Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Segíthet, ha belekényszerítem...

Segíthet, ha belekényszerítem magam szociális helyzetekbe?

Figyelt kérdés
Nagyon erős szociális szorongásom van, eddig semmi sem segített és alig hagytam el az otthonomat. Most adódott egy jó tanulási lehetőség, nagyon szeretnék belevágni, de félek, hogy a szorongás felemészt, nem fogok tudni koncentrálni egy emberekkel teli teremben és csak menekülni akarnék a helyzetből. Viszont lehet, hogy csak az eleje lenne kemény és szép lassan hozzá tudnám szoktatni magam? Van valakinek ilyesfajta tapasztalata? Előre is köszönöm!
2021. aug. 7. 20:30
 1/7 anonim ***** válasza:
72%

Én próbáltam, nekem ez így nem ment, sőt, a még több negatív élménytől csak rosszabbodott a helyzet. Attól függ, mi a célod, mennyire akarsz társasági életet élni, vagy egyelőre annyi a cél, hogy elviselhető legyen emberek között lenni, ezt jó lenne tisztázni először.


Az a baj a (szociális) szorongással, hogy még szakember bevonásával és terápiával is hosszú és keserves út vezet bármiféle javuláshoz, olyan is van, akinek a gyógyszer sem segít. Ez alapján nehéz elképzelni, hogy így megoldódna, de veszíteni nem fogsz vele.


Jártál már pszichológusnál?

2021. aug. 7. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
52%
Én egy ismeretterjesztő műsorban láttam, hogy segíthet a szorongásos, ha az ember fokozatosan szoktatja magát a helyzethez. Valamilyen szinten magamon is tapasztaltam, én pl konfliktuskerülő vagyok, de miután anya lettem, muszáj volt beleállnom néhány konfliktusba, és valamennyit segített, jobban ki tudok állni azóta magamért is. Esetleg ha van lehetőséged szakemberhez fordulni, az ő segítségével könnyebb lehet.
2021. aug. 7. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
73%

Ha szeretnél belevágni, szerintem vágj bele :) Van akinél működik ez a fajta kényszerítős módszer, van akinél az a helyzet amit az első válaszoló is felvázolt, hosszú út a gyógyulás terapeutával is. Lehet, hogy te pont az első kategóriába tartozol.

Egyetemen egyik évfolyamtársam is ezzel szenvedett. Első pár napon a hátsó sorokban ült, távol mindenkitől és lehetett látni rajta, hogy feszeng. Gyakorlatokon ahol ugye kisebb teremben vagyunk és nem volt lehetősége külön ülni, alig tudott koncentrálni, rázta a lábát, gyakran ment ki mosdóba. Én ültem mellette és érezni lehetett a feszültségét. Próbáltam oldani kicsit a hangulatát azzal, hogy beszélgetést kezdeményeztem, pl. láttam, hogy lemaradt valahol, megkérdeztem hogy segíthetek e, meg ilyen kis apróságok. Látszott rajta, hogy vonakodva, de elfogadta a segítséget és szépen lassan feloldódott. Úgy éreztem már nem feszeng annyira. Órák után mindig sietett, hogy mielőbb egyedül lehessen. Több óránk is volt együtt, mindig köszöntem neki, ő eleinte nem, de aztán pár alkalom után már ő is visszaköszönt, sőt volt olyan is, hogy ő csinálta először. Aztán egyszer egy vizsga előtt vártunk a terem előtt, beszélgettünk (eddigre már egész jóba lettünk), odajött egy másik ismerősöm is, bemutatkozott neki, vele is tök jól feloldódott. Ez 2 éve volt és mostanában mintha más ember lenne a srác. Még mindig észrevehető rajta néha bizonyos fokú szorongás, de sokkal felszabadultabb, nyitottabb az emberekkel, órákon aktív, bátrabban jár el helyekre. Elmondása szerint egyetem előtt, meg amíg el nem kezdett nyitni, nem járt nagyon sehova, nem szívesen ment ki a házból, nem kereste emberek társaságát, családjával is csak a lehető legminimálisabb időt töltötte, suliban is mindig inkább egyedül volt, szabályosan rosszul lett ha huzamosabb időt kellett emberek közt töltenie.


Szóval nem lehetetlen így változni, de sajnos ez a ritkábbik eset. Minden esetre próbáld meg, hátha neked is bejön ^^ Ha nem, akkor pedig nem kötelező folytatnod. Szurkolok!

2021. aug. 7. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha van célod, akkor az kellő motiváció ahhoz, hogy fölébe kerekedjen a fóbiának. Mindenképp vágj bele, ez tipikusan a kutyaharapást szőrivel gyógymód.
2021. aug. 7. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nagyom szépen köszönöm a válaszaitokat!

Jártam már pszichológusnál es pszichiatarnel is. Sajnos amikor az egész kezdődött, magamtól elkezdtem nyugtatót szedni, amiről aztán lejöttem, de ezáltal nem kaptam később megfelelő gyógyszeres kezelést, egyik sem használt semmit, ahogy a terápia sem. Mostmár csak nehezebb napokon veszek be egy szorongásoldót, ez viszonylag bejött. Ha nagyon rákényszerítem magam eltudok menni barátokkal ide-oda. Ráadásul egy ideje ez az egész helyzet a szorongásom egyik fő oka, vagyis hogy évek óta stagnál az életem és emiatt mit gondolhatnak rólam. Ezért is lenne jó belefogni valamibe, továbbá már én magam is "meguntam", hogy nincs normális életem.

2021. aug. 7. 21:36
 6/7 anonim ***** válasza:
Most jött el a te időd.
2021. aug. 7. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nekem olyan szociális szorongásom van, hogy közben vágyom az emberi kapcsolatokra. Nem tudom neked milyen van. Ha a közeg befogadó, az jelentősen segíthet, ellenkező esetben én mindig traumatizálódok. Ha kirekesztenek, iszonyat lelki energiám emésztődik fel a tanulás rovására, de ha befogadóak, akkor is sokat szorongok, csak akkor kevésbé. Szerintem próbáld meg, de előtte tisztázd magadban hogy te ilyen vagy és kész, próbáld elfogadni magad, ne stresszelj pluszban azon, hogy magadat hibáztatod. Engem pl. iszonyat stresszel, hogy a tanárok fel akarják venni a szemkontaktust, akkor annyi mindenen elkezdek szorongani, hogy figyelni sem tudok, ezzel a mai napig így vagyok, semmit sem javult. Ma már tudatosan kerülöm a szemkontaktust akkor, ha valaki oktatást tart, régebben még megpróbáltam megfelelni a normál elvárásoknak, de beláttam hogy én sosem leszek normál.
2021. aug. 7. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!