Tudnátok tippeket mondani, hogy hogyan viselkedjek az első munkahelyen?
Tipp 1: Ne nézz pornót az irodába, sajnos hamar kinéznek miatta.
Tipp 2: Lehetőleg ne akarj mindenkit megdu*ni, nem nyerő.
Tipp 3: Ne légy tenyérbe mászó, hagyd meg mindenkinek a sajat magan szferajat.
Tipp 4: Ne adj bele 200%-ot, bőven elég a 80%-os munka, nem szeretik, ha valaki túl teljesít.
#3
Ez függ az adott munkakörtől is... Gyártósoron éppen a leírtakkal lehet "menő arc" valaki :D Ügyvédként viszont valóban nem lenne nyerő.
Ne bízz senkiben
Ne vállald túl magad
A magad tempójában dolgozz...
Irodai munkahelyen dolgozom, én az itteni tapasztalataim alapján az alábbiakat mondanám, ha hasonló munkahelyre mész (mert más munkahelyeken, más munkakörökben nyilván más dolgokra kell figyelni és más elvárások vannak):
- az első napokban öltözz inkább elegánsabban biztos, ami biztos, közben figyeld meg, a többiek hogyan öltöznek, és az ő öltözködésükre hogy reagálnak mások... ha a lazább stílus elfogadott, nyugodtan állj át arra (persze azért érdemes megnézni, hogy ki mennyire foglalkozik az így-úgy öltözők közül ügyfelekkel)
- ne késs
- ha valami nem világos, kérdezz... és ne vegyél semmit sem alapvetésnek csak azért, mert a haverod, anyukád munkahelyén így meg úgy múködik a dolog... inkább kérdezd meg a közvetlen főnöködet pl. olyan dolgokról, hogy van-e cigiszünet, el lehet-e menni napközben ügyet intézni, ha van home office, milyen feltételei vannak
- legyél érdeklődő és nyitott a munkatársakkal kapcsolatban, és a betanulási időszak után nyiss a többi részleg felé is, ne csak a sajátod felé... nem árt, ha átlátod a többi részleg munkáját és nemcsak a saját osztályodon belül társalogsz vagy ismerkedsz (ez nyilván abban az esetben kivitelezhető, ha nem egy kisvállalkozásról van szó, ahol össz 4en dolgoztok)... DE tudd, hogy hol a határ a beszélgetéseknél meg kérdezősködésnél. Ezt lehet, hogy elsőre nehéz lesz belőni, de azért annyira ne ess át a ló túlsó oldalára, hogy folyamatosan kérdésekkel bombázz másokat, annyira, hogy a munkájukra nem tudnak odafigyelni. Érdemes "szelektálni" és szűrni a kérdéseket... és azokra hagyatkozni először, amik a saját munkádhoz elengedhetetlenek, illetve ahhoz fontosak, hogy átlásd, hogy hogy működik a cég... a piszlicsáré sallangokat elég később megtudni, amikor már jobban átlátod a nagyobb képet. Illetve arra figyelj oda, hogy attól kérdezz, aki ért az adott témához.
(ezt pl. azért mondom, mert azért, mert én alapvetően segítőkész vagyok, folyamatosan megtaláltak olyan kérdésekkel újoncok, amikre nem tudtam válaszolni, mert nem az én osztályomhoz tartoznak, és többeknek 20szor el kellett magyarázni, hogy az, hogy pl. a projektmenedzser részlegen hogy állítanak össze kérdőívet, arról lókukit nem tudok, mert nem ezzel foglalkozom, és olyat keressenek ezekkel a kérdésekkel, aki adott egységben dolgozik... és tényleg tök fölöslegesen pazarolták a saját idejüket is meg az én időmet is)
- nagyon ne kezdj el bizalmaskodni senkivel az első időkben és nagyon intim kérdéseket ne tegyél fel senkinek
- tudom, ez aztán tényleg alapvető, de sajnos tapasztaltam már ilyeneket, főleg diákoktól, de: full másnaposan / aznaposan ne menj dolgozni és ne igyál / drogozz / füvezz munka közben főleg telephelyen
- ha olyan multicégnél dolgozol, ahol több külföldi irodával kell együtt dolgozni, érdemes rákérdezni a munkatársaknál, hogy vannak-e olyan kulturális különbségek, amikről érdemes tudni (pl. x országban nem illik x óra előtt telefonon hívni, vagy hogy x országban nem illik azonnal rátérnu a tárgyra chaten)
- lehet, hogy ez másképp működik bizonyos cégeknél, de sztem az elmondható a multicégek többségéről, hogyha van chatprogram, amit irodán belüli kommunikációra használnak, azt nem elég napi egyszer átfutni, hanem folyamatosabban jelen lenni rajta, ha meg vki épp egy nagyobb projekten dolgozik, akkor jelezni, hogy ne keressék
(ez pl. azért jutott eszembe, mert volt olyan diákunk, akinek többször el kellett magyarázni, hogy a Teamst folyamatosan illene nézni, nem akkor, amikor épp kedve van)
- csak akkor kezdj el tanácsokat adni a vezetőségnek, ha már jól átlátod a cég korlátait és működését
- lehetőleg ne legyél te az ügyeletes buzgómócsing, akivel mindent is meg lehet csinálni, mert annak csak te iszod meg a levét
- ne kezdj el munkatárssal kavarni
- ne kezdj el másokat kioktatni arról, hogy hogyan végezzék a munkájukat és hogyan éljenek... ha az illető munkavégzése a te munkádra van kihatással, azt a főnöködnek kell jelezni kulturáltan... az életvitelre való megjegyzések meg sosem okék (mennyi eset volt, amikor munkatársak olyasmi miatt szóltak be a másiknak, hogy mennyi húst esznek, mikor kapcsolnak villanyt, miért nem esznek keto diétát, miért nem locsolják az irodai növényeket, miért nem visznek magukkal tupperware-t a menzára és miért fogadják el a polisztirol ételtartót, miért nem fogyasztanak mákolajat...)
- munkahelyi bulin ne idd le magad a sárga földig, és ami a legfontosabb tanács (főnöktől kaptam anno :D): ne legyél sokkal részegebb, mint a főnököd :)
8 - ezt imádtam, igazi rutinos irodai róka lehetsz 🦊 😉 😀
I. - Én is azt javaslom, ne vállald túl magad, ne akarj többet teljesíteni még látszat kedvéért se. Elsősorban nem is azért mert a lusták kinéznek hanem mert A) vannak igazi beteg munkamánias főnökök akik ha látják hogy 110%-ot bírsz, rád teszik a 200-at, aztán széttárt karral végignézik az összeomlásodat, végül eldobnak mint egy használt zsebkendőt. B) tele vannak ezek a helyek kisebbrendűségi-komplexusos szerencsétlenekkel is, akiket bármi, akár egy olyan infó is összezavarhat hogy van egy kollégájuk aki az átlagnál jobb tempóban dolgozik. Innentől az ellenségeit lesznek.
II. - a B ponttal szoros összefüggésben: ne árulj el magadról SEMMI olyat ami miatt esetleg ezek az emberek maguknál magasabbra pozicionálnának. Balatoni nyaralás, jól működő párkapcsolat, sport... minden vörös posztó lehet nekik.
III. - potenciális ellenség mindenki, védekezz már első naptól fogva, eszeld ki, melyiknek milyen támadását hogyan vèdenéd ki, mi lenne a megelőző csapás. Ne legyen rá szükséged, de jó ha kéznél van amíg nem késő.
Összefoglalva, inkább tartsanak az elején visszahúzódó, lassú kollégának, mint hogy egyből konkurenciát lássanak benned és ki akarjanak csinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!