Milyen borok vannak, amik szerintetek a legfinomabbak?
Szia!
A fűszeres alatt te nem tudom mire gondolsz, ha azt olvasod, hogy "cserszegi fűszeres", vagy "fűszeres tramini", akkor mire asszociálsz. Ezek pusztán fajtanevek, de egyikben sincs valójában fűszer, nem fűszerezettek a borok. Lehet tisztában vagy vele, akkor elnézést, csak gondoltam, hátha megéri tisztázni.
8-10 ezerért remek borokat lehet venni. De nem cserszegit. A cserszegi fűszeres és a haverja, az irsai olivér nem éppen a drága, komoly borok alapanyagául szolgálő szőlő. Nem nagyon van az országban olyan bortermelő, aki ezeket a fajtákat többre szánja, mint egyszerű, vékonyka, de lendületes, jó ivású, frissító nyári bornak. Olyannak, ami jó keményen terhelt szőlőből a lehető leghamarabb van szüretelve, majd hűtött, egyenízesítő aromásító fajélesztős beoltással irányítottan baromi gyorsan kierjed, majd szintén baromi gyorsan lepalackozásra kerül. Egyszerű borok ezek, amivel nincs semmi baj, ilyen is kell, abszolút megvan a létjogosultságuk, de ha 10 ezer környéki összeget akartok egy borra költeni, nem ezt keresitek. Ja igen, és ha nincsenek mustsűrítménnyel felpancsolva, akkor garantáltan mindig szárazak.
Amúgy az ajánlott Frittman Cserszegi (jelenleg a 2014-es) tényleg igencsak korrekt bor, persze a fent említett ligában játszik ő is, de abban a ligában egy kiemelkedő versenyző.
A félszáraz-félédes is kemény dió. Tele vagyunk remek száraz fehérborokkal. Tele vagyunk remek édes fehérborokkal. A félszáraz és félédes viszont igen ritka. (Egyébként az emberek többségének amúgy sincs fogalma sem arról, hogy _valójában_ ízélményre, a minőségi borok ligájában mit is jelent az, hogy egy bor száraz, félszáraz, vagy félédes, hanem vaktában, "érzésre" lövöldöz és mondja rá, hogy ez kell neki. A szárazról az embereknek a fura savanykás bor jut eszébe - mert leginkább olyat isznak az emberek, az olcsóbb kategóriában az a száraz. Közben a fenéket, fantasztikus gyümölcsös aromákat képes egy száraz bor nyújtani.)
Mindenesetre ha mégis szeretnétek egy aromásabb fajtából egy komolyabb félszáraz bort, akkor a Somlói Apátság Pince traminijét ajánlanám, egyértelműen:
Nem, nincs 8-10 ezer, de egy 3-4 ezer HUF/palack fölött már nem a borba fektetett önköltség és ráfordított munka tükröződik, hanem valamilyen brandépítési törekvés, prestige-okok, célok, pincén belüli differenciálás, ilyesmi.
A másik, amit ebben a kategóriában tudok ajánlani, az Németh Attila Gábor hárslevelűje, szintén félszáraz:
(Egyébként csak for your info, nagyon ritka, hogy a borok világában járatlan emberek egyből hasraesnek egy sokezer forintos tételtől. Hosszú idő alatt kell annyira fejlődnie az ízlésnek, hogy képesek legyenek az ízlelőbimbók és az agy karöltve olyan szinten differenciálni, felfedezni ízeket, hogy meglegyen az a "aztaaaarohadtéletbe ez mennyire jóóóó" élmény. Már csak ezért sem érdemes egyből ilyen kategóriával kezdeni. Ha rám hallgattok, megveszitek a Frittman Cserszegit, meg a Somlói Apátság Pince traminijét. Nagyon nem egy kategória lesz a két bor, de egyből látni fogjátok, hogy való-e nektek jelenleg egy vastag, tömör szerkezetű, sűrű szövésű komoly fehér, vagy inkább egy könnyedebb bor passzol hozzátok.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!