Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Van valami erre vonatkozó...

Van valami erre vonatkozó dolog a munka törvénykönyvében? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Május végén jöttem dolgozni a jelenlegi, első munkahelyemre. Teljes munkaidős, napi 8 órás irodai munkáról van szó. Szombaton is nyitva vagyunk délután 1-ig, de munkaköröm szerint nekem nem kell szombaton dolgoznom, csak az értékesítőinknek. Mivel májusban kezdtem dolgozni, összesen 12 nap fizetett szabadságot kaptam erre az évre. Ezt már kilőttem, sőt, egy nappal túl is léptem, de a főnökömmel úgy egyeztünk meg, hogy 2 szombat felér 1 hétköznappal, így ha kétszer bejövök szombaton dolgozni, az egy fizetett szabadságot jelent. Egy szombatom már volt, tehát félig le volt dolgozva az az egy plusz napom, de aztán jött a múlthét szombat, a hivatalos munkanap, amellyel a 31-ét dolgoztuk le. Természetesen bejöttem, itt voltam, minden rendben. Most, hétfőn, azonban a főnök úgy találta ezt elkönyvelni, hogy ez az amúgy is dolgozós szombat nekem a fél szabadságnap másik felét adta, tehát most vagyok nullán, de akkor a 31-ét le kell dolgoznom KÉT szombattal... Szóval gyakorlatilag egyetlen szombattal lógtam volna, de csinált belőle kettőt.


Másik sztori, hogy 5 napot követel a szabadságomból a karácsony miatt, aminek utánanéztem és dec. 26. határozottan hétfőre esik, ami azt jelenti, hogy NÉGY napot kellene csak követelnie - tehát nyolc szombatot. Ehelyett ő tízet akar.


Harmadik fele a dolognak, hogy az értékesítő kolléga, aki rendszeresen itt van szombaton, adott egy fülest, hogy a szombat gyakorlatilag többet ér, mint egy hagyományos hétköznap.


Ezzel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni, hogy van-e ezekre vonatkozóan bármi a munka törvénykönyvében.


Valóban többet ér a szombat? Valóban elkérhet x napot (ebben az esetben ötöt) a fizetett szabadságból a főnök a karácsony miatt?


Leszögezném, hogy nem a munkakerülés a célom, pusztán nem vagyok tisztában ezekkel a dolgokkal.



2016. okt. 17. 14:29
 1/5 anonim ***** válasza:

Most szombat valóban munkanap volt és nem szombati. Mondjuk, ha a ti logikátokat követjük. Akkor most még egy fél napot kéne dolgoznod. Mivel a fele már meg volt korábban. A mostani szombatnak ehhez ugye semmi köze. Akkor marad még egy fél.

Ebből ő még két felet csinált.


Nem ér többet a szombat. Nem értem, mit értesz azon, hogy elkérhet-e több napot egy-egy szabadságos napért.

Neked már nincs fizetett szabadságod, mert már mind kivetted.

Az végül is engedmény tőle, hogy ennek ellenére elenged. Azt neked kell mérlegelni, hogy ez neked megéri-e.

2016. okt. 17. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ja, és természetesen ez az egész úgy ahogy van, nem szabályos.

Hiszen a kiinduló pont, hogy neked már nincs is fizetett szabadságod.

Eleve csak fizetés nélkülire mehetnél már el.

2016. okt. 17. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Ez oké volt, hogy már csak egy szombat kell ahhoz, hogy nullára jöjjek ki, csak ez volt a kérdés, hogy ilyet lehet-e, hogy semmisnek tekinti az amúgy is munkanapként működő napot...


A több nappal arra a részre utaltam, hogy napok óta 5 napot mond, hogy annyi fennmaradó szabadságnak kellene még lennie ahhoz, hogy rendben legyen a karácsonyi időszak. De az az 5 nap december 26-30 lenne, amiből ugye 26 még munkaszüneti nap, tehát hivatalosan 4-et kéne. Az most akkor miért 5?

2016. okt. 17. 14:43
 4/5 anonim ***** válasza:

Úgy van, ahogy a többiek írják. A szabidnak ára van, de ez nincs összefüggésben a munkabéreddel (x hagyományos hétköznap vagy fél szombat nem egyelő a plusz szabadnapoddal).

Te "megveszed" a szabadnapodat (a törvényesen járó szabikon felül), a valuta pedig a ledolgozás. Mindegy mennyi, napi "árfolyamon", amennyit ér.

2016. okt. 17. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Nálunk a szombat az 1.5szeres szorzóval ment. Ha pl. szombaton 8-13ig dolgoztunk, akkor az nem 5 órának felelt meg, hanem 7.5 órának. Hétköznap meg ha aráhúztunk volna egyszer fél órát vagy meló előtt, vagy meló után, akkor meg lett volna a 8 óra plusz, ami már egy munkanapnak megfelel. Persze függ a vezetőktől is...

Merthát nekünk is hiába volt előírva, hogy havi 2 hétvége szabad, gyakorlatilag minden hétvégén dolgoztunk...

2016. okt. 20. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!