Utszeli gyumolcs a cefrebe?
Nem olyan nagy forgalmu ut mellett kozvetlen, van egy szilva fa, minden evben a foldon rohad el.. Arra gonsoltam a cefrebe jo lenne. Lehet ettol valami baj, hogy utszeli fust, benzingoz, stb ramegy?
Ugyis palinka lesz belole..
Kiskorom óta csinálunk otthon pálinkát de sose volt még baj belőle ha minden belemegy:) nem lesz semmi baj tőlee csak tobb pálinkád lesz:D
18/L
Biztos megosztó lesz, amit írok.... Akiknek még sok is (mennyiségre), azoktól elnézést kérek, nyugodtan lendüljenek túl rajta.
Az is biztos, hogy ebben a kérdésben nem kapnál egyértelmű igent vagy nemet, ha széles körben kérdeznéd, minőségi pálinkát készítők körében én úgy gondolom, hogy nem ajánlanák a dolgot, de az én véleményem meg az, ha megmosod a gyümölcsöt (ahogy egyébként a kertben szedett gyümölcsöt is meg kell), akkor nem hinném, hogy ennek eredménye ne lenne jó ízzel fogyasztható egy átlag pálinkát kedvelő számára.
Elméletben meg minden beleszólhat az ízbe, ha csak arra gondolunk, hogy pl. sörkészítésnél mennyire számít a sörkészítés során felhasznált víz minősége, akkor biztos, hogy hatalmas tényező az is, hogy a pálinkánál honnan származik a gyümölcs.
Ha leszeded ill. felszeded a hullott gyümölcsöt, azt mindenképp mosd meg. "Sikálni" nem kell, pláne nem a szilvát, szóval nem kell róla lemosni a viaszréteget, mert az is az aroma fokozók közé tartozik, ahogy a héja is, őrület, hogy egyesek egyszerűen kidobják.
Akik legyintenek a gyümölcs megmosására, azoknak ajánlom, hogy egyszer próbálják ki, s nézzék meg, hogy a mosásra használt vízben mennyi cefrébe nem való dolog úszik a felszínre, s a víz mennyire elszíneződik. Gondoljunk csak arra, hogy néz ki az autónk egy eső után, ma szó szerint mocskos eső esik, hoz városi port, sivatagi homokot stb. S úgy érzem, hogy az "öregek" hozzáállása öröklődik "fiúra", csak a világ változott azóta, az eljárások finomodtak, stb. Addig amíg régen az öregek főzték titokban lábosban, addig ma profi főzők vannak, profi főzetők. Addig, amíg régen a forrás mesterséges beindításához használtak sütő élesztő "kockát" amit úgy mértek ki, szal nem a mai előre csomagoltra kell gondolni (mert, hogy ez azért nem új keletű eljárás), ma borélesztőt használnak vagy por alapú sütőélesztőt (jobb híján, sokan elégedettek azzal is, én is azt használok, szóval nem vagyok egy nagy ínyenc), egyes gyümölcsökhöz pektinbontót használnak, ha kell savazzák, kotyogót használnak a cefréző hordóban, a hőmérsékletet optimálison tartják, nem cukrozzák, mert az árt az íznek, s másnap a fejnek. Jó példa a laza hozzáállásra a törköly pálinka, amibe régen óbor, seprő került, mert "az sok mindent elbír", s született belőle az, amit 3 óra múlva is felböfögsz és rosszul vagy tőle, vagy "úgy megy le" mintha rajzszöget nyeltél volna le...
Én is vérre menő vitát vívtam sokszor, hogy mi való bele, mi nem, hogy kell főzni, stb. s hát én is csak azokat az elveket hangoztattam, amit úgy olvastam s abban vakon megbíztam, s az igazság az, hogy néha túl van misztifikálva a cefrekészítés helyes eljárása (ez okozza azt, hogy legyintenek rá sokan, hogy mi vagy te, vegyész), de sok igazság is van abban, amit rutinos készítők írnak, így érdemes a lehető legszigorúbban hozzáállni, aztán a tapasztalat majd mutatja, hogy ezekből a szempontokból mi az, ami túlzás, mi az amit érdemes volt betartani. Ahogy a borkészítés technikai fejlődését is szó nélkül elfogadta a többség, én úgy gondolom, hogy a pálinkakészítés fejlődését is el kéne fogadnunk. Persze a pálinka szerepe nálunk az utóbbi pár évben lett csak jelentős, igazán az otthoni főzés engedélyezése és a főzetés adójának csökkentése indította be ezt a dolgot, így aztán baromira gyerekcipőben van, még ha úgy is akarják beállítani, hogy a magyar a teremtésétől fogva pálinkakészítő és fogyasztó s hatalmas tradícióval bír ebben a "műfajban". Persze van benne igazság, csak nem az átlag emberre értendő.
Zárójelben megjegyezném, hogy Merkelt és Junckert szívesen látom otthonomban gyümölcsérési időben, Merkel szedheti a gyümölcsöt (azért Ő, hogy fogyjon egy kicsit, mert ráfér) és válogathatja, tisztíthatja, Juncker pedig magozhatja, darabolhatja, darálhatja, persze szigorúan 8 óra erős fizikai munka után, kézi darálóval, aztán mikor kész lesznek 300-400 liter cefrével, annak erjedési menetére minden nap figyelnek és az erjedés befejeztével nekiállnak pl. egy 30 literes főzővel azt lerottyantani, majd tisztázni (hétvégenként!!!), utána pedig odaállnék eléjük, s tartanám a markomat, hogy fizessétek is meg azt, hogy ezt véghezvihettétek. Úgy az ábrázatukat megnézném eztán...
Feltételem kb. ilyen lenne: [link]
A pálinka készítéséhez úgy kell hozzáállni, hogy élelmiszert készítesz. A legegyszerűbb út a jó pálinkához többek között az, ha a cefrébe olyan gyümölcs kerül, amit meg is ennél, nem rohadt, nem túlzottan érett, pláne nem éretlen, egészséges gyümölcs.
Ha így jártál el eddig is, akkor bocs, hogy ennyit papoltam erről, de az "Úgy is pálinka lesz belőle" kijelentés némi kétséget gerjesztett bennem.
Van néhány gyümölcsfa amere járok. Amolyan mindenki fája. Tavaly pl leterítettek fóliát a fa alá, és megrázták. Buszmegállóba van, nem mondanám rá egészséges környezet.
Nem volt beteg a gyümölcse.Kíváncsiságból megkostóltam pár szemet, finom volt. biztosan pálinka alapnak szedték össze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!