Milyen vörösbort (fajtát, pincészetet) ajánlotok bornsznobnak aki eddig csak fehérbort ivott?
Eddig csak fehéreket ittam, inkább csak Tokaji késői szüretet, szamorodnit (édeset) meg Aszút. Vettem ajándékba egy Bock villányi (száraz) vörösbort egy havernak. Kiderült, hogy ő is inkább Tokajit iszik ezért megkóstoltatta velem (előtte soha nem ittam vöröset) mondván, hogy olyan mint a hordó belseje..
Nos, megkóstoltam és azt kell mondanom, hogy egyáltalán nem olyan rossz. Kb 10 év Tokaji után persze furcsa volt vöröset innom de én egyáltalan nem éreztem száraznak vagy úgy mint a hordó belseje. Száraz fehéret ittam már (szamorodni) az tényleg "száraz" de ez valahogy nem "száraz". Annyit éreztem rajta, hogy nem édes, de a szárazsága úgy nem zavart. Érezhető a magasabb alkoholtartalom a fehér édesekhez képest de tényleg tulajdonképpen nem rosszak a vörös borok sem.
Megfordult a fejemben hogy veszek magamnak. 😅
De milyet tudnátok ajánlani? Egy olyan embernek aki kb 10 éve csak a Tokajit ismerte?
Úgy 10 év alatt ilyen amatőr szinten kitapasztaltam már a Tokajikat, van kedvenc szőlőfajtám (sárgamuskotály, vagy hárslevelű), kedvenc pincészetem is van (Disznókő, Kvaszinger, Holdvölgy, Oremus, Szepesy pl) és persze csak késői szüret, szamorodni (édes) vagy aszú.
Na de ha nagyon próbálgatni akarom a vöröseket, és ha a Bockra azt mondtam, hogy nem rossz, akkor melyikkel kezdjem a próbálgatást szerintetek? Ugye az is a baj, hogy vörösből nem ismerem a fajtákat sem..
Csatlakozom a Villány és Szekszárd vidéki borokat javasolókhoz. Nagyon jó vörösborok vannak ezeken a vidékeken.
De azért az egyéni ízlés is számít. Engem ki lehetne kergetni a világból az édes tokaji borokkal. Annyira olajos, nehéz, semmi sincs benne, amit szeretek egy fehérborban, a könnyedség, frissesség.
Portugieser általában szokott ízleni azoknak is, akik nem nagy vörösbor kedvelők.
Értem, köszi. Próbálgatok majd.
Azért is tartom magam sznobnak, mert igazából annyira nem értek hozzá. Tehát sosem végeztem ilyen irányú tanfolyamot. A Tokaji borokat és azok készítésének módját úgy 90%-ban ismerem, legalábbis amit önerőből, az internet által el lehet sajátítani. De egy borászhoz képest kb nulla vagyok. :D
Engem gyakran "szidnak" vagy mérgesen néznek rám ismerősök, amikor megtudják, hogy 1-1 palack bor amit felbontok (van otthon borhűtőm) akár csak úgy magamnak akár ha látogatóba jönnek, az mennyibe kerül. Én javarészt a neten szoktam rendelni bort ilyen 2500-10000 ft között, a jellemző ilyen 3-5 ezer ft ami nem aszú. Szamorodni vagy késői szüret. Na, ismerős ilyenkor kérdezi, hogy amúgy ez mennyibe kerül? Mondom már nem emlékszem pontosan, de ilyen 5-6 ezer között volt. "Mennyi??" Kapom sokszor az ívet... Egyébként a Vaterát is gyakran nézem, van amikor ott tudok megszerezni jó áron egy jó Tokajit. (Jó ár a Vaterán az úgy 10-30 ezer között)
Én meg hiába mondom, hogy a borászat az művészet is és aki ezt nem képes megérteni, az nem érett meg arra, hogy bort fogyasszon. Pláne nem olyan, akinek csak az a lényeg, hogy minél olcsóbb legyen és jó neki a Dankó is meg a La Fiesta is...
De hát akkor innentől kezdve vörösek is helyt kapnak majd a borhűtőmben.
Feltéve ha a tárolási mód megegyezik a fehérekkel (hőmérsékletre gondolok elsősorban). Ha nem, lehet kell egy borhűtő külön a vöröseknek. Illetve lehet kell egy dekantáló is, a fehéreket nem nagyon kell dekantálni.
Hát jobb lesz a vöröseknek is utána néznem, hogy vörös tekintetben se legyek sznob. :D
Nem vagyok biztos benne, hogy a nyers "sznob" szónak a jelentését tudom.
De a "borsznob" más, az egy olyan személy aki elhiszi magáról, hogy ért a borokhoz (vagy nem hiszi el és ezt pontosan tudja is) de mégis úgy tesz, mint aki ért hozzá közben meg nem.
Bort kedvelőként érdemes alkalmat találni arra, hogy őstermelők borospincéibe is ellátogass, kóstold meg az általuk készített borokat.
A nemespemésszel borított, hűvös pincékben belekortyolni a borokba különleges hangulatot tud varázsolni, nem feltétlenül a boltokban kapható, palackozott borok a legfinomabbak, és a borospincék között sem a túrista sereg fogadására kiépítettek a legjobbak.
Pl az általad kedvelt tokaji borokra Tokajban nagyon ráépítették az idegenforgalmat, ami teljesen érthető, de a környező településen is borászat, szőlőtermesztés a fő prifil.
Három hegy körül, közel 90 kilométer hosszan 27 település tartozik a Tokaji borvidékhez, sőt még a határin túl is (ez a magyar-szlovák aszú vita gyökere is).
Egerben a Szépasszonyvölgy a birtúrisrák kedvelt célpontja, de minden bortermelő vidékről almondható, hogy az nem egyetlen településhez köthető, van egy ", "fővárosa", névadója, de több közeli települést is magába foglal, és a borok minőségét az időjárás, és a borászok munkája befolyásolja, valóban lehet jelentősége, hogy a bor melyik pincében készült.
Vaterán borokat vásárolni rizikós, a palackban, nem megfelelő körülmények között tárolt borok tönkre is mehetnek, élvezhetetlenné válhatnak, önmagában még nem értéknövelő, ha sok éves bort árul valaki.
Családi borászatok pincéinek látogatása során van alkalom beszélgetésre azzal, aki a borokat készítette.
Nagy titkokat nem árulnak el, de ha érdekel, sok apróságot igen.
(Milyen szőlőkből készült a bor, és gasonlók)
Bortermelők megjelenhetnek vásárokon, gasztro-rendezvényeken, érdemes nyitott szemmel járni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!