Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » A szabadságot a munkáltató...

A szabadságot a munkáltató adja ki nem pedig a munkavállaló veszi ki? Vagyis lefordítva a munkáltató nem hivatkozhat arra hogy a dolgozó nem kérte a szabadságot akkor is ki kell adni?

Figyelt kérdés

Ráakadtam a neten egy cikkre melyet mintha az én kérdésemre írtak volna:


[link]


A munkáltató felelőssége

A szabadsággal kapcsolatban fontos megjegyezni, amit a munka törvénykönyve is hangsúlyoz: a szabadságot a munkáltató adja ki, nem pedig a munkavállaló veszi ki. Így a munkaadó felelőssége, hogy a szabályoknak megfelelően kiadja az összes szabadságot, nem hivatkozhat arra, hogy a munkavállaló nem vette ki.

A szabadság nagy részével a munkáltató szabadon rendelkezik, de 7 napot legfeljebb két részletben akkor kell kiadnia, amikor a munkavállaló kéri. A dolgozónak legalább 15 nappal előre be kell jelentenie az igényét, ugyanez igaz a munkáltatóra is, amikor szabadságra küldi a dolgozót.



Vagyis a kérdésem: ha adott egy cég ahol olyan a „légkör” hogy a dolgozók egyszerűen nem mernek szabira menni, kérni sem merik mert ha kérik egyből kapnak egy két(egy!)értelmű megjegyzést hogy: nagy ám a munkanélküliség! Könnyen lehet új embert találni mindenhova. Meg: menjél csak szabira. Csak nehogy más üljön a helyeden mire visszajössz. Meg ilyenek.

Ezek után tán érthető hogy nem megy senki szabira, nem mer.


De a kérdésre visszatérve: a főnöknek a szabit ha jól értem akkor is ki kell adni ha a dolgozó egyáltalán nem kéri?

Hiszen a szabi nagy részével a cég rendelkezik. Tiszta sor, ezen részére eleve nem mondhatja hogy a dolgozó nem kérte mert ő rendelkezik vele ő dönti el hogy mikor.

Kisebb részével a dolgozó rendelkezik. De még ha a dolgozó nem is kéri, akkor is el kell küldeni szabira? És ez a cég felelőssége? Ha a dolgozó nem rendelkezik majd a cég rendelkezik helyette. Közli a dolgozóval, akkor két hétre mész, tetszik nem tetszik.


Tehát a főnök semmiképp nem takarózhat azzal hogy „de a marika ferike nem is akart szabira menni, nem szólt”? Ha nem szólt akkor is el kell küldeni mert a szabit valamikor ki kell adni, pénzben megváltani már nem lehet (ld új Mt).


2015. dec. 9. 08:43
 1/7 anonim ***** válasza:
Lehetséges ilyen. Szerintem leginkább akkor, ha mindenki nyárra, vagy decemberre tartogatja a szabadságát.
2015. dec. 9. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

És akkor mi a helyzet, ha a cég senkit el nem enged szabira se nyáron se télemn se semmikor és egyik dologzó aki kivételesen mégse kussoló birka feldobta a céget a munkaügyön és a cég azzal védekezne hogy nem adott szabit mert nem kérték?

Ha jól értem tök8 kéri-e a dolgozó itt az év vége a cégnek felelőssége és dolga hogy minden dolgozó megkapja ami jár?

Ha egyszer van huszonnapja a dolgozónak szabira azt ki kell adni. A cég dolga hogyan osztja a szabikat hogy legyen ember dolgozni, az ő joga de nemcsak joga hanem dolga is.

Jól látom?

És most a cég (úgy kell neki!!!!) olyna helyzetbe került hogy ott ül a munkaügyi felügyelet a nyakán és el kell döntenie hogyan adja ki az összes dolgozónak az összes bent levő szabiját (mindenkinek minden napja benn van!) dec 31-ig (addig meg kell kezdeni a szabikat).

Hogy ki fog dolgozni az kérdés de ami jár az jár. Ha olyan segg volt a cég hogy egész évben csak az ostort pattogtatta dolgozni dolgozni nincs szabi hát most nesze.

Most mindenki megy szabira egyszerre.

+ még egy alapos milliós büntetés is kinéz egyéb dolgok miatt.

2015. dec. 9. 08:55
 3/7 anonim ***** válasza:

Nálunk úgy van hogy ha év végére megmarad a szabi akkor letötetik veled a karácsonyi hajtás előtt illetve már korábban elkezdik mondani, hogy sok szabid van még.

Ott viszont, ahol ilyet mondanak egy munkahelyen, mint nálad, biztos lehetsz hogy ha nem töltöd le a szabid papíron akkor is letöltöd... ;) mint p.l a mi cégünknél lévő bérmunkás cégben...

2015. dec. 9. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Ez a „papíron szabibn vagyok” valóságban nem megoldás eddig működött volna. De már nem, mert ott a felügyelet és már nincs lehetőség és idő meghamisítani a munkaügyi dokumentációt.

Ezt beszopták de rendesen. Szivacs.

Csak nehogy az legyen a vége hogy januárra nem lesz hova visszamenni mert úgy szarrá büntetik a céget hogy ki se nyit többet.

2015. dec. 9. 09:03
 5/7 anonim ***** válasza:
Na látod az előfordulhat. Vagy ugyanúgy leváltják bérmunkacégre, mint a legtöbb helyen és nem lesz saját dolgozó...azok meg azt csinálnak amit akarnak.
2015. dec. 9. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Igen, a munkáltatónak ki kell adni, mikor mész szabira, ha a munkavállaló magától nem kéri. Az éves szabadság negyedét át lehet vinni a követekző évre, amit március 31-ig köteles kiadni. De a 3/4-ét az adott éven belül kell kiadni. Ki nem fizetheti, az nem legális. A teljes szabit átvinni másik évre szintén nem az.


De persze a munkáltatók nagy részét ez nem érdekli, és úgy csinálják, ahogy nekik a legjobban tetszik. Nálunk tavaly volt olyan, aki 1 nap szabit sem vett ki és az összes napját átvitte a követekző évre. Ez szabályellenes, de a munkaadó nem merte megtenni, hogy nem adja ki neki a 2 éves adagot 1 év alatt, mert akkor balhézott volna. Így meg szívták a fogukat, mert rengeteg szabija volt arra az évre, főleg úgy hogy idős meg gyerekes, ezért pótnapokat is kap. Most már úgy csinálják, hogy már szeptember-októberben szólnak, hogy közeleg az év vége, most már mindenki döntse el, mikor akar szabira menni és legyen előre lebeszélve az összes nap. Nem engednek 1 napot sem átvinni.

2015. dec. 9. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Az éves szabadság negyedét át lehet vinni a követekző évre, amit március 31-ig köteles kiadni.


Tévedés!!! Illetve elavult info!!!

Az előző Mt-ben így volt már nincs így. Néhány szabályozott esettől eltekintve az alapszabi kiadását bizony dec 31-ig el kell kezdeni nincs mese. Elvileg.

2015. dec. 9. 10:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!