Mi a különbség aközött, hogy valaki megiszik 1 üveg Tokaji minőségi bort, vagy 1 üveg gagyi bort iszik meg? (pl Merengő, vagy Cimbora)
Én 2 korty rossztól kikészülök (jó, előtte ittam 2-3 dl Egri Bikavért, de az nem sok). Filmszakadás lett. Egyszer megkínáltak valamivel, amit nem ismertem, onnan tudom, magamtól kizárólag minőségit iszom. Ha nincs pénzem, akkor pedig vizet. Minőségi italból sokkal több sem okoz gondot, max. elalszom egy ponton és jó közérzettel ébredek.
Egy egész üveg nálam elképzelhetetlen, de a rosszból nem is tudnék meginni fél decit sem.
Hát annyi, hogy az első pár pohárnál a drága bort ivó valószínűleg élvezni fogja az ízét, de a végére már amúgy is tök mindegy lesz.
Az olyan sztorik amit az első lenyomott, pedig alaptalan urban legendek. Nincs különbség a drága és olcsó italokban lévő alkohol között. Mindegyiktől ugyan annyira leszel másnapos és részeg is.
A minőségi és a gagyi bort egy világ választja el egymástól. Csak kóstolj meg egyet-egyet és rögtön érteni fogod, hogy mit értek ezalatt.
A gagyi bor, ahogy más is mondta: Még beb. is rossz, a legjobb amit tehetsz vele, hogy fröccsöt csinálsz belőle.
"@3: Az alkohol, pontosabban a bennük található etilalkohol között valóban nincs különbség. De a kén mennyisége (egész pontosan a szabad kénessav szint) nagyon-nagyon különbözhet két borban, nem beszélve mindenféle kongenerről - acetaldehid, vagy bigén aminok, mint pl hisztamin, tiramin, fenil-etil amin. És ezek mind beleszólnak a másnaposságba - is. Szóval nem, nem alaptalan városi legendák, a különféle italok nagyon eltérő élettani hatással bírnak, akkor is, ha a szervezetbe bevitt etanol mennyisége ugyanannyi."
És ezek mindegyik alkoholos italban jelen vannak? A sörben is ott van mind? Egy pálinkában is? Egy rizsborban? Arcszeszben? A tiszta patikaszeszben?
Vegyük már észre, hogy ez semmi más, mint bűvészkedés a szavakkal. A másnaposság fő (és kizárólagos) okozója az alkohol, pontosabban a lebontása során keletkező vegyületek. Minden amiben alkohol van, egy bizonyos szint fölött másnaposságot fog okozni, amíg működik a májad és le azt tudja bontani. Tök mindegy, hogy ez az alkohol mivel van keverve.
"#3 ismerősömmel is történt ilyen, és kétlem, hogy kamuzott volna"
Milyen történt az ismerősöddel?
Ülj le ma, igyál meg 2 üveg 5 ezer forintos bort. Pár nap múlva meg 2 üveg 600 forintosat. Aztán majd elmesélheted, hogy mennyire nagyon nem fájt az első után a fejed...
@7: Igen, mindegyik alkoholos italfajta tartalmaz kongenereket, méghozzá sokfélét. Nem létezik kereskedelmi forgalomban, fogyasztásra szánt alkohol nélkülük - még a legtisztább vodkában is ott vannak. Viszont mindegyik italfajta más-más mennyiségben és arányban tartalmazza őket. Pont ettől lesz eltérő az egyes italfajták élettani hatása és ettől lesz eltérő a másnap mértéke, akkor is, ha ugyanannyi etilalkoholt vittünk be a szervezetünkbe.
Nem nagy varázslatról van szó amúgy. Az alkoholokat különféle mikrobák erjesztik - többnyire gombák, konkrétan leggyakrabban a Saccharomyces cerevisiae, de vannak más fajba tartozó gombák, még nemesített fajélesztők is, illetve spontán erjesztésnél egyéb gomba-, sőt még baktériumfajok is szerepet kapnak. Az erjesztés során ezek a cukorból etanolt készítenek, de közben változatos anyagcseretermékekkel is gazdagítják az italt. Sőt, a cukorbontás folyamata is elágazhat a sima, etanollal végződő úttól a glicerin felé - főleg az erjesztés elején ez nagyban jellemző is. Az, hogy milyen anyagcseretermékek keletkeznek, függ kapásból a tapanyagtól - magyarán attól, hogy milyen alapanyagból erjesztjüknaz italunkat - a hőmérséklettől, az oxigén jelenlététől, mennyiségétől, az erjesztést végző mikrobák fajától, sőt törzsétől - azonos fajba tartozó mikrobáknak is van az erejesztés menetére nézve alapvetően különböző ezerféle törzse. És akkor még csak a cukor erjedéséről beszéltünk, pedig egyéb anyagok mikrobiális bomlása is beindulhat, sőt, néha direkt be is indítják. Pl almasav, vagy akár maga az etanol is tovább alakulhat. A végeredmény pedig az, hogy az alkoholos italunk tele lesz a legkülönfélébb anyagcseretermékekkel és bomlásvégtermékekkel. Ezek közül pedig jópárnak kifejezetten erős élettani hatása van - az előző hozzászólásomban konkrétan megneveztem párat, ami igen erősen befolyásolja pl a másnaposság mértékét.
Elhiszem, hogy még nem hallottál erről, és azt hiszed, a másnaposságért egyedül az etilalkohol a felelős, de ez nincs így, ez egy szimpla laikus tévhit. Kissé furcsa mondjuk, hogy azután is, hogy felhívják a figyelmedet a tévedésre, ragaszkodsz hozzá. Három út van: vagy megmaradsz a te saját kis hitedben, vagy elhiszed nekem hogy tévedsz és kicsit bonyolultabb a képlet, mint azt képzeled, vagy elkedesz utanaolvasgatni, kicsit tanulni és rájössz magad is. Nekem felesleges azzal próbálkoznod, hogy megmondd a frankót, én speciel nem laikus vagyok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!