A Szekszárdi bornak miért nincs akkor kultusza, mint az Egri bikavernek? Valóban egy kicsit rosszabb? Ha igen Miért? Mélyebbre leasva lehetséges, h pl. a Tolna megyei dombság más klímát biztosít, más napsütéses órák számában stb.?
A bikavér kultusz valahogy észrevétlenül belopódzik a magyar tudatba, és összefonódik az az egri vár hős védőinek szellemiségével.
Az egri bikavér valóban ott van a köztudatban, de furcsa módon szinte csak az.. no meg talán az egri leányka.
A többi, Eger környéki bor már nem ennyire közismert, de a többi bortermelő vidékről is elmondható ez.
A tokaji aszúról mindenki hallott, de ott sem csak azt készítenek.
A bikavér egy több szőlőféléből kevert bor, amit nem csak Eger környékén készítenek, létezik szekszárdi bikavér is, csak annak nincs legendája, noha az nem igaz:
"Egri hagyományok szerint a Bikavér elnevezése az 1552-es egri ostrom és a török hódoltság idejére vezethető vissza.
Úgy tartják, hogy a harcban elcsüggedt katonák bátorítására a vár kapitánya, Dobó István, vörösbort hozatott fel a vár pincéiből. A bortól a katonák újult erőre kaptak, és nagyobb lendülettel folytatták a harcot. Az asszonyok vitték a bort a falon harcolóknak, de a törökök, akik csak a bor jótékony hatását és a várvédők szakállán végigcsorgó vörös folyadékot látták, nagyon megrémültek. Az törökök seregében hamar elterjedt a hír, hogy az egriek vért isznak, mégpedig bikavért. A vértől a bika erejét magukba szívó védők ellen pedig már nem mert harcolni egy török katona sem."
Valójában a 16. században még nem létezett ez a bor Egerben sem, de a 21. században is szinte ösztönösen összakapcsoljuk az egykori várvédő hősökkel.
Ennél sokkal prózaibb oka van.
Az egri borvidék nagyrészt vulkanikus eredetű talajon van, sokkal több ásvány van benne, a szekszárdi meg egy homoki bor, jóval szegényebb talajon termesztik.
A szőlőben ez koncentráltan jelenik meg, nem véletlen, hogy annyi sokféle íz lehet egy borban.
Ezek az ízek nem a semmitől varázsolódnak oda.
Pl. az Etna körüli borvidék olyan gazdag ásványi anyagokban, hogy sok ott termelt bor, majdhogynem sós ízű!
A badacsonyi borok is ezért jók.
Löszös talajon is lehet jó bort készíteni, attól még lehet harmonikus, kiegyensúlyozott, alkohol tartalomban pedig jellemzően felülmúl más borokat. De mégis másabb.
2-es vagyok, egyébként meg nem mondanám, hogy kultuszban a szekszárdi rosszul teljesítene.
Egerrel, Tokajjal, Villánnyal, nem nagyon versenyezhet ismertségben, és kultuszban nagyon semelyik más borvidék, de ha mondjuk ezt a 3-mat kivesszük a listából, szerintem Szekszárd, Badacsony, (Csopak, Somló...) abszolút a legismertebbek közt van!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!