkal egészségtelenebb, mint a csapvíz. Ha minden áron ízesített folyadékhoz ragaszkodsz, főzz teát, csinálj magadnak szörpöt otthon, menet közben töltsd újra vízzel.
A többiek által javasoltak mellett az is lehet jó megoldás, ha többen összeálltok, így a nagyobb mennyiségű kaját nem muszáj neked egyedül megenni, cserébe másoktól más kaját kaphatsz. Persze a közösködéseknél mindig érdemes vezetni, hogy hol tartotok a költségek megosztásával.
Ha egyikőtök mindig olcsóbb kaját, olcsóbb hozzávalókból főz, egy másik mindig drágábbakat, vagy valaki szeret kimaradni, amikor neki kéne betennie és csak az előnyeit élvezi ki a megosztásnak, akkor könnyen felborul az egyensúly.
Azt is érdemes észben tartani, hogy lefaragni csak egy bizonyos szintig tudsz a költségekből. A bevételeid növelése hosszú távon több lehetőséget enged, mint a költség lefaragás. Fizetésemelés, előléptetés a munkahelyeden, munkahely váltás jobban fizető helyre, másodállás kiegészítésért.
Illetve érdemes átnézni az otthon levő dolgokat és ami felesleges, megpróbálni pénzzé tenni. A legtöbb háztartásban akadnak műszaki cikkek, ruhák, dísztárgyak, lakberendezési dolgok és egyéb olyan holmik, amiket egyszer jó ötletnek tűnt megvenni, de aztán mégsem használjátok. Érdemes ezeket kigyűjteni, meghirdetni és ha lehet eladni. Lehet, hogy nem kapsz értük annyit, mint amennyiért vetted, de még mindig láthatod több hasznát az értük kapható pénznek, mint ha csak kerülgeted otthon és nem használod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!