Szódavíz, vagy az ásványvíz a jobb? Melyik az erősebb, illetve melyik a jobb ízű/egészségesebb?
Ti komolyan beveszitek azt a sok sületlenséget amit az ásványvízről mondanak? Hogy 2000 méter mélyről jön és olyan természetes? hagyjuk már!
Egyébként a szódavíz nagyon le van nézve, nem minden szódavíz csapvíz. Egy átlagos artézi kútból kinyerhető víz is lehet akár szóda akár ásványvíz.
magyarország nagy részén a csapvíz ásványvíznek számít...
amúgy a szódavíz az mindenképpen bubis, míg az ásványvízből van bubimentes meg akár félbubis is
Valójában egyetlen szénszavas víz sem egészséges pusztán a szénsav miatt sem, de az ásványvizek magas ásványianyag-tartalma nem tesz jót a vesének (bubitól függetlenül). A test számára ugyanis a szabad ásványok feldolgozhatatlanok, bár az is igaz, hogy pl. a kalcium magnézium társaságában legalább nem okoz kárt.
A kár ebben az esetben a vesekőképződés volna. A lényeg az, hogy a test kelált állapotban képes hasznosítani az ásványi anyagokat, a keláció szerves kötést jelent. Tehát ugyanaz az ásványianyag egy növényi vagy állati szövetben képes hasznosulni, de szabadon lebegve nem, hanem inkább kristályosodnak. Jó példa erre a kalcium.
A szabad kalciumionhoz egy ún. oxálsav-molekula kapcsolódik igen könnyen (bár ez az egész metabolikus kémiádtól is függ, mindenesetre sokminden képez a testben oxálsavat). Az oxálsav az C2O4, két szénatom két-két oxigénatommal. Ez a kalcium-oxalát kristály alapja, ami éles lemezekké kristályosodik, ez a vesekő (leggyakoribb formája, többféle van).
Ami ezt a folyamatot megakadályozza, az a D-vitamin, ami magához köti a kalciumot, így ahhoz nem tud kapcsolódni az oxálsav, valamint a C-vitamin, ami ugyan néhány százalékban oxálsavvá tud alakulni, de a vizsgálatok szerint ebből mégsem képződik kalcium-oxalát, mert a többi C-vitamin és megakadályozza ezt.
Tehát így akkor a válasz: inkább igyál csapvizet, de a legjobb a fordított-ozmózisos szűrővel szűrt csapvíz (50-60 ezer Ft ma már egy ilyen szűrő, érdemes beszereltetni egyet, tökéletesen tiszta vizet produkál, és már egy-két év alatt megtérül, mert nem kell ásványvizet vásárolni, ezt egyszerű kiszámolni), vagy ha nagyon ásványvizet akarsz inni, akkor szedj hozzá D-vitamint, olyan napi 2-4 ezer NE-t (szedhetsz többet is, úgyis krónikus D-vitaminhiányban szenved az egész lakosság, egyébként), étkezés után. A DEÁK, tehát, a D, E, A és K-vitaminok zsírban oldódóak, ezeket étkezés után/közben kell bevenni.
És ajánlott megnézned az ásványvizek ásványianyag-tartalmát, és az alacsony koncentrációjút választanod. Ilyen pl. az Aqua Vera, bár egy ideje sajnos nem láttam a polcokon...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!