Megteheti a munkáltató, hogy nem adja ki az éves szabadságot?
A szabadságot az esedékessége évében KELL kiadni!
Ha a munkaviszony október 01-jén vagy azt követően kezdődött, akkor a következő év március 31-ig adható ki.
Az is szabályos, ha tárgyévben kezdődött a szabadság, folyamatos, és a következő évre abból maximum 5 nap átmegy.
A két fél megállapodása alapján a tárgyévre járó szabadság egyharmada a következő év végéig adható ki. Ehhez írásbeli megállapodás szükséges!
" Sok esetben még a szabadság alatt is – telefonon – rendelkezésre kell állni,"
Ez akkor törvényes, ha a rendelkezésre állás tartamát legalább egy héttel korábban, egy hónapra előre közölték. Elemi csapás, baleset, súlyos kár stb. elhárítása esetén ennek betartása nem kötelező, bármelyik dolgozó azonnal mozgósítható. Egyébként nem.
Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőségen lehet bejelentést tenni. Nem kell feltétlenül hozzá a dolgozó, rokon, szomszéd is panaszkodhat helyette, akinek elmesélte a munkahelyen történteket. Névtelenséget lehet kérni, és úgy vizsgálják ki az ügyet.
Köszönöm a választ. „Természetesen” a szabadság alatti rendelkezésre állást nem fizetik meg, csupán elvárják, kötelező jelleggel. Mint ahogyan azt is, hogy a 8 + 1 órás (8-tól 5-ig) munkaidő ledolgozása után is bármikor elérhető és mozgósítható legyen, ha úgy adódna… Mindezeket egy átlagosnak alig mondható, magyar fizetésért.
A Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőség akkor is szóba jön, ha az egyik nagykövetségről van szó: hiszen Magyarországon van a munka, így gondolom, az itt érvényben lévő jogszabályok érvényesek.
Az szép! :(
Az állami "cégek" átvették a versenypiaci szereplők magatartását. Most érzem úgy, hogy eljött a világ vége...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!