Jogos e az azonnali hatályú felmondásom?
Idén májusban kezdtem el dolgozni egy munkahelyen. A kisfiam 2 éves volt akkor.
3 hónap próbaidőm volt, ami augusztusban lejárt.
Egy nevetséges indokkal a mai napon azonnali hatállyal felmondott a munkáltatóm. (4 ora bejelentett mellett 12 orat dolgoztam, de ez igazából mellékes)
A kérdésem a következő: Szabályos ez a felmondás ebben a formában? A kisfiam még nincs 3 éves, védett személy vagyok?
Nem vágyom vissza, csak annyi sok rosszat kaptam a főnökeimtől hogy valamit az orruk alá akarok dörgölni, ezert érdekelne hogy jogellenes e a lépésük.
Lehet aludni, de a problema az volt hogy nem keltem fel időben.
Pont ezaz, hogy nem vagyok biztos abban hogy csengetett a vendég, a csengő annyira hangos hogy lehetetlennek tartom azt hogy arra nem ébredtem fel.
Nem tudom, en azert nem tartom jogosnak, mert elotte semmi problema nem volt a munkámmal, soha egy figyelmeztetést sem kaptam..sőt szinte az egekig dicsértek. Talán en vagyok naiv, de en ugy gondolom hogy ezert egy figyelmeztetés "járna" vagy az az adott napom munkabére levonásával.
Azt nem gondolom hogy a ket csengetés közti alvásfázisom annyira valtozott volna (max 1 órán belul volt mind a kettő.)
De mondom, arra a csengőre a legmélyebben alvó ember is felébred.
Egyik munkahelyemről azért tettek ki, mert párban dolgoztunk, amíg én kiszaladtam ennivalót venni, addig a kolléganőm "lenyúlta" a kasszát, s érdekes módon pont annyi pénz hiányzott, mint amennyit a főnök nem fizetett ki a betegállománya idejére. Nem tudtam semmiről, másnap behívtak minket, azt mondták: vallja be, aki volt, ha nem, mindketten repülünk. A csaj nem vallotta be - repültünk.
Nemrég pedig egy panzióból egy nyitva hagyott ajtó miatt tettek ki. Felmostam, száradt, az ajtó nyitva, én elmentem kiönteni a vizet, a fiam addig ott ült a bejáratnál és vigyázott, vendég hazajött, üvöltözött, én meg repültem.
Ma a munka világa sajnos nem az igazságosságról szól - 28 másik embert kap a helyedre.
Tudom, de az igazságtalanságra rohadtul érzékeny vagyok. Raadasul szinten anya létére, azt sem vette figyelembe hogy kisgyermekem van. Persze, tudom hogy ez nem indok, de az en szememben emberségből megbukott.
Valamit pedig akkor is ki fogok találni amivel kicsit "megszorongathatom" őket. Nem anyagi "kárpótlásra" vágyom abszolút, hanem arra hogy kapjanak észbe hogy a hatalommal ami a kezükben van, kitörölhetik..
Amit veled csináltak, az sem jogos, en a helyedben léptem volna egy munkaügyi perrel vagy valamivel...amit most fontolgatok.
Ok nélkül nem tehetik ezt meg egy emberrel!
De megtehetik - sajnos :-(
Ne haragudj, de azért én a helyedben nem nagyon forszíroznám ezt a megszorongatást, hiszen TE is hibáztál - ezt azért be kellene látnod. A vállalkozó meg jogosan mondja, hogy miattad elvesztette egy kliensét.
Ha meg bepereled,s Te nem tudod bebizonyítani, hogy ébren voltál, hiszen a telefonodon is ott van a nem fogadott hívás, ezzel szemben a munkáltató be tudja bizonyítani, hogy nem vetted fel a telefont, meg ha van felvétel, akkor azt is, hogy nem tudott bemenni a vendég, s netán elveszted a pert, akkor még fizetheted a perköltséget is.
Igaz, de az üzlet papíron reggel 8-kor nyit, akkor meg már fent voltam.
Sok kiskapu van amit ki lehet nyitni, ha nagyon akarom.
Itt akármilyen kiskaput akarsz kinyitni, semmi esélyed.
Ha az éjszakai müszakban nem engedtél be egy vendéget, akkor jogos a felmondás. Ezen akármit is magyarázol, ez a te hibád.
Ha meg elkezdesz erölködni a "megszivatással", akkor igencsak ráfizethetsz.
Akkor kezdem:
Mit írt le az azonnali hatályú felmondásban a munkáltató? Ha van az esetről felvétel, akkor azt megmutatta-e Neked? Teljesen egyértelműen beazonosítható rajta minden? Dátum, időpont, esemény? A felmondásban feltüntette-e a jogorvoslati lehetőségeidet? Ugyanis ez kötelező!
Ha nem volt abban az időpontban munkavégzési kötelezettséged, akkor milyen alapon hivatkozik erre, mint indok?
Semmilyen alapon.
Azt mondom, egy munkaügyi per esetén borítékolom a munkáltató pervesztését. Egy dolgot érzek bibinek: Ha nem volt munkavégzési kötelezettséged, akkor mit kerestél abban az időpontban ott? Ezt hogyan fogod megmagyarázni, vagy akár a munkáltató. Nem biztos, hogy érdemben foglalkozna vele a bíróság, lehet, hogy csak a konkrét ügyet tárgyalná, de többségben az összes körülmény alapján ítélkeznek.
Tud a munkáltató olyan papírt felmutatni az aláírásoddal, ahol a rendkívüli munkavégzést erre az időpontra elrendelte? És ha tudna, akkor betartotta a pihenőidőre és egyéb munkavégzésre előírt szabályokat?
Ugye, hogy nem.
... folytatás...
Amit ajánlok: Közöld a munkáltatóval, hogy ha nem "kártalanít", akkor bírósághoz fordulsz. A kártérítés összege egyezség kérdése csak!
Ha perre akarod vinni, akkor a következőket kell tudni:
Azonnali hatályú felmondással kapcsolatos jogvita esetén a munkaügyi bírósághoz a felmondás közlését (írásbeli átvételét) követő 30 napon belül lehet csak fordulni. A 31. napon iktatott beadvány már elkésett, a bíróság azt el fogja utasítani érdemi vizsgálat nélkül.
Minden munkaügyi bíróságon van hetente egyszer panasznap. Akkor személyesen jegyzőkönyvbe mondhatod, hogy mit vársz/kérsz a munkáltatótól. Azon utólag változtatni nem lehet! Minden ezzel kapcsolatos iratot vigyél magaddal, ott kell hagyni fénymásolatban. Ezzel el is indítottad a pert. A többiről a bíróság írásban értesítést küld. Az első tárgyalásra nem kötelező a jogi képviselet, védheted saját magad, a többire már igen.
Ha a legutolsó béred bizonyos összeget nem ér el, akkor van lehetőséged arra, hogy az állam a perköltséget megelőlegezze, amíg ítélet nem születik. Ha vesztesz, akkor azt ki kell fizetned, ha nyersz, akkor a munkáltatónak kell kifizetnie. Vesztésed esetén a munkáltató is követelheti a jogi képviselője költségét!
Ezt a "költségmentességet" kérni kell, lehetséges az első tárgyaláskor is.
...folyt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!