Miért jellemző ez a gyári munkások nagy részére?
Miért elégedetlenkednek mindenért? Ha elégedetlenek, akkor miért dolgoznak ott?
Konkrétan akit ismerek, és gyári dolgozó (itt most a több műszakos betanított melósra/operátorra gondolok) az mind panaszkodik. A fizu szar, a darabszám túl nagy. A főnök köcsög. A műszakozás nem jó. Isten igazából semmi sem jó, de azért ott dolgoznak.
Miért nem mernek váltani? Miért vannak ott? Többen tényleg évek óta rinyálnak ezek miatt. Ha megkérdezed tőlük akkor terelnek.
Az összeomló társadalom egyik ismérve hogy a munkavégzés egy hierarchiai sorba beillesztésével a munkás a legalsó.Viszont ők termelnek valós gazdasági értéket az országnak.Az ő rétegüket kell legjobban elnyomni mert a termelést mindenképpen fenn kell tartani a gazdasági mutatók érdekében.Ha egyre nagyobb az elégedetlenség akkor addig kell szorítani az elnyomást és politikai érdektelenséget amíg ez a réteg tűréshatára megengedi.Manapság ez történik és arra irányul a szabályozás hogy az alsóbb rétegekben kialakuljon a tehetetlenség.
Ezért "szidjuk" a rendszert de nem teszünk ellene.Nem teszi lehetővé a szabad "gondolkodást" a vezetői eszme illetve a gazdasági adatok torzításával magyarázza a változtatásokat.
"Ha elégedetlenek, akkor miért dolgoznak ott?"
Mondjuk mert sokaknak nincs lehetőségük váltani. Vagy ha van is, jó eséllyel csak valami hasonló pozícióba, amivel semmit nem nyerne.
Ebből viszont még nem következik hogy szeretnie kéne bármit is egy ilyen munkakörben.
Igazából a munka, amit végeznek bárki számára elsajátítható akár órák alatt is. Nincs értéke annak a munkának amit végez.
Az a baj a gyári munkás aki összeszerel egy dolgot azzal érvvel a rossz fizu mellett, hogy amit előállít, az mekkora értékű. Pl. egy soron nagyon drága autó alkatrészeket gyártanak. Ebből neki az következik, hogy jó fizut kéne kapnia. Ez viszont nem így van. Mivel ettől függetlenül a munka amit végez nem igényel semilyen tudást.
A munkáltató a tudást, a munka értékért fizet. A legtöbb gyári melós ezt nem érti meg. Amit csinál, az bárki számára elsajátítható. Nem igényel semilyen szakmai tudást, nyelvismeretet, önálló gondolkodást.
A munkáltató pedig megteheti, hogy alacsony fizetést ad. Mert ha felmond az emberünk, akkor úgyis talál bárkit a helyére, aki 1 óra alatt betanul egy kvázi mozdulatot, és végzi tovább a termelést.
Ezek az emberek nem néznek magukba igazából. Nem ismerik be, hogy a munkajáuknak nincs értéke, bármikor helyettesíthetőek. HR-es emberek számára kvázi erőforrások.
Máshoz nem igazán értenek, nincs releváns végzettségük.
A többi része nem feltétlenül igaz, vagy értelmetlen. A műszakozás azért jó nekik, mert a fizu nagy részét arra kapják igazából, hogy vállalják a több műszakos rendet, ezáltalán a folyamatos termelés fennmarad. Az, hogy a főnök köcsög e, erősen helyfüggő. Darabszám meg mindig mindenhol magas volt. Ha alacsony lenne nem mehetnének túlórázni, ami még kevesebb fizut jelentene.
Azért nem váltanak, mert nem értenek semmihez igazán, betanított munka jöhet szóba leginkább.
No...ez az a hierarchiai sorrend szemlélet...
Mindez ellenére :"...az autóipar termelési értéke 2017-ben 8038 milliárd forintot tett ki, ami történelmi rekord, és a teljes magyar feldolgozóipari kibocsátás 28,7 százalékát adta."(Szíjjártó Péter)
Értettem én a viccet, csak nem szeretem.
(Bástya elvtársat már meg sem akarják gyilkolni?)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!