Mi a különbség aközött, hogy valaki megiszik 1 üveg Tokaji minőségi bort, vagy 1 üveg gagyi bort iszik meg? (pl Merengő, vagy Cimbora)
Jó, akkor válaszolj erre: a tiszta etil-alkoholtól másnapos leszel?
Milliószor lejátszott vita ez már, és nem csak itt.
Én elhiszem és nem is tagadom, hogy vannak olyan dolgok amik befolyással vannak a másnaposságra. De gondolom azon nem vitatkozunk, hogy a másnaposság fő okozója az italokban lévő alkohol. Voltam én már pusztulat másnapos mindenféle italtól, mindenféle minőségből. Ugyan úgy széthasad a fejem az ezerötszáz forintos prémium sörtől másnap ha sokat iszok, mint a kőbambitól és társaitól.
Nem tudom volt-e már kettős vakteszt, ami a különböző minőségű borok által okozott másnaposság mértékét objektíven vizsgálta volna, de kétlem. Ha mégis, akkor örömmel fogadok egy ilyen linket.
@13: Különböző anyagok hatását vizsgálták másnaposságra, igyekszem majd előkeresni tanulmányokat, de ennek leghamarabb holnap este ugranék neki. Majd nézz vissza.
Viszont ha te is tudod, és nem is tagadod (bár eddig határozottan más állásponton voltál, de mindegy is), hogy vannak az alkoholon kívül más tényezők is, amik a másnaposságot befolyásolják, nem igazán értem, hogy mit is próbálsz vitatni.
A bor amúgy egy nagyon jó példa, szóval pont könnyűt választottál nekem. Ott a kén mennyisége alapvetően és igen-igen nagyban befolyásolja a másnaposság mértékét, sokkal jobban, mint a legtöbb kongener a legtöbb alkoholos italban. Mindenképp keresek releváns tanulmányokat neked.
"
Viszont ha te is tudod, és nem is tagadod (bár eddig határozottan más állásponton voltál, de mindegy is), hogy vannak az alkoholon kívül más tényezők is, amik a másnaposságot befolyásolják, nem igazán értem, hogy mit is próbálsz vitatni. "
Azt állítom, hogy objektíven mérhető, valójában érzékelhető hatásuk nincs. Másképp szólva: ha nem tudod, hogy milyen bortól rúgsz be (mert nem érzed az ízét például) akkor nem jönne ki olyan eredmény, hogy minőségibb bortól kevésbé fáj a fejed. Véleményem szerint nagyobb a placebo hatása erre mint pl a kéné.
@15: Oké, világos. Akkor innen folytatjuk. Két gondolat csak: a biogén aminokról (lsd első hozzászólásom) a legtöbben még csak nem is hallottak, kén pedig lehet szép mennyiségben igencsak drága, magas presztízsű borokban is, nem csak olcsókban.
Őszintén szólva ez utóbbi miatt most belegondolva logikusabbnak tűnik, hogy mégsem a kén, inkább a biogén aminok és egyéb kontengerek jelentik az erősebb hatást. Igyekszem holnap, vagy legkésőbb pár napon belül konkrét tanulmányokat keresni, és mindenképp linkelem őket.
Utánanéztem kissé. Meglepően kevés korrekt, nem tippelgetésen alapuló információt találtam. Annyi bizonyosnak látszik ez alapján is, hogy a különböző alkoholos italok hatására eltérő mértékben alakulnak ki a másnaposságra jellemző tünetek.
Az első tanulmány:
Itt is kifejtik, hogy az alkoholos italok közül egyértelműen a bor, a borokon belül is a vörösbor az, ami a fejfájást okozza. Ezt többször is megteszik, illetve más tanulmányokra is hivatkoznak, amik kimutatták, hogy a fejfájást elsősorban a vörösborok, nem pedig a fehérbor, vagy pezsgő okozza.
"These studies suggest that red wine, but not white and sparkling wines, do trigger headache and migraine attacks"
Sokat mindenesetre nem tudunk meg - sem konkrét statisztikák nincsenek, sem konkrét okokról nem esik szó.
Egy másik tanulmányban megemlítik, hogy a vörösbor a szérumhisztamin- és szerotonin szintet növelheti, míg a vodka és fehérbor nem:
"Recent research finds that red wine, but not white wine or vodka, can increase plasma serotonin and plasma histamine levels."
Az okokat nem ismerik.
(Millió és egy tanulmányt lehet találni a hisztamin és szerotonin hatásáról a fejfájás kialakulásában. Ha ilyen is kell, szólj és keresek azt is.)
Sajnos csak egy mezei cikk, nem egy tanulmány:
Viszont pont arról szól, hogy a különböző kongenertartalom miatt a másnaposság is eltér italfajténként. Egy tanulmányra hivatkozva, azt írják, hogy a bourbont ivók 33%-a, míg a vodkát fogyasztók mindössze 3%-a érzett másnaposságot - az alkohol adagját a testsúlyhoz állították be.
"The greatest amounts of these toxins are found in red wine and dark liquors such as bourbon, brandy, whiskey and tequila. White wine and clear liquors such as rum, vodka and gin have fewer congeners and therefore cause less frequent and less severe hangovers. In one study, 33 percent of those who drank an amount of bourbon relative to their body weight reported severe hangover, compared to 3 percent of those who drank the same amount of vodka."
Igencsak döbbenetes különbség. Bár semmiképp nem meglepő, ha kilépünk abból a képzetből, hogy a másnaposságért mérhető mértékben egyedül az etanol a felelős. Mindenesetre nem lett volna rossz, ha linkelik a konkrét tanulmányt a cikkben.
Egy újabb tanulmány:
Ez kimutatta, hogy magasabb kongenertartalmú ital (bourbon) fogyasztása után az emberek sz.rabbul érezték magukat a másnaposság miatt, mint akik alacsonyabb kongenertartalmú italt (vodka) ittak. Egyéb különbséget - figyelemben, motoros képességekben, bármi másban - nem találtak a két csoport között.
"No effect of beverage congeners was found except on hangover severity, with people feeling worse after bourbon."
"Congener content affects only how people feel the next day"
Tudom, ezek a cikkek és tanulmányok nem a borok minősége szerint vizsgálták a másnaposságot. Sajnos olyat most hirtelen nem sikerült találnom, és több időt a közeljövőben nem szeretnék keresgéléssel tölteni. Viszont az egyértelműen és eltagadhatatlanul látszik, hogy a különböző alkoholos italok különböznek abban, hogy mennyire lesz másnapos tőlük az ember. És, mivel a vita fő iránya most ez, talán elég beszédes így is.
#9:
"Az olyan sztorik amit az első lenyomott, pedig alaptalan urban legendek."
erre utaltam
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!