Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Próbaidő alatt van szabadság?

Próbaidő alatt van szabadság?

Figyelt kérdés

Pályakezdő vagyok, másfél hónapja dolgozom, 6 hónap próbaidő van, azonban a mai reggel migrénnel ébredtem, így nem tudtam bemenni dolgozni.


Nálam a migrén az olyan, hogy ilyenkor 2-3 órán keresztül (jobb esetben) se fény, se zaj, csak nézek ki a fejemből és abban reménykedem, hogy nem ájulok el, vagy hányon össze magam.. Szóval nemhogy dolgozni, de ilyenkor még felülni is kész szenvedés az ágyból.


Próbaidő alatt jár szabadság? Nyilván ilyen esetben szabadságot vennék ki, de nem tudom, hogy erre van-e lehetőség.


+1 kérdés: A szabadság az olyan, mintha bent lennék? Tehát ugyanúgy beleszámít a ledolgozott munkaidőbe, illetve 100%ban fizetik?



2024. márc. 14. 11:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem van szabadság. Nyilván nem veheted előre ki az egész évit, de az időarányos az jár.

Igen ugyanúgy fizetés jár érte mint ha ott lennél.

2024. márc. 14. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

1. Ha egészségügyi okból nem mész be, akkor miért nem íratod ki magad???

2. Régi időkből sok helyen visszamaradt az a szokás, hogy nem nézik jó szemmel, ha próbaidőn szabadságot kérsz (de ha eü alkalmatlan vagy a munkára, akkor az más kérdés, és akkor az ne is szabadság legyen)

Igazából ez nem jog, hanem a munkáltató lelki életének kérdése. Próbaidő végéig indoklás nélkül elküldhet, ha akar, akár kérsz szabit, akár nem.

2024. márc. 14. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

2#

Mert ez 1 napos "betegség", sőt, pár órás, de ebben a pár órában még levegőt venni is alig tudok.. Aki durván migrénes, az tudja milyen érzés ilyenkor, ez nem csak egy sima fejfájás. Szóval ez nem betegség, nem tart 1 hétig, nem fertőz..

2024. márc. 14. 11:53
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező! Nem csak az a betegség, ami fertőz (és eltart egy hétig). (Nem is tudom, honnan vetted ezt a "definíciót") Reggel simán felhívhattad volna a háziovost, hogy migréned van, 1 napra is ki tud írni. Még most is felhívhatod.
2024. márc. 14. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Ha 1 napra kiír a háziorvos, az is ugyanaz, mint a szabadság, tehát ugyanúgy bele számít a munkaidőbe, mintha ott lennék?
2024. márc. 14. 11:59
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező!


Nagyon tájékozatlan vagy!


Először is nem értem, hogy késő délelőtt miért kérdezed ezt meg, hiszen MÁR eldőlt, hogy nem mentél be dolgozni. A kérdés, nekik mit mondtál? Szabadságot kértél, vagy beteget jelentettél? Ha beteget, akkor orvosi igazolást kell prezentálnod. Ha szabadságot, akkor főnököd döntése, hogy ad-e vagy sem. Vagy föl se hívtad őket? Mert ez a legrosszabb, amit tehettél. Már sok éve a munkahelyek elvárják, hogy betegség esetén is jelezze az ember, ha nem tud menni dolgozni. A szabit meg alapesetben előre kéri az ember, aznap csak vészhelyzetben kér.

A nyitókérdésre válaszolva: igen, lehet próbaidő alatt szabit kivenni. De mint általában a szabiknál, a főnök dönti el, ad-e szabit vagy sem (néhány kivételtől eltekintve). De ha szabit kértél, akkor az is eldőlt adnak-e vagy sem. Ha adtak, akkor nyilván lehet adni. Ha nem adtak, akkor meg úgyis kirúgnak, hiszen bent kéne lenned és nem vagy bent. Namost van olyan is, hogy a szabadságból valamennyit (talán 7 napot?) mindenképpen akkor kell kiadni, amikor a dolgozó kéri. Tehát elvileg most ebből használhattál és akkor mindenképpen el kellett engedniük szabira. Az egy másik kérdés, hogy próbaidő alatt indoklás nélkül megszüntethetik a munkaviszonyodat, szóval kedvük ellenére nem célszerű ezt kikényszerítened.

Ha szabit veszel ki, azt ugyanúgy fizetik, mintha dolgoztál volna.

Ha betegállományban vagy, akkor azokra a napokra csökkentett összeg jár. Régen az aznapi fizetés 60%-át adták, kórházi bent fekvésnél 50%-át. Lehet, hogy ezen azóta változtattak, de akkor biztos nem növelték, hanem csökkentették.

2024. márc. 14. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

A munkáltató nem köteles ilyen rövid határidővel kiadni a szabit, megteheti simán hogy igazolatlant ír be amire nem kapsz bért. Viszont ha beteg vagy azt nyilván el kell fogadnia.

Szerintem az lenne a korrekt, ha beteget íratnál ki (orvosnak jelezd mert pár napnál visszább nem tudja igazolni). Arra 70%-a jár a bérnek, ha elfogynak a betegszabis napok, akkor pedig táppénz, ami 50-60%, de ha jól keresel akkor kevesebb mert maximuma van.

Ledolgozott időbe minden beleszámít, de ha pótlékos a munkaköröd, az nem jár. Bizonyos munkáltatóknál lehet jelenléthez kötött juttatás, de ez ritka szerencsére.

Ha ez gyakran előfordul, akkor beszéld meg a munkáltatóval hogy írhatsz-e ilyenkor szabit ki, amig erről nem állapodtatok meg előre, én nem próbálkoznék.

2024. márc. 14. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
6: rendelkezhet ugyan 7 napról, de a munkaviszony első 3 hónapjában nem, illetve ezt 15 nappal előre be kell jelentenie. Szóval ez itt nem játszik. Ha jóindulatúak akkor persze beírhatnak szabit erre a napra, nem tilos.
2024. márc. 14. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Köszi a pontosítást, gondoltam, hogy próbaidő alatt vagy munkaviszony kezdetekor van némi korlátozás ebben, csak nem voltam ezzel képben.

De tényleg kíváncsi lennék, hogy a kérdező voltaképpen mit mondott a munkáltatójának ma reggel.

2024. márc. 14. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Nem volt elérhetőségük, így nem én hívtam őket, hanem ők engem és elmondtam, hogy migrén miatt nem tudok ma bemenni. A vezető mondta, hogy szabadságra betudom majd írni. Természetesen elmentettem a számot, amin hívtak. Nem is tudom miért nem kértem elérhetőséget.. De ők sem igyekeztek adni, fel sem merült ez.


Igen, kirúghat bármikor, de nem fizetnek olyan jól, hogy érdekeljen. Nettó 290 ezret bárhol megkeresek bármilyen munkával.. A munka is monoton, unalmas, a munkatársak is 30 évvel idősebbek, semmi közös téma. Egyébként sem itt tervezem leélni az életem, max még fél évet tervezek itt.

2024. márc. 14. 13:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!