Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Kik mentek bányásznak régen?

Kik mentek bányásznak régen?

Figyelt kérdés
Mi volt az előnye,annak ellenére,hogy nagyon kemény,koszos munka volt? A mai világgal összehasonlítva olyanok mehettek akik ma gyárakba,üzemekbe dolgoznak vagy vendégmunkások(aluliskolázott emberek)?
2024. jún. 12. 10:53
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
95%
Általában azok mentek bányásznak, akik a bányák környékén éltek. Mondhatni családi tradíció volt, nehéz volt kitörni belőle. Nem csak Magyarországon, más országokban is így volt. De ez más szakmákra is jellemző volt, például a vasművek közelében kohásznak mentek. A tehetséges munkásfiatalok szakirányú mérnöki képzésre mentek.
2024. jún. 12. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
93%

Kemény, koszos munka, de azért nem mindenkinek. Nem mindenki vájár volt. Mi bányászváros voltunk. Előnye, hogy jól kerestek, kaptak lakást, korán nyugdíjban mehettek. Hátránya, hogy nehéz, koszos, nem éppen egészséges.

Általában 8 általánossal mentek oda, vagy akkor még lehet, hogy 6 elemi volt, nem is 8 általános.

2024. jún. 12. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Kemény munka, de nagyon kifizetődő. Kádár kocka, vagy nagy kétszintes ház mai árakkal összevetésben szaré húgyé. Még mindig ismerek olyan embert aki már negyvenes éveiben igen magas jövedelemmel nyugdíjba ment és még 90 évesen is csinálja a háztáji. Sajnos nagyapám komoly kézsérülést szenvedett még levente korában, ő csak lámpákat pucolt, de az egyszerű vájárok nagyon jól kerestek.
2024. jún. 12. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Psycho ***** válasza:
100%

A fenti hozzászólásokon túl arról meg nem is beszélve, hogy igen magas presztízsű munka volt. Be volt ám tojva a rendszer régen, hogy "csak nehogy meginduljanak a bányászok", hiszen elképesztő összetartás volt közöttük. Nem véletlen, hogy ilyen jó juttatásokat kaptak.

Gondolj csak bele, mennyire egymásra voltak ott lent a mélyben utalva. Ha valaki hibázott, azon emberéletek múlhattak.

Plusz akkor még ténylegesen létezett olyan, hogy szakszervezet.

Szóval sok szempontból megérte, ami kompenzálta a munkakörülményeket.


Üdv: egy tatabányai :)

2024. jún. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
92%
Azért nem kell ezt túlromantizálni sem. Földmíves nagyapámnak az iparvárosi lét a rendszerrel való összetűzéseket meg a lassú öngyilkosságot eredményezte. Erőltetett iparositás, téeszesítés, gépesítés stb. Kénytelen volt felköltözni az iparvárosba, de egy "parasztgyerekre" ne erőltess úgynevezett jólétet, mikor ő jóllétben volt.
2024. jún. 12. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Az sem mindegy, hogy melyik idöben. Miután bányász környéken nöttem fel (Oroszlán közelében), mindig értekelt a téma. Most németeknél élek, volt bányavidéken (nem Ruhr), és vannak a környéken vasüzemek (még mindig jó szerencsét a köszönés), de a közelben van több maradvány is az 1700-as évesk ezöstbányáiból.

Voltam pár idegenvezetésen, nem mindig volt olyan "jó", mint a 20. század végén.


Az egyiknél mondták, hogy azért mentek oda, mert kaptak lakhatást a családjuknk, meg kb napont jotott egy fél kenyér, meg egy minimális penz, ami semmire sem volt elég.


30 éves korukra kb. tele volt porral a tüdejük, akkor még alkalmasak voltak a földalatti csatornákban az uszályokat mozgatni, aztán pár év múlva eldöltek és annyi volt.


Nálunk a 80-as években viszont a vájár családok szép kis vagyonra tudtak szert tenni minden végzettség nélkül, már aki nem öntötte le a torkán.

Pl. amíg apám középvezetöként járta a világot, és alig keresett 4-5 ezer forintot, egy vájár vagy lakatos a föld alatt 20-25 ezreket vitt haza.

Aki ésszel élt, olyan szép házaik voltak, hogy ma is megirigyelném.

2024. jún. 12. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Hát igen. Még vájárok közt is előfordult aki leöntötte a torkán. Nem tudott mit kezdeni a lehetőséggel. A magyar nép tudatalattijában van egyfajta visszavágyódás egy egyszerű jóllétbe.
2024. jún. 12. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Nagyapám. Kemény 20 évet dolgozott bányában, utána villanyszerelő volt, végül pedig kiváltotta az engedélyt és vállalkozásban fuvarozó volt.
2024. jún. 12. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

"olyanok mehettek akik ma gyárakba,üzemekbe dolgoznak vagy vendégmunkások"

Lehet, hogy egy bányásznak túl sok iskolát nem kellett végezni, de fizikailag bírnia kellett ezt a fajta munkát, és azt azért mindenképp tegyük hozzá, hogy mindenki tudta, hogy ez egy veszélyes munka (ezért is fizették meg olyan jól), nem merte ezt akárki elvállalni

2024. jún. 12. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Szakértelem nélkül ez sem ment. Nem mindegy, hogyan bontják meg a szénfalat. A vájárokon kívül ácsok is dolgoztak a tárnában, az igen komoly szakmunka volt, nem beszélve a gépek, liftek, elektromos rendszer, szellőzés üzemeltetéséről.
2024. jún. 12. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!