Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Mi lehet a baj a friss pálinká...

Mi lehet a baj a friss pálinkámmal? A főzde mester(legális főzde) 48%-ra állította be az alkohol tartalmát ("úszó" fokoló), otthon én is megmértem és ugyanannyi volt. A baj az, hogy a 48 fok ellenére olyan mintha alig lenne alkohol tartalma(böv->)?

Figyelt kérdés
Amikor iszom alig érzik a tömény alkoholokra jellemző égető/maró érzés, amit az egyémnél hígabb alkoholoknál is éreztem. A másik, hogy alig van hangulatfokozó/bódító hatása egy felesre vonatkoztatva. Mintha nem innék semmit, holott más pálinkáknál kisebb alkohol fok esetén sem volt hatástalan egy feles. Átmehet a párlatba valami ami leköti és/vagy lassítja az etanol felszívódását. Mert valjuk be a szeszes italokat nem csak az íz hanem az alkohol hatásáért is isszák.
2021. máj. 21. 13:05
 1/10 anonim ***** válasza:
33%
Akkor van ilyen ha jól felcukrozzák.
2021. máj. 21. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Wadmalac ***** válasza:
63%
Ebből a 48 fokból mennyi a metil? :)
2021. máj. 21. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

:) Nem mehet át a párlatba ilyesmi... Nincsen semmi baja a pálinkádnak, sőt jól sikerült. "Akkor van ilyen, ha nem cukrozzák fel jól". Szóval pont az ellentettje, mint amit az 1. válaszoló írt, de ennél összetettebb. Alapanyag függvénye is, ill. a hibásan lefőzött pálinka, a hibás cefre is okozhatja a kaparó, maró hatást, továbbá akár a nem megfelelő környezeti hőmérséklet az erjesztés során.

Teljes tévhitben élsz, ha úgy gondolod, hogy egy 48 de akár egy 60%-os párlatnak égetnie, marnia kellene! 70% környékén kellene "melegséget" érezned tőle a szádban, de az sem feltétlen mar!

Hogy vízízű az azért van, mert így viselkedik, minden gyümölcspárlat más-más módon viselkedik. Ne aggódj ezen, "érlelést" kíván a dolog, nem frissen fogyasztandó. Hagyd állni legalább 2, inkább 3 hónapig. Össze fog állni, csak idő kell neki. Pálinkánál ha kaparó, égető, maró érzés van fogyasztásnál, az egy hibás pálinka, mi több akár lehet enyhén "mérgező" is, okozhatja pl. földdel szennyezett cefre is, akroleines szennyezés.


Friss pálinka azon túl, hogy lehet vízízű, nem feltétlen karakteres, nem feltétlen hozza ízben és illatban a gyümölcsjelleget. Alapanyagtól függően ez is lehet, hogy csak később alakul ki, kerekedik ki, ezért érdemes a pálinkát pár hónapig állni hagyni. Szoktak javasolni szellőztetést meg egyéb praktikákat, ezt én hülyeségnek tartom, szellőztetni hibás pálinkát esetleg, pl. enyhén kénes borpárlatot, abból a kén kiszellőztethető, de ne csinálj ilyet. Lezárod, fénytől és hőtől védett helyre teszed, azaz spájzba vagy pincébe. Nem nyalogatod pár hónapig.

Ha saját gyümölcsökből cefrézel, akkor ki kell tapasztalni, melyik hogy viselkedik, mit kíván. Példának okáért van olyan körtém, amit az első évben el kell fogyasztani, mert nincs rá jó hatással a tárolás, 2. évben már veszít a karakterességéből, de ez frissen is már kellemes ízű, illatú! Van olyan cseresznyém, amit 4 hónapig érlelni kell, ezután kerekedik ki, van olyan meggyem, amit fél évig érlelni kell, van olyan cseresznye, ami frissen karakteres, lágy, de 1-2 hét után jellegtelen, majd közel 1 év elteltével jön vissza az az illat és ízvilág, amit frissen, közvetlen lefőzés után produkált. Kajszipálinkámnak meg kell 1 év, mire hozza a gyümölcsjelleget, és 2 év, mire lekváros jelleg is kialakul (de ez már ízlés kérdése, én úgy már nem szeretem, van mindig eltéve pár üveggel, mert ismerősök úgy kedvelik és nagyon szeretik). Van egy "szilva" pálinkám, ami hát nem igazán szilva, nem is ringló, nem magvaváló, de nem is nemtudom szilva, mert az érési ideje 2-3 héttel előbb van, mint a nemtudomnak, hihetetlenül illatos már maga a gyümölcs is, no az frissen is hozza a gyümölcsjelleget, de kissé "karcos" ami később eltűnik, ellenben a jelleget tartja, a legrégebbi 4 éves.

Egy kérdésem van csak, hogy így május végén mégis mi a bánatból volt neked cefréd? Mert lehet, hogy a főzdés törekedett arra, hogy jót adjon ki neked, de ha ez egy tavalyi cefre, ami eddig állt, akkor nagy eséllyel karakterességet nem kell elvárnod tőle. Szóval ilyet máskor ne csinálj. Egy cefre 18-20 fokon kb. 2 hét alatt kierjed, utána lehet vinni főzetni. Nem kell állni hagyni, nem történik semmi jó azután, ez hogy hozzátesz az a pálinkához csak ilyen mendemonda, mint a vöröshagyma a hónalj alá!

Példának okáért youtube-on a két nagyokos srác (testvérek azt hiszem), teljes meggyőződéssel osztják az észt erről, hogy Ők a hordót kint hagyják a teraszon, hogy Ők nem pépesítenek, a szilvát nem magozzák, és még állni is hagyják erjedés után, hogy "kialakuljanak a dolgok", mi több nyomkodják, kevergetik... DE van már saját főzde, (saját célra, ill. arról nyilván nem beszélnek, hogy csak sajátcél-e ez), és már a főzésről is osztják a hibás gondolataikat, totális határozottsággal, ha valaki is szól érte, hogy ez nem pont így van, akkor megmagyarázzák, hogy márpedig igen, de abban érvek nincsenek... :D Bennem is volt segítőszándék, de mikor megláttam az első reakcióvideójukat a kommentekre, akkor úgy döntöttem, hogy kár egyetlen karaktert is leütni értük.

2021. máj. 22. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Phoney ***** válasza:
100%

Attól függ, milyen pálinkához vagy hozzászokva, de egyébként 48%-os párlat is tűnhet kimondottan gyengének, hogyha harapós kongenerekből nagyon kevés van benne, olajos érzetűekből meg sok. "Alkoholos érzés" szerint megbecsülni a párlat erősségét, hát az nagyon-nagyon csalóka tud lenni. 10% fölöttit is simán lehet tévedni, hogyha nagyon eltér a párlatprofil attól, amit megszoktál.


Hogy nem érzed a "hatását" egy-egy felesnek elég gyorsan, az meg placebo – másképp hat az alkohol, ha mások az elvárások, és ezt az íze-érzete is befolyásolja. Ettől függetlenül gondolom ugyanannyi decitől leszel sakálrészeg, mint a többi pálinkánál.

2021. máj. 22. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Phoney ***** válasza:
100%
Ja, és nincsenek ilyen anyagok, hogy nem szívódik fel tőlük az etanol. Viszont egyetlen feles alkoholtartalma valójában mindig lassan szívódik fel (hacsak nem zavarod le valami kísérővel), szóval ha gyorsan hat, az csak azért van, mert megérzel belőle egy kicsit, és előre örülsz neki. (Mint amikor a remegő alkoholisták már az első kortynál megkönnyebbülnek, pedig a felszívódott mennyiség még szinte 0 :)
2021. máj. 22. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Az első pont az ellenkezőjét írja. Te meg kérdező örülj ha nem kapar akkor jó. És nyilván tavaji cefre ugye? Ne hagyd állni eddig. Örülj hogy nem lett ecet
2021. máj. 23. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Elnézést, hogy későn reagálok.


Kedves 4/6. Ez az "olajos" érzés(ami egyébként kellemes gyümölcs ízű) ami benne van a pálinkámba. Más pálinkája esetén is ha jelen volt akkor szintén alig volt bódító hatása mintha nem lenne alkohol benne. Mijen anyag vagy anyag csoport lehet az? Hogy lehet eltávolítani?

2021. máj. 27. 12:06
 8/10 mindentudó99 ***** válasza:
Kozmaolaj. Olvass utána . Le lehet választani szűrőpapírral
2021. máj. 27. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Phoney ***** válasza:

Az olajos jelleg a legtöbb kisüsti házipálinkában ott van (és célzottan eltávolítani sem nagyon lehet, esetleg finomítás közben), csak gyakran nem tűnik fel a harapós, esetleg karcos összetevők túlsúlya miatt.

Az utóbbiak arányát többféleképpen lehet növelni, de ezekkel elrontani is nagyon könnyű a pálinkát. Ilyen lehet a cefre spontán (vagy befogott vadélesztős) erjesztése, a cefre erjedés utáni többhetes pihentetése, finomításkor az alacsonyabb deflegmáció, esetleg a szélesebb párlatelválasztás (valamivel kevesebb EP elvétele).

2021. máj. 27. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Phoney ***** válasza:

ma 12:18

Nemcsak kozmaolaj. Nagyon sok rommászűrt, -20 fokon is kristálytiszta kereskedelmi pálinkának is kimondottan olajos érzete van.

2021. máj. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!