Milyen gyerekkori dolgok okozhatnak bizalmatlanságot?
Egyetértek az elsővel, tényleg nincs konkrét válasz, mert sok lehetőség van.
Nekem hirtelen eszembe jutott kettő.
Esetleg valamelyik jó barátja régen cserben hagyta valamilyen helyzetben.
Vagy esetleg a szülei magára hagyták, így nem bízik senkiben.
Személyes példám az, hogy akármit elmondtam a szüleimnek, másnapra már az egész rokonság tudta, legyen az egy rossz jegy (ami miatt alkalmanként nem csak otthon kaptam ki, hanem a rokonoktól is, akiknek elpletykálták), vagy valami kellemetlen, amit jó lett volna kibeszélni magamból. Úgy éreztem, hogy nincs magánszférám.
Másik példám a kéretlen tanácsok. Ha valami jó történt velem, akkor nem velem örültek, hanem valami olyasmit mondtak, hogy "ha így csináltad volna, még jobb lenne". Ezek után persze nem akartam elmondani semmit, mert csak elrontották a kedvem.
Nekem mondjuk nem (ez) törte meg a személyiségem, inkább csak nagyon megválogatom magam körül az embereket és elég zárkózott vagyok, de nem manipulálok és nem használok ki senkit.
Remélem tudtam segíteni :)
Sztem kiskorból, akár babakorból eredhet ilyen, pl ha sérül a szülőhöz való kötődés pl mikor várná a gyerek a támogatást vagy kaját (babakorban) vagy biztonságot vagy szeretetet törődést (stb aminek egy gyereknek szüksége van), es nem kapja meg, vagy az ellenkezőt kapja. Pl ő épp gondoskodast akart vmin keresztül és helyette egy taslit kap.
Lényeg hogy azt vonha le ezekből hogy szüleire nem számíthat, támaszkodhat, nem bízhat bennük.
És ha az ember a szüleiben nem bízik, akkor kiben bízik majd? Pont egy idegenben? Nem valószínű...
Esetleg ha a szülők is manipulálták a gyereket. Aki pedig annyira nem hülye, veszi azt, hogy valami más van a dolgok mögött, hogy valamilyen magatartással a szülő csak ki akar csikarni egy adott magatartást belőle. Szintén sérül a bizalom, főleg ha az először ezt nem veszi eszre hanem csak később es akkor összeomlik az anyakép vagy apakép es kiderül hogy ő nem is olyan, mint amilyennek gondolta.
Plusz ezzel a szülő arra tanítja a gyereket hogy ha másnál valamit el akar erni akkor hasonló eszköztárból válogathat. Ezt önmagán is megtanítja, hiszen a gyerek példával tanul, ha meg valaki másokat manipulál, akkor ő is manipulálható lesz, kb. mint vakfolt. Így a gyerek rájön, hogy na, ha anya/apa így éri el nálam hogy csináljak meg vmit akkor én is megpróbálom ugyanezt, és így érem majd el hogy azt legyen amit én akarok.
Tényleg sok dolog lehet a háttérben, most ezekre tudok hirtelen gondolni:
-a szülők nevelték arra, hogy ne bízzon másokban
-család/rokon/barát adott rá okot az élete során akármikor (visszaélt a bizalommal bármilyen formában), elsősorban ugye gyerekkorban. Erre példa mondjuk, hogy a/mindkét szülő elhagyja, bizalmasan elmond valakinek valamit, nem sokkal később pedig olyanok fülébe jut, akikre ez nem tartozik. Vagy épp egy sorsfordító pillanatban hagyták őt cserbe.
Tehát elsősorban olyasvalaki okoz neki fájdalmat, aki nagyon közel volt hozzá és nem számított arra, hogy pont ő teszi ezt vele.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!