A munkáltatók miért “utálják” ennyire a pályakezdőket?
Csak egy kis töprengés a munkaerőpiacról egy forró júliusi délutánon. Leírom, hogy én hogyan látom a helyzetet, aztán ha gondolod, akkor vitassuk meg alább!
Személyes tapasztalatom, hogy pályakezdőként nagyjából veszett fejsze nyele olyan helyet találni, ahol nem hátrány az, ha valaki tapasztalatlan. Ismerőseimtől is ezt hallom, hogy a cégek nem jeleznek vissza vagy szinte azonnal elutasítanak. Őszintén, nem is igazán ezt szeretném kifejteni, hanem azt, hogy miért nem mindegy a munkáltatónak a tapasztalati szint. Eleve nincs olyan, hogy valakit felvesz a cég és nulla betanulás kell az illetőnek. Ebben az esetben nem könnyebb egy kezdőt betanítani, aki még rugalmas, mint egy olyat, aki az előző munkahelyéről hozza a berögződéseket? Ráadásul két munkahely sem csinálja ugyanúgy a dolgokat, tehát hiába van tapasztalata, ha az mégsem ugyanaz, mint amit egy másik cég kér.
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy semmit nem ér a tapasztalat, hanem azt, hogy lehet, hogy a cégek kicsit kezelhetnék ezt lazábban.
Azért én megértem a munka ellenességét a Z genercónak. Éhbértért dolgozzon, menjen el az ébren töltött idejének több mint fele munkára, sose legyen lehetősége saját ingatlanra vagy bármire igazából. Ez így tényleg nem élet és az idősebb generációnak ez nem tetszik, hogy felnyílt a szemük a fiatalságnak. Nagyon durva generációs ellentét van a munka fogalmában.
A megoldás egyértelmű lenne de nem fog senki sem tenni azért hogy megtörténjen. 4 napos munkahét, Home Office ahol csak lehet és a legtöbb iroda lebontása, rugalmasság, jóléti európai színvonalú bér-ár arány ahol marad elég pénz a zsebedben hó végére elrakni, több szabadság, az élet lazán vétele ahol csak lehet. Ezzel a fiataloknak is megváltozna a hozzáállása a dolgokhoz.
31-es vagyok.
Kérdező, csak az a baj hogy ha 10-ből 9 ember ilyen, akkor nem fogunk tovább próbálkozni, hátha megtaláljuk pont azt az egyet. Inkább elengedjuk az egészet. Mellesleg most már a 30as korosztaly se jobb, ugyanúgy megy a telefon nyomkodas munka helyett, és ahelyett hogy előbb leraknának valamit azt asztalra, és utána mennének kopogtatni emelésért, úgy gondolják nekik alanyi jogon jár a több fizetés. Érdekes pont ők azok akik nem szoktak kapni, vagy csak nagy ritkán, minimálisat. Én szép csendben teszem a dolgom, megdolgozom rendesen minden nap a pénzemért, és milyen érdekes hogy általában maguktól emelnek nem kis összeget. Vagy ha én kérek néha, azt is megadjak. Pár éve dolgozom csak itt, és a fizetésem a kétszeresére nőtt azóta, míg tudom hogy a többi kollégának közel sem :) Kussolni kell és dolgozni, nem hisztizni egész nap hogy minden szar. Ha nem tetszik lehet másik helyet keresni. Veszünk fel mást, aki hajlandó dolgozni is.
Gyári mumkánál ezt történik, akkor szerintetek diplomás mit kap:
Szarért, hugyért nem találnak tapasztalt munkaeröt. -> Felvesznek pályakezdöt. -> Pályakezdö azonnal lelép, jobb fizetésért, jobb munkahelyért. -> Következöre nem vesznek fel pályakezdöt, mert azonnal lelép, de fizetni még mindig nem akarnak. -> "Nincs munkaerö. Senki nem akar dolgozni." -> Vendégmunkások. -> Tapasztalt, motivált vendégmunkás jobb munkaerö. -> Pályakezdök rábasztak.
Párhuzamosan: Kevés fizetés. -> Kevés bevétel nagy cégeknél. (REKORD PROFIT) -> Kevés fizetés. -> Kevés bevétel közepes cégeknél. -> Kevés fizetés. -> Kevés bevétel kis cégeknél. -> Kevés fizetés. -> Nincs pénz. -> Kis cég tönkremegy. -> Kevesebb munkahely. -> Több munkaerö. -> Olcsobb munkaerö. -> ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!