Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Csak én találkozom egyre...

Csak én találkozom egyre gyakrabban olvasást lejárató kampánnyal a közösségi médiában, vagy más is egyre több ilyet lát?

Figyelt kérdés

A könyvek időpazarlás, a való élettel kéne foglalkozni, emberi kapcsolatokból többet lehet tanulni és ilyenek. Nekem egyre jobban szemetszúrnak ezek. Nem tudom, csak én fújom ezt fel, vagy tényleg efelé tart a közvélemény.

Furcsának tartom, hogy ez egyáltalán felmerül. A könyvekben más emberek tapaszalatait és azokból levont következtetéseit olvashatjuk. Gyakran olyanokét, akik nálunk korábban és többet éltek. Ezzel foglalkozni tényleg értéktelen lenne? Olvasás nélkül írás sincs, hiszen minek, ha úgyse olvassa senki? Ha az emberek nem adnák át a tudást generációkon keresztül egymásnak, akkor mindenkinek mindent a nulláról kellene kezdenie. Életünk végére még a középiskolás tananyagot is csak foghíjasan ismernénk. Például az ókori görög bölcsek tudományos eredményeit mindenkinek saját magának kellene felfedezni. Nem valószínű, hogy sokan eljutnának Pitagorasz- és a Thálesz tételig, az pedig egyenesen lehetetlen, hogy mindenki magának fedezze fel az ezekre épülő matematikát. Újra és újra ugyanazokat az anyagokat és élőlényeket fedeznénk fel, mert nem volt, aki leírja előttünk, nincs miből kiindulni. Történelem és irodalom nem létezne. Maga az írásbeliség is értelmét vesztené. Sőt, ilyen elvek mentén a munkamegosztás is, ami a fejlődés alapja mind a biológiában, mind a társadalomban. Ha például megszámolom, hogy egy száz fős település tagja vagyok, nem írhatom le és elmondani sincs értelme a többieknek, mert az nem a saját tapasztalatuk lenne, csak az enyém, az ő szemszögükből nem ér semmit. A megoldás az lenne, ha mind a százan megszámolnánk egymást, hiába lett volna elég 1-2 ember erre a feladatra. Ezen kívül ha csak ketten is elszámolják magukat, az már háromféle eredmény, melyek közül egy sem cáfolható más tapasztalata alapján. Innentől kezdve három, elviekben egyenrangú tapasztalat létezik. Hiába téved az a két ember, az ő saját tapasztalataira a többiekének semmi kihatása nincsen.

Messzire kanyarodtam, de remélem érthető. Az alapelvből következő képtelenségekre szeretném felhívni a figyelmet, amire az olvasás- és tanulásellenes mozgalmak épülnek, miszerint a tudás értéktelen, amit nem te magad fedezel fel az elejétől kezdve. (Newton és Einstein munkája is értéktelen volna, amiért másokéra építettek?)

Őszintén van egy olyan hátsó gondolatom, hogy ezt az egészet az egoizmus és a lustaság elegye motiválja, miszerint: A világon minden annyit ér, amennyit én látok belőle és semmivel sem többet, vagy kevesebbet, ehhez kétség sem fér. Ebből az következik, hogy nincsen nálam okosabb ember, csak más a tapasztalatunk és ennek a különbségnek az értéke felülírja a valóság egzakt mivoltát.

Ti mit gondoltok erről?



2020. dec. 28. 05:54
 1/9 anonim ***** válasza:
14%
Én nem vettem észre ilyesmit, de igazából nincs is szükség rá. A mai fiatalok úgysem olvasnak már, sőt az idősebbek is sokkal kevesebbet. Még 1-2 generáció, és senki sem fog könyveket olvasni.
2020. dec. 28. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
97%
Soha nem találkoztam ilyennel. 1, nem igaz, hogy a mai fiatalok nem olvasnak, kisiskolástól egyetemista korúig csupa könyvszerető ismerős van. Én meg 43 évesen csak könyvet kértem karácsonyra.
2020. dec. 28. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
94%
Rémeket látsz.
2020. dec. 28. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
60%

Én inkább azt látom, hogy mindenki a könyveket szopkodja művelődés címszó alatt, akkor is, ha az egy Szürke ötven árnyalata típusú silány fertő, közben azok, akik szakmai fórumokkal, tudományos publikációkkal, más ismeretterjesztő anyagokkal művelődnek vagy folytatnak eszmecserét, le vannak nézve, szarba sem nézik őket, csak megy a hurrogás, hogy miért nem olvasnak.


Szerintem semmilyen különbség nincs néhány szennykönyv és a gyk olvasása között például. De magy a lapokat szagolgató kömyvbolondok kioktatnak.

2020. dec. 28. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
51%
Majd*
2020. dec. 28. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

"A könyvek időpazarlás, a való élettel kéne foglalkozni, emberi kapcsolatokból többet lehet tanulni és ilyenek. Nekem egyre jobban szemetszúrnak ezek."


Én egyáltalán nem találkozom ilyen nézetekkel. Igaz, a közösségi médiában egyáltalán nem vagyok aktív.


Egyébként teljesen egyetértek veled. Sőt, az ember személyiségét, érzelemvilágát, világlátását is nagyon befolyásolja, amit olvas.

2020. dec. 28. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Én is inkább úgy látom, hogy már az is olvas aki amúgy nem szeret, csak azért, hogy okosnak meg műveltnek tűnjön. Aztán pakolja ki a coelho idézeteket a közösségi oldalaira
2020. dec. 28. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Az olvasás jó dolog, én nem találkoztam az általad vázolt problémával. Csak akkor káros, ha ilyen mindegyebenblog meg más konteó gyártó oldalakat bújnak az emberek, mert ami ott van nettó hülyeség, és aki naivabb az terjeszti ezeket a baromságokat.
2020. dec. 28. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Csak az első sorokat olvastam el, nem azért, mert nem szoktam olvasni, de én nem találkozom ilyesmivel.Lehet, a fiatalok között vannak, akik így gondolkodnak, de nem tudom, milyen médiában lehet ilyesmit hallani.
2020. dec. 29. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!