Mit szólnál, ha egy kellemes, intelligens emberről akit megkedveltél, kiderülne hogy érettségije sincs?
Itt főleg a fiatalabb korosztalyra gondolok, ahol azért mondhatni alap életkezdési feltétel.
Olyan embert képzelj el, akiről nem süt a tanulatlanság hanem halál normális, szerethető, értelmes.
Mi lenne az első reakciód?
Én csak meglepődtem, és elgondolkoztam hogy oké, de akkor mit csinál 20 évesen? Tanul? De egy okjt nem lehet érettségi nélkül elkezdeni... Dolgozik? Képzettség nélkül? Hogy? De nem akartam belemászni ezekbe a témákba, mert nem ismerjük egymást annyira.
Félreértés ne essék, nem lenézem azokat akik rajtuk kívűlálló okból/saját döntésből nem tartják fontosnak a tanulást, csak bennem ezek merültek fel, és érdekel, milyen a hasonlo emberek megítélése.
A középiskola feladata: tudás/ismeretek adása.
A tudás nem egyenlő az intelligenciával, lehet (és van is) bunkó valaki diplomával is.
.
Enyhén szólva is butaság lenne érettségihez kötni a társas létre alkalmasságot.
A barátom ilyen. A legnagyobb zseni akit ismerek, és most csinálja az érettségit 24 éves apaként, azt is azért, mert a párja nyomja, hogy gondoskodjon a jövőjéről anyagilag. Aztán megy egyetemre programozónak, mert egy programozói tanfolyam amit kipróbált nagyon nem vált be neki.
Az életében tengett-lengett, jól érezte magát, elvolt egyedül, barátokkal. Eléggé "rendszeren kívüli" ember, mint egy hippi, aki szeret tanulmányozni, magát és a kapcsolatait, szeret segíteni és jót tenni, de annyira messze áll tőle a modern életstílus, az hogy tanul, 8 órára felkel és bejár. Tőlem is, de én megtaláltam a hozzám illő szakmát, ő pedig csak reménykedik a programozásban.
Én imádom őt egyébként.
Nem akarok olyannyira felszínes lenni, hogy az anyagiak szintjére butítsam le ezt a kérdést, de a tavalyi házfelújításunk során érdemes lett volna látni a 2 diplomás, angolul és németül beszélő, mérnök apám arcát, aki 20 év után keres nettó 400 000 forintot, amikor a szakmunkás kisvállalkozók bedobták a 35-50 000 forintos napi munkadíjakat.
Konkretizálok is, festés 250 000 volt (2 nap, 2 ember, tényleg gyönyörűen dolgoztak), klímaszerelés 50 000 (2-3 óra volt), jacuzzi installálás 70 000 (fél nap vízvezetékszerelési munka), a kőműves 2 napra 120 000 forintot kért (bontotta a falat, hogy beférjen a jacuzzi, mert a helyiség eredetileg vendéglakás volt), az asztalos egy délutánra kért 20 000 forintot, az új tető munkadíja 1 100 000 volt (5 ember, 3 nap).
Sorolhatnám tovább. Nem, ezek nem “rendes” vállalkozások irodistákkal, céges jogászokkal, könyvelőkkel, céges autókkal, telephellyel, referenciaházakkal, hanem havi 50 000 forint KATA-t fizető mikrovállalkozók, akik felmondtak Ausztriában (soproniak vagyunk), mert rájöttek, hogy a 2000€ duplája megvan, ha itthon dolgoznak saját kontóra.
Lényeg a lényeg, anyagilag lassan semmi köze a tanulásnak az eredményekhez (1-2 kivételtől eltekintve, hiszen nyilván magánorvos nem leszel diploma nélkül), az intelligenciához pedig mégannyira sem.
Meglepődnék, biztos megkérdezném, akkor honnan sajátította el az ismereteit (ha egy elég intelligens emberről beszélünk). Valamilyen műveltségi területen biztos, hogy kiütközne szerintem a hiányossága, de mondjuk nem hiszem, hogy csak úgy random atomfizikáról kezdenék el valakivel is beszélni (pláne, mert ahhoz én sem nagyon tudnék hozzászólni :D).
Én olyanokkal tanultam egy iskolában (egy épületben volt akkor még a mi sulinkkal), akik 3 éves szakmai képzést (ez nem ad érettségit) csináltak. Láttam már ott nagyon suttyókat, akikről süt az ostobaság és látszott, hogy csak azért jöttek ide, mert máshova nem nagyon vették fel őket. Viszont szerencsére van olyan is, aki tényleg elhivatott a szakmája iránt. Mindig is tiszteltem őket, amiért sokkal korábban belecsöppentek a munka világába, felelősséget tudták vállalni, alázatosan voltak, nem egyszer nagyon magas szakmai versenyeket nyertek. Ezt csak azért mondtam el, mert lehet, hogy valakinek nincs érettségije, lehet, hogy más területen a toppon van (a szakmájában) és ahhoz is kell intelligencia.
Akkora csodának állítjátok be a hiányát (“érdekes élete lehetett”), mintha a szakiskolákban is evidencia lenne az érettségi,
A legtöbb építőipari szakmunkás képzése nem kap érettségit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!