Mi értelme van vidéken karriert építeni?
Van egy jó munkahelyed vidéken. A cég megszűnik. Más, hasonló pozíció nincsen, így ott kell hagynod mindent: a felépített házat, barátokat, párod is ott kell hagyja a munkahelyét, gyerekek a barátait. Ha pedig a környék legnagyobb munkáltatója szűnt meg, az kihatással lesz az ingatlanod értékére is, így nehezebb lesz eladni.
Mi értelme van videken lenni, ha nem HO-ban dolgozol?
Én úgy látom, hogy a fél ország teljes leépülésben van. Én dél-dunántúlon lakom. Somogy megye egy putri a Balaton melletti részt leszámítva. Baranya szintén Pécsett leszámítva, de ott sincsen munkahely. Tolna megyében nincs semmi, Zalában sem sokkal jobb a helyzet. Voltam Békésben, az még nekem is olyan volt, mintha 50 évet mentem volna vissza az időben. Északkeletről nincs tapasztalatom, de elvileg azok a megyék a Dél-dunántúlnál is csóróbbak.
Veszprém, Győr, Székesfehérvár valóban fejlett, ott lehet munkahelyet váltani, de a fentebb említett területeken ha mégis találsz valamit, az kb az egyetlen lehetőséged, és nem tudsz 20km-el arrébb menni, mert pl mi van Pécstől 20km-re? Ha meg valaki kitanult egy területet legyen az bármilyen gazdasági vagy mérnöki vonal, nem fog ugyanolyan területén melót találni, csak ha mindent összepakól, és elmegy.
Régebben voltam bankban hitel kapcsán érdeklődni. Mikor mondtam, hogy mennyit keresek (az itteni bérekhez kepest jól), egyből visszakérdezett, hogy az XY cégnél dolgozol? Szóval már a fizuból is sejthető volt, hol hol dolgozok, mert nincs másik cég, ahol ennyit adnak:D
A kérdést egy vitaindítónak szántam, örömmel olvasom mások véleményét is.
Akkor a kérdésed valójában arra irányul, hogy a _ti környéketeken_, illetve az ország összes többi hasonló környékén milyenek a lehetőségek. Ezt innen, máshonnan elég nehéz megmondani, de akkor definiáltuk, mit értesz "vidék" alatt.
Ez máris egy értelmesebb vidék-definició, mint az, hogy "minden ami Budapesten kívül van". Én nem sok minden közöset látok Budaörsben és egy békés megyei zsákfaluban. (Igen, szándékosan extrém példák.)
A kérdésed Budapest határain belül is valid, mi van, ha ott specializálódsz, fejlődsz, ruházol be egy ingatlanba, és egyik percről a másikra befuccsol a cég? Elmész kezdőnek más szakmába nettó 300-ért? Vagy mázlid van, mert "van Pesten hasonló", csak éppen a város másik végében. Ülhetsz a dugóban napi 1,5-2 órát, vagy ülhetsz a koszlott BKV-n kétszer ennyit, ami valljuk be, nem egy vonzó perspektíva mondjuk 40-50-esen, amikor már letettél valamit az asztalra, megszoktál egy másfajta életstílust. Sokan meg is teszik, mert rá vannak kényszerítve, etetni kell a családot, fűteni kell a házat.
Ennyi erővel semmilyen karriert nem érdemes építeni...
Vagy, inkább olyat van értelme, ami kellően "reziliens": vagy tudod mindenhonnan űzni, vagy mindig vannak lehetőségek azon a helyen ahol te is élni szeretnél, esetleg annyi utazással ami még pont nem okoz fájdalmat. Pl. ha van egy speciális műhelyed amiből 1 vagy 2 van az országban, akkor messzi földről is lesznek ügyfeleid. Ha nem annyira speciális, de mondjuk jól megközelíthető, akkor mindig lesznek a környékből is. Nem egy ilyen vállalkozást ismerek a közelben, kicsi városokban.
Egyébként nálunk (nagyváros, nem Budapest) teljesen mást jelent a "vidék", igazából minden, 100-150 km-en belüli, kisebb települést. A távolabbi helyeket az adott tájegység nevével illetjük, a nagyvárosokat meg a sajátjukkal, pl. Pécs értelemszerűen nem vidék, Pécs az Pécs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!