Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Tényleg kirúghatnak egy...

Tényleg kirúghatnak egy munkahelyről akár egy lájkom miatt is vagy épp azért nem vesznek fel, mert megtalálják az internetes videóim, ami nem tetszik nekik?

Figyelt kérdés
Nagyon szeretek vlogolni, de a karrier is fontos lenne. Újra szeretném kezdeni a vlogolást. A baj az, hogy korábban, amikor csináltam, akkor belementem olyan dolgokba, amikbe nem kellett volna. Túl intim témákba (szexualitás), túl személyes témák, magánéletem kiteregetése. Illetve többször hülyét csináltam magamból. Ebből már tanultam. Próbaidő alatt kirúgtak egy munkahelyről, amikor megtalálták az ilyen csatornámat valahogy, szóval megtörtént ilyen, amit nehezen lehetett elhinni, még most is nehéz. Ennyire nincs szabadság, ha nekem ez egy fontos hobbim lenne? Az az állás ahonnan kirúgtam egyébként hatósági ellenőri munka lett volna egy önkormányzatnál. Kifogásolták, hogy a csajozási szokásaimról beszélek, meg sörrel a kezemben magyarázok, meg, hogy véleményt mondok iskolai dolgokról. Mondták, hogy attól is tartottak, hogy erről a munkahelyről is beszélnék. Azt mondta utána a hr-es, hogy közigazgatásban ez a tevékenységem felejtős. Viszont mi a helyzet akkor, ha ezekből tanultam és nem csinálok ilyen videókat? Hanem meghúzok egy határt arról, hogy mit mondok el és mit nem? Lennének ismét személyes témák, de nem ilyen mélyen. Továbbá nem beszélnék a munkámról, politikáról, megosztó témákról. Akkor is veszélyeztetném magam, hogy kirúghatnak? A baj az, hogy a volt nézőim között sok a troll és a régi, gáz videóimat is lementették, az újakat is lefogják és arra az oldara fogják feltenni gyűjteni, ahova a többit. Nem a saját nevemen vlogoltam/vlogolnék, hanem a keresztnevemen. De a nézőim tudják a teljes nevem. Főleg, hogy facebook csoportomban a teljes nevemmel posztolok. Hallottam azt is, hogy a versenyszférában sokkal jobban utánam néznek és sokkal hamarabb kirúghatnak internetes dolgokért, de egyben olyat is hallottam, hogy az állami szféra szigorúbb ebből a szempontból, mert az hatósági munka. Ebből nehéz megmondani, értékelni, hogy veszélyes-e a dolog vagy nem. Később egyébként versenyszférában szeretnék dolgozni. Sajnos eltávolítani nem tudom a régebbi gáz videóimat és azok közé fogják lementeni az új videóimat is, tehát könnyen megtalálhatóak a régiek, hogyha az újak mellé odateszik. De a régiek miatt lehet még bajom, hogyha azok évekkel ezelőtt készültek és azóta már nem csinálok ilyeneket?

júl. 4. 09:37
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:
Ezek szerint de. Mert probléma hogy filozgatok témákról, elmondom a véleményem.
júl. 4. 13:11
 12/25 anonim ***** válasza:
100%
Kezdj új életet a neten! Zárd be a régi, már nem aktuális profilokat.
júl. 4. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
90%
Annak semmi értelme, főleg, ha ilyen idiótákról van szó. Az internet nem felejt.
júl. 4. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
90%

Kérdező, a versenyszférában alapvetően az érdekel mindenkit, hogy jól dolgozol-e. Amíg nem vagy vezető, senkit nem érdekel, hogy Orbánt élteted vagy szidod pl. Vagy hogy milyenek a szexuális szokásaid.

De az állami szférának is vannak olyan ágazatai, ahol ez belefér. Ha pl. orvos vagy, akkor a legfontosabb, hogy jó orvos legyél. Hivatalnoknál, tanárnál, rendőrnél, katonánál kevésbé fér bele.

júl. 4. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
100%

" Mert probléma hogy filozgatok témákról, elmondom a véleményem."

Egyik sem probléma alapból. Ha olyan stílusban nyilvánulsz meg, vagy olyan ellentmondásos véleményeket osztasz meg, amik rajtad keresztül negatív fényt vethetnek a cégre is, akkor van gond.

júl. 4. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:
Utolsó, nem célom ilyenekbe belemenni. Csak mondom ezzel, hogy most visszatérek a régi videóm között volt sok gáz video és azok is felszínre kerülhetnek, kérdés, hogy abból lehet a gond, ha az már régen volt és most már nem járatom le magam. De egy bizonyos oldalon azokat egybe gyűjtik rólam a trollok.
júl. 4. 15:18
 17/25 anonim ***** válasza:
100%
Volt már olyan, hogy egy munkatárs majdnem fegyelmit kapott egy negatív komment miatt, tehát óvatosan az ilyennel.
júl. 4. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
100%

"egy bizonyos oldalon azokat egybe gyűjtik rólam a trollok." - És kik ők?

A céget nem bántod, semmi gond.

júl. 4. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
100%

Ismerünk olyan extrém eseteket, ahol a helyi kiskirály meglátta, hogy valaki röhögős smiley-t, nem tetsző megosztást, vagy akár egyenesen kritikus véleményt fogalmazott meg és ennek kirúgás, vagy azzal fenyegetés lett a vége. Ezek nem mindennapos, nem is feltétlenül bíróságon védhető lépések, de határozottan sokan vannak, akik így gondolkodnak és sosem tudhatod előre, hogy egy főnök mennyire van így ezzel.


A szólás szabadsága alkotmányos jog és azt jelenti, hogy amíg nem törvénybe ütköző dolgot mondasz, addig szabadon mondhatsz bármit és ezért nem érhet elvben hátrány. A világ viszont nem következmények nélküli és nem minden leszabályozható teljesen jogilag.


A cégek az alapján döntenek, amit ők gondolnak rólad a belőled látottak alapján. Ha megtalálják a videóidat, akkor azokat is lehet, hogy figyelembe veszik a döntésük meghozatala során. Hogy épp mit látnak bele vagy belőle, az nagyban múlhat a véletlenen és meglehetősen szubjektív lehet, hogy milyen képet alakít ki rólad bennük.


A próbaidő után sokkal nehezebb bármilyen indokkal kirúgni valakit, mert akkor már indokolni kell és az indoklásnak jogszerűnek kell lennie, az indoklás pedig támadható lehet. Hogy érdemes-e pereskedni a munkáltatóddal, az már egy másik kérdés.


Próbaidő alatt indoklás nélkül kirúghatnak bármikor. Nem kell hozzá, hogy igazuk legyen, mivel indokolniuk sem kell a döntésüket, csak jelezni, hogy nem kívánják veled tovább folytatni a munkát.


Még mielőtt felvennének, annál is nagyobb szabadságuk van bármiért nem téged felvenni és megindokolniuk sem kell - még az sem feltétlenül biztos, hogy bennük minden a döntést befolyásoló tényező teljes mértékben tudatosul. Lehet, hogy fel sem fogják, hogy ezért vagy azért hozzák meg a döntést, egyszerűen csak nem vagy nekik szimpatikus. Ha találnak olyat, aki bármi miatt jobbnak, alkalmasabbnak tűnik, megfelelőbbnek, vagy csak szimpatikusabbnak tűnik, mint te, akkor őt fogják választani.

Ezt épp úgy befolyásolhatja, hogy melyik csapatnak szurkolsz a FB posztjaidban, vagy hogy milyen kaját posztoltál utoljára, mert az interjúztató épp sötétzöld vegán, te meg húst posztoltál, vagy pont fordítva, hirdeted, hogy vegán kaját ettél, miközben ő mániákus húsevő, aki utálja a vegákat. De lehet akár csak egy tudat alatt befolyásoló érzés veled kapcsolatban, mert több FB posztodban is egy fajta színű pólóban voltál és most is ugyanolyan nyakkendő van rajtad az interjún, lehet, hogy ez X párthoz való kötődés miatt van és ezért nem vagy szimpi.

A te problémádhoz hasonló kategória pl. egy tetoválás. Vannak, akiknek tetszik, vannak, akiket nem érdekel, vannak, akiket zavar, vagy egyenesen sért (főleg bizonyos ábrák). Ha te olyan munkakörben akarsz dolgozni, ahol gond lehet a tetoválásod, akkor vagy olyan helyre csináltatsz tetoválást, ahol nem látják, így nem lehet belekötni (pl. egy pólóval, vagy inggel könnyen eltakarható), vagy olyan munkát keresel, ahol nem gond, hogy van tetoválásod (pl. nem egy elegáns szállodában póbálkozol pincérként, hanem egy kocsmában), vagy kimondottan olyan munkát keresel, ahol nemhogy hátrány, hanem pont hogy előnyt jelent (pl. elmész kimondottan tetovált modellnek, vagy egy rock kocsmába pincérnek).

Találkoztam már olyan céggel, ahol pl. kerek perec megmondták, hogy ők nem mondhatnak olyat, hogy dohányos ne jelentkezzen, vagy nem fogják felvenni, de nem gondolják, hogy egy dohányos jól érezné náluk magát, mert ez nem szándékos kiválasztási szempont náluk, de a dolgozók 100%-a dohányzás ellenes, mindenki sportol, egészséges életet él, egyszerűen más a világlátásuk, nem valószínű, hogy passzolnának egymáshoz egy dohányos jelentkezővel.

Más cégnél meg a cigi szünetekben születnek a legfontosabb döntések, mert a döntéshozók mind dohányoznak és cigizés közben olyan jól meg tudják beszélni a dolgokat, mint meetingeken soha.


Ezeknél a döntéseknél soha nem az a fontos, hogy te azt a dolgot hogyan gondoltad, vagy hogy annak mi a valódi súlya, hanem az, hogy akit a másik oldalon bármennyire is befolyásol az a dolog, az hogyan viszonyul hozzá.

Nyilván, ha ezt kimondják, akkor perelhetők volnának diszkrimináció miatt. Éppen ezért nem fogják kimondani.


Minden cégnek vannak egyre inkább írott szabályai arra, hogy milyen nyilvános megjelenések férnek bele a dolgozóiktól és milyenek nem. Általában a politikai és a céget érintő dolgokat szokták leginkább kizárni. A szabad filozofálás nem feltétlenül akkora gond. Viszont, ha világnézeti kérdéseket is érint, az könnyen válhat határesetté. A legtöbb cég alap álláspontja, hogy csak a vezetés engedélyével nyilvánuljon meg bárki bárhol.


ELVBEN amíg a munkádat és a céget nem érinti a tevékenységed, addig nincs beleszólásuk, hogy a szabadidődben mit és hogyan csinálsz. Főleg, ha nem a cég arculatához tartozó reprezentatív munkakörben dolgozol, hanem csak valami eldugott háttér munkát végzel.

A gyakorlatban viszont jóval összetettebb a dolog és kevésbé átlátható, hogy mire milyen hatással van. Minél inkább hierarchikus, parancsuralmi jellegű a szervezet, annál szigorúbban vehetnek ilyen kérdéseket.


Generációs kérdések is nagy mértékben beleszólnak. Egy csomó (főleg idősebb) vezető totál nem érti a közösségi médiát, nem tud vele mit kezdeni, ezért problémának, veszélynek érzi - és nem is teljesen alaptalanul, mert elég sok olyan sztori van, hogy egy influencer a közösségi média felületein állt bosszút szállásadón, bolton, munkáltatón, akárkin. Lehet, hogy te nem tervezel ilyet. De ha elborul az agyad egy munkahelyi vita miatt és kiteregetsz valamit, az kellően veszélyes és kellemetlen lehet a cégre és a főnökre nézve. Egyszerűbb nem bevállalni ezt a kockázatot.


Elvben a szakmai influencerkedést jobban elfogadják, főleg a verseny szférában. Pl. Ha te marketinges vagy és marketing szakmai témákkal foglalkozol a közösségi médiában, azt hajlamosabbak elfogadni a cégek, hogy a ma divatos szakmai márkaépítés része.

Ugyanakkor ezzel is vannak érdekes problémák, mert ha túl kritikus hangot ütsz meg, akkor okkal tarthatnak tőle, hogy esetleg őket is kritizálnád, ami megint csak veszélyes lehet rájuk nézve. Sőt, ha nagyon kritikus szoktál lenni, akár annak is lehet negatív hatása, üzenete, ha elkezdesz nyájas behízelgő stílusban nyilatkozni a munkahelyedről, aki ezért egy szót sem szólhat, de jó eséllyel mindenki érezni fogja belőle, hogy te pont az ellenkezőjét gondolod róluk, mint amit közölsz.

Illetve az külön is egy probléma lehet, hogyha azt hiszik, hogy az alkalmazásoddal együtt az általad kezelt felületekhez is hozzáférést kapnak és pl. elvárják, hogy a céges reklám posztokat megoszd, a saját felületeiden ajnározd a céget, mintha ezért fizetnének, miközben a munkád teljesen más volna.


Nem könnyű az érzékletes határvonalakat megtalálni, pláne a munkáltatóval is sikeresen leegyeztetni. Azt is érdemes mérlegelni, hogy ér-e annyit a közösségi média nyilvánossága, mint amennyit feladni kényszerülsz miatta. Persze a kérdést meg is fordíthatod, ér-e annyit neked egy munkahely, hogy feladd miatta az influencer ambícióidat.

júl. 10. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
100%

Ha számodra kellemetlen felvételek vannak rólad a neten, akkor ismerkedj meg a szerzőjogi követelések lehetőségeivel és a felejtés jogával. Távolról sem vagy teljesen tehetetlen ellene.


De azért azt is érdemes mérlegelni, hogy vajon mennyire megalapozott a félelmed, hogy a munkáltatód tudomására jut a korábbi videóid lelőhelye. Sokan vannak, akik messze jobban tartanak ettől, mint amennyire valós a megalapozottsága.


Egy csomóan szeretnék csinálni, de azért nem mernek YouTuberkedni, mert "jajj mit fognak majd mondani rólam, ha meglátják az ismerőseim". Aztán akik tényleg el is kezdik csinálni általában pont azon szenvednek a legtöbbet, hogy miért nem nézi senki a videóimat??????


Az, hogy valami kint van a neten és bárki számára elérhető, még messze nem jelenti azt, hogy mindenki, aki elérhetné ténylegesen látni is fogja. Sőt...

júl. 10. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!