Nem pazarlás így kávét főzni?
Kicsit hülye kérdés, ha véletlenül egy barista válaszol, ő valószínűleg azt fogja mondani, hogy nem, egy hétköznapi kávé kedvelő pedig lehet, hogy azt mondja pazarlás.
A nagyobb bevásárlóközpontokban szokott lenni pár viszonylag drágább szemes kávé, pl. Starbucks vagy Frei. Egy zacskó kb 1500-2000 Ft, és kijön belőle kb 10 kávé vagy annyi se. Az is igaz, hogy ha 10 kávé jön ki belőle és ez egy elvileg drágább kávé akkor a 150-200 Ft.-os ár jónak számít mivel ha nem otthon készíted el akkor elkérhetnek érte mondjuk 500 Ft.-ot is. Szóval a lényeg amit kérdezni akarok, hogy amikor espressot készít valaki, akkor kb egy-másfél púpozott evőkanálnyi kávéból szokták megfőzni és a végén lesz belőle egy kupicányi kb. 5-8 cl. kávé.
Ez így nem pazarlás, hogy ennyi kávét felhasználva ilyen kis mennyiségű kávét főzünk?
#3, igaz hogy ugyanannyi koffein van benne, de a több víz felhígítja, ezért a hosszú kávé nem annyira erős, nincs olyan élénkítő hatása, mint egy eszpresszónak!
Ugyanez fordítva a kérdezőnek: egyáltalán nem pazarlás, mert ha sok kávét kevés vízzel főzünk le, akkor egy jóval erősebb, töményebb kávét kapunk, amiben jobban érvényesül a koffein, és ami így jobban élénkít! Ha szerinted pazarlás, természetesen lefőzheted sok vízzel is, hosszú kávénak (lungó), vagy filteres (csepegtetett) kávé formájában, de akkor komoly hatást ne várj tőle, csak íze lesz, de ereje semmi!
Viszont az erős kávé így akkoris csak egy sima “fekete” lesz! Ha már szóba hoztad az eszpresszót, az megint más, ott nem a felhasznált kávé mennyisége dominál, hanem a főzéskor keletkező gőznyomás nagysága, amivel kevesebb kávéból is lehet méregerőset főzni: ha egy kávéfőző nagy (átlag 15 bar) gőznyomással dolgozik, akkor ugyanannyi kávéból több aroma és főleg több koffein szabadul fel, így egy teltebb ízű és erősebb kávé készül + a tetején vastag bézs színű hab, ún. “crema”-réteg keletkezik, és mindezektől együtt lesz a kávéból eszpresszó!
" a hosszú kávé nem annyira erős, nincs olyan élénkítő hatása, mint egy eszpresszónak!"
Placebo-szinten.
Dehogynem! A koffein mennyiség határozza meg az élénkítő hatást, nem a bevitt víz!
Sőt, a hosszú kávéban pont hogy több koffein van!!!#14! Rosszul tudod!
"Mitől függ a koffeintartalom?
Elkészítési mód
A koffeintartalom nem a kávé hosszától és ízétől függ, hanem az elkészítési módtól. Mivel a koffein - ahogy az előbb említettük - vízben oldódó anyag, minél hosszabb ideig érintkezik a forró vízzel a kávéőrlemény, annál több koffein oldódik ki belőle. Az eszpresszó - amely elnevezése olaszul azt jelenti, gyors - kb. 25 másodperc alatt fő le, így kevesebb koffeint tartalmaz, mint a több ideig folyó hosszú kávé: előbbi csak 30-50, utóbbi 75-130 milligrammot csészénként.
A kávé hossza tehát nem fordítottan, éppen egyenesen arányos az erősséggel, vagyis minél rövidebb egy kávé, annál gyengébb, és minél hosszabb, annál több koffeint tartalmaz. "
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!