Van esélyem kezdőként megfőzni egy kedvelt (bolti) sörfajtát?
Mondjuk, hogy szeretnék egy Gössert, vagy Heinekent vagy ezekhez hasonlót csinálni és úgy, hogy olcsóbban kijöjjön literre.
Még csak szemezgetek a sörfőzéssel, szóval nagyon gyorsan hessegessem el ezt a gondolatot, mert esélytelen vagy van némi esély, van akinek sikerült?
Ezek lagersörök, házilag ez egy nehéz műfaj, főleg ha konkrétan ilyen nagyüzemi magyar gyártmányú söröket akarsz utánozni, amik éppen a tűpontos technológián alapulnak.
Vannak viszont nagyon finom egyéb műfajok, amikből ilyen magyar (illetve magyar licenszes) nagyüzemi söröknél nem nagy kihívás olcsóbban is finomabbat főzni.
Azért jó mély a nyúl ürege, megéri falni az irodalmat és a videókat. Dióhéjban annyi, hogy a malátát roppantva kell rendeld vagy kell legyen roppantód. 20 literes fazék szerintem még kicsi, de ez ne tartson vissza, eleinte jó az leskálázott receptekkel. Kell ilyen nagy erjesztővödör is csappal, kotyogóval. A főzés a recept szerinti hőmérsékleteken és ideig "pihenők" sora, néha csak egy ilyen van. Tehát pl elcukrosítás 67 fok 1 óra. Kell egy jó pontos hőmérő és egy pót, aminél megjegyzed, hogy 40-80 fok közt mennyit csal a pontoshoz képest. Keverve melegíted, pihenő mehet hőszigetelve (pl hálózsák), de teljesen elegendő 20 percenként keverés közben visszamelengetni, max javít kicsit a kihozatalon.
Egy pH mérő, ami 5-6 közt tized pontos, jól jöhet. Elcukrosítás néhányadik percében jó ellenőrizni, hogy 5,2-5,6 között legyen a pH, testesebb sörhöz kicsit az 5,6-hoz közelebb, ivósabbhoz pedig 5,3 körül, de nüansznyi a különbség.
Ha az elcukrosítás kész megnyugtathatod magad jódpróbával, de szerintem 1 óra többszöröse a szükségesnek), akkor 75-78 fok kicefrézés 5-20 perc (az enzimeket denaturálni), aztán máslás 78 fokos vízzel, ami 6,2 alatti pH-n van. Máslás annyit tesz, hogy átmosod újabb adag vízzel a malátát, és szűrőnek használod, a zavaros elejét visszaöntögeted a malátaágy tetejére, és ha szép lé jön, akkor recept szerinti vízmennyiséget átengedsz rajta azzal a sebességgel, ahogy átfolyik. Na ez szokott háromórás csöpögés lenni, tehát inkább legyen malátazsákban (biab zsák, tetszőleges, erős, fazekadba való méretű zsák ilyen 150 mikron vagy annál sűrűbb hálóból), és csak emeld át a megfelelő mennyiségű máslóvízbe egy nagy vödörben, kevergesd át ott is, öntsd a sörhöz, majd hagyd még lecsöpögni a zsákot a vödörben, később mehet az összesbe, amit még kienged. Ez így 10 perc, és max 0,002 bukó a fajsúlyon.
Forralsz, nagyon lobogva. Felforr, elkezd habzani, kezeled (pl hideg víz permetszóró flakonból, meg kicsit visszább a kakaó). Percek után eltűnik a hab, hiába adod rá a kakaót, oké, mehet bele a keserűkomló, rendszerint 60 perces (kioltásig hátralevő idő van komlózásnál mindig a receptben).
Kell egy hűtő, ilyen spirálos, amire slag gyorscsatlakozó megy. Szívtam én is nélküle, nem éri meg, inkább 20000 pénz, és oké a főzőnap. Mozgatni kell a sörben, úgy 10-20 perc után már jó lehet. Kavarsz egy örvényt, a kicsapódott fehérjék középen összegyűlnek 5-10 perc után, süveg alakban leülepedve. A tiszta lét mentjük erjesztőbe.
Hidegen már nagyon ügyelni kell a tisztaságra, minden csillogósra mosva karcmentesen, és minimum körbepermetezve starsan vagy bármelyik klónja megfelelő hígításával, behatási időt kivárva. Oxigénes fertőtlenítőket hagyjuk, egyszer oxidáltam vele fullra a sörömet, inkább nem javaslom...
Oxidáció: ne fröccsenjen semmi, soha. Különösen 27°C fölött. Nyilván fog, nem nagy gond, de kerüld! Forrón mehet a szivornyás átfejtés, nagyon ügyelj, hogy ne forrázhasd le magad, hatalmas grillkesztyűk, meg rögzítés ahol lehet, ne te fogd a forró csövet! Csővég az edény legaljára, tényleg minél kevesebb pancsolás legyen!
Az oltási hőmérséklet az élesztő optimális tartományának az alján jó lesz és egyszerű. Itt beviszünk csomó oxigént: nagy, tökéletesen elfertőtlenített mérőedénnyel legalább fél méter magasból hosszú percekig, óriási habig küldöd a csobogtatást. Jó vastag hab legyen, és tényleg minimum kettő percig adjad neki! Előtte célszerű beleszórni a porélesztőt. Folyékonyat nem ajánlom kezdőként.
A lager mókás műfaj, nagyon kéri, hogy pontosan hőszabályzott hűtőben tartsd... Minden másra ott a 34/70. :)
Cold crash jó lenne, keress rá, döntsd el, hogy akarsz-e lagert! :) Sima ale igénytelenebb, a 6% alattiak tök jól tudnak sikerülni. A titok tényleg az élesztő optimumának az alján tartani a cefrét, egyszerűbb esetben egy stc-1000, aminek a szenzorja az erjesztő oldalára van szigszalagozva egy összehajtott ronggyal vagy valamivel meghőszigetelve a külvilág felől. Kell egy öreg hűtő ócsón. :)
Vannak ilyen zacskós receptek is. Ott 220 körül van egy korsó, de finomak, ha nem kristálycukorral csinálod, és a zajos erjedés végén adod hozzá a cukrot. Szőlőcukor jó lehet, csak drága, sörbolti dextróz is jó lehet, csak még drágább, invertcukor házilag tökéletes, csak jól sikerüljön, és ne legyen baleset! :)
Köszönöm a bő választ!
És ha van nekem szárított komlóm, amit szedtem még egy éve, az jó lehet bele? Vagy várjak szeptemberig és szedjek zöldebbet?
Abból is annyi gramm kell mint a pelletből?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!