Mi a különbség a közös megegyezés és a munkáltatói felmondás közt?
A közös megegyezésnél szinte bármilyen feltételekben megegyezhettek. Ha a munkáltató felmond, akkor jár a jogszabály (vagy kollektív szerződés) szerinti végkielégítés és van felmondási idő, amelynek úgy tudom a felét le kell dolgozni.
Sok szemét munkáltató csinálja, hogy nem felmond, hanem ráveszi a dolgozót arra, hogy közös megegyezéssel menjen el, és úgy egyeznek meg, hogy nem kap végkielégítést. Ha a megegyezés nem tartalmaz más olyan elemet, ami miatt megérné ez a dolgozónak, akkor nem célszerű ezt elfogadni.
Nagyátlagban a munkavállalónak az a jobb, ha kirúgják (=munkáltatói felmondás). A munka törvénykönyvében benne van, hogy milyen feltételekkel mi jár a kirúgott dolgozónak, általában ezeket a juttatásokat akarja kikerülni a cég.
Speciális esetekben jól járhat a munkavállaló a közös megegyezéssel is, ugyanis abba azt írnak, amiben közösen megegyeznek. Ehhez egyrészt a munkavállalónak tisztában kell azzal lennie, hogy kirúgásnál mi járna neki, és ehhez mérten kell alkudoznia.
Például kirúgna a cég, de te se szerettél ott dolgozni, a felmondási idő meg 3 hónapos a szerződésed szerint, amúgy 5 éve dolgozol ott. Ebben az esetben alapból járna 2 havi végkielégítés, plusz még másfél hónapot kell ott dolgoznod, a második másfél hónapra a munkáltatónak fel kell téged mentenie a munkavégzés alól. Vagyis másfél hónapnyi munkáért kapsz még 5 havi bért. Te viszont utálod már a gondolatát is annak, hogy csak egy percig is náluk dolgozz még, akkor esetleg kialkudhatsz egy olyat, hogy holnaptól már nem dolgozol náluk, de kapsz 4 havi bért.
Alapszabály azonban, hogy ha ki akarnak rúgni, akkor ne írj alá közös megegyezést, pláne ha nem kened-vágod a munka törvénykönyvét oda-vissza.
Munkáltatói felmondás:
- Munkáltatói felmondás indoklása kötelező. Az indoknak meg kell felelnie az MT-ben meghatározott feltételeknek.
- Ha a dolgozó eltöltött a szóban forgó munkáltatónál annyi időt, hogy végkielégítésre jogosult legyen, akkor az jár.
- Van felmondási idő, ami a szóban forgó munkáltatónál eltöltött idő arányában növekszik.
- A felmondási idő felének megfelelő időtartamra köteles a munkáltató a munkavégzés alól felmenteni (felmentési idő), amire munkavégzés nélkül is jár bérezés. A felmondási időn belüli felmentési időt te határozod meg. Maximum két részletben "veheted" ki.
Saját döntés alapján a munkáltató a teljes felmondási időre is felmenthet a munkavégzés alól. Minden esetben jár rá bérezés.
Közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés:
- Abban egyeztek meg, amiben csak akartok. Itt nincs olyan, hogy törvény szerint jár. Itt az jár, amiben írásban megegyeztek. Ha te a távozásod feltételeként szabod meg, hogy piros Ferrarit kérsz érte cserébe, és ez megfelel a munkáltatónak is, akkor jár a Ferrari. Csak fektessétek írásba!
Ha végkielégítést kérsz és ez neki is megfelel, akkor jár a végkielégítés.
A közös megegyezés már csak ilyen...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!