Etikus hogy egy tanár tudja hogy otthagyja a helyét de nem mond fel csak aug-ban hogy egész nyárra kapja a pénzt a semmire?
Ez etikus magatartás egy tanártól? ősztől új iskolába megy, de az új helyen csak szept 1-től alkalmazzák. A mostani helyen csak aug elején adja be a felmondást így a 30 napos felmondási időre ott az augusztus, és ugye tudjuk hogy július - augusztusban egy iskolába egy tanárnak be se kell járnia, semmit se kell csinálnia (1 -2 nap pótvizsga ez az össz programja egy tanárnak a nyáron egy suliban).
Tehát a tanár noha már most tudja hogy felmond de nem adja be a felmondást mert ha beadná akkor nem kapna pénzt a nyárra.Így meg kap végig pénzt és mire innen nem kap több pénzt (aug vége) addigra meg ott az új hely.
Tudom, hogy 10ből 9 tanár ezt csinálja váltáskor.
De ez etikus?
Ha fél évet dolgozott abban az évben, akkor egy rakat fizetett szabadság jár neki, amit úgyis ki kell fizetni. Tehát olyan sokat nem nyer vele.
Szerintem sem etikus.
Ha tanár lennék, csinálnék-e ilyet?
Az alábbiaktól függne:
Biztos lehetek-e abban, hogy az új helyen valóban alkalmazni fognak? (Ez a legfontosabb szempont.)
Jelenlegi helyemen évente hosszabbítgatott határozott, vagy határozatlan idejű szerződéssel vagyok-e?
Milyen a légkör, hogyan viszonyultak hozzám az igazgató ill. a szakos kollégák?
Hány éve dolgozom ott? (Ha hosszabb ideje, akkor több felelősséget éreznék az iskolám ill. kollégáim iránt.)
Az is lehet egy áthidaló megoldás, hogy nemhivatalosan bejelentem, hogy fel fogok mondani, keressenek a helyemre mást, de a felmondást csak később adom be. Ha bunkózni akarnak és felmondanak, mit érnek el? Még végkielégítést is fizethetnek.
Nagyon szélsőséges eseteket leszámítva én nem titkolnám augusztusig, hogy elmegyek, nem akarnám őket megszívatni. Elvem, hogy sehonnan sem akarok haraggal távozni. Az élet kiszámíthatatlan: ki tudja, hogy 5-10 év múlva nem pont oda akarok-e visszamenni.
Tapasztalatom szerint az etikus hozzáállás hosszú távon megtérül.
Most nem tudom, hogy ez az alapítványi iskola téma-e, vagy sem, de mivel azért a magyar iskolák többségénél a munkáltató valamelyik tankerület, vegyük ezt az alapesetet:
Tanár felmond X iskolában augusztusban, átmegy Y iskolába. Általában az ember nem megy a világ végére dolgozni, a tankerületek meg elég nagyok ahhoz, hogy jó eséllyel ugyanazon tankerületben találjon munkát. A munkáltatónak tehát ez esetben konkrétan mindegy, hogy mikor mond fel az illető, ugyanúgy a munkavállalója lesz, csak másik intézményben. Ha másik tankerület, akkor sincs gond, hiszen a munkáltató ugyanúgy az állam, illetve annak egy intézménye.
Ez leginkább az igazgatóknak okoz nehézséget, mert addig nem hirdethetik meg az állást, amíg meg nem üresedik a státuszt, így az utolsó pillanatban kell leakasztani a szögről a megfelelő tanerőt... néha ez nem sikerül, csak mondjuk szeptemberben, vagy még később...
Az, hogy tanévre kötik a szerződést, kizárólag határozott idejű szerződések esetében lehetséges. Tankerületi fenntartású iskolákban ez a helyettesített státuszoknál fordulhat CSAK elő (tehát ha az adott státuszt betöltő tanár tartósan távol van, jellemzően szülési szabadságon). Ilyenkor a határozott időre felvett tanár csak helyettesít, pontosan meghatározzák, hogy kit és mennyi ideig. A határozott idejű szerződésnek akkor van vége, ha a helyettesített státusz betöltője visszatér - ez lehet akár év közben is, de jellemzően tanév végéig (június 30-ig) kötik a szerződéseket.
Ha a határozott idejű munkavállalót meg akarják tartani, akkor két megoldás lehetséges: vagy felajánlanak neki egy időközben megüresedett státuszt, vagy meghosszabbítják a határozott idejű szerződését, ha nem jön vissza az, akit helyettesít. Ezt lehet nyárra is, így folyamatos marad a munkaviszony.
Olyan helyre meg egyszerűen nem érdemes menni, ahol tudható, hogy mindig csak tanévre szerződnek. Annyi pedagógus állás van, mint a szemét, lehet bőven válogatni, az inkorrekt munkáltatókat el kell kerülni. Egyébként sem jár vele jól a munkáltató, mert az éves szabadságot arányosan így is, úgy ki ki kell adni (még ha nem is teljes nyárra, de akkor is jár x nap szabi). Aki iskolában dolgozik, az pontosan tudja, hogy a tanár szabadsága év közben a kollégák számára kitolás, mert helyettesíteni kell (a saját órákon felül természetesen), amit senki nem fizet ki...
"Az is lehet egy áthidaló megoldás, hogy nemhivatalosan bejelentem, hogy fel fogok mondani, keressenek a helyemre mást, de a felmondást csak később adom be. "
Ez közalkalmazotti státusz esetében nem működik. Max. informálisan kereshetnek (szólnak az ismerősöknek és az ismerősök ismerőseinek, de ez egyébként is megtörténik, lényegében folyamatos a keresgélés). A közigálláson viszont csak akkor lehet meghirdetni, ha egy státusz megürül... Egy hiányszak esetében sokszor csak a kettő együtt működik: a hirdetés ÉS az informális csatornák. (Pl. kémiatanárt találni kb. a lehetetlen kategória...)
"Az mennyire etikus, ha augusztus végén szólnak neki, hogy bocs öreg, de nem hosszabítunk veled?"
Ez a mai tanárhiányos időkben nem fordul elő de ha mégis a tanár vállat von és leszarja. 20 helyet talál még aznap.
"(ha már úgysem keresem gennyesre magam) belefér."
Amit a tanárok többsége művel munka címén azért a minimálbér is sok lenne. Szerintem.
A kollegáim jó részére egy döglött kutyát se bíznék rá és azér tvannak itt ezen a pályán mert sehova máshova nem kellének, de még utcát söpörni se.
" te nem ezt tennéd. De iten. Akkor? :)"
Én is ezt tenném.. LE IS ÍRTAM!!! Már az elején.
De attól még nem etikus.
Találok 10.000 ft-ot az utcán.
Mit teszek?
Leadom a rendőrségen?? hahahhahahahaaaha
vagy zsebre vágom?
Az utóbbi. Ez etikus? Nem az.
Hát... akkor is zsebre vágom.
de attól hogy MINDENKI ezt tenné attól még nem etikus!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!