Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Miért számít elfogadottnak...

Miért számít elfogadottnak egy munkahelyen, ha valakit a káros szenvedélye miatt előnyben részesítenek?

Figyelt kérdés

Aki dohányzik, az szó nélkül megteheti, hogy feláll az asztaltól akár óránként 5-10 percre. Ez 1 nap alatt 40-80 perc pihenőt jelent a munkaidőből, amit senki nem fog nap végén bedolgozni.

Oké, a törvény nem tiltja, sőt, engedélyezi, de valójában miért is? Miért kell tekintettel lenni ilyen káros szenvedéllyel élő emberekre? Az nem számít alap dolognak, hogy valaki dohányzik, az az egyén személyes döntése, tehát nem hogy előnyöket, de hátrányokat kéne kapnia miatta, mert nem dolgozik annyit, mint nem dohányzó kollégája.

Én szoktam szerencsejátékozni, tippmixet tenni, de mégsem engedi meg a főnököm, hogy csak úgy felálljak a helyemről, és elmenjek egy helyre, ahol van wifi, hogy élőben feladjak egy mixet, mert épp akkor játszik a kedvenc asztali teniszezőm.


Nem tudom, hogy lehetne ezt reálisan szigorítani. De ez szerintem úgy lehetne jogos, ha hoznának egy olyan törvényt, ami vagy teljes mértékben tiltja a munkaidőben történő dohányzást (ez többet érne a leszoktatás terén, mint a különböző "meghalsz, ha szívod" reklámok), vagy olyat, ami ugyan engedélyezi a dohányzást, de a dohányzás miatt kieső munkaidővel (ami 6 perc/alkalom időben lenne meghatározva) arányos bér levonásra kerül hó végén. Tehát aki óránként kijár egy 8 órás műszakban, attól hó végén kb 14-15 órára járó bért vonjanak le. Lesz, aki így is bevállalja, sőt, talán mindenki bevállalná, de kompenzálva lenne azokkal szemben, akik végig dolgozzák azt a 8-9 órát. Csak sajnos ez nagyon nehezen ellenőrizhető.

Szerintem ez így lenne fair, nem úgy, hogy azokkal kivételeznek, akik káros szenvedéllyel élnek, mint ha ez amúgy természetes lenne, hogy az embernek dohányoznia kell. Ez legyen az ő bajuk, oldják meg, vagy akkor ne dolgozzanak, de semmi esetben se járjon előnyökkel a nem dohányzókkal szemben, mert ez nem egy kötelező tevékenység.



2023. jún. 2. 08:56
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
83%
Nem dohányzom (már). Ha kimegyek WC-re már keresnek az esetek túlnyomó hányadában. Nem mondom, hogy soha, de sokkal ritkábban keresik azt, aki úri szeszélyeinek függvényében jár ki dohányozni és traccsolni. Ennyit az elvekről és a gyakorlatról.
2023. jún. 2. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
100%
A korrekt az lenne, ha folyamatos, merev ülő / álló / akármilyen munkánál hagynának mindenkinek alkalmanként öt-tíz perc nyújtózkodni való időt... Hogy azt mivel tölti, magánügy.
2023. jún. 2. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
Gép előtti munkavégzésnél van asszem óránként 10 perc szünet. Gondolom a te fejedet sem rúgja le senki, ha néha felállsz a gép elől...
2023. jún. 2. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
100%

Mindenkinek kell pihenés, ez természetes, és semmi köze a dohányzáshoz. Kérdező, te sajnos nem jó helyen dolgozol.

4-es "én az ő munkájukat csináltam helyettük" - miért?

2023. jún. 3. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
100%
Legyünk őszinték, ahol ki lehet menni óránként bagózni, ott nem kötött a munkaidő olyan szempontból, hogy ha nem dolgozol 5-10 percig, akkor sem történik semmi. Én is ilyen helyen dolgozom, és időnként azon kapom magam, hogy már percek óta bambulok ki az ablakon, meg másfél óránként eljárkálok pisilni (mert kell), de a munkatársaim többsége is nyomkodja a telefonját percekig, felveszi, ha csörög és kimegy beszélni, vagy van, aki kétóránként feláll és megy nassolni, vagy kávézni. És igen, nálunk is köpködnek ezek a munkatársaim a dohányosokra, ha meg szembesítve vannak azzal, hogy ők sem robotként dolgozzák le a nyolc órát, hanem azért van trécselés, eszegetés, kávézgatás, mobilozgatás, csak azt lehet az asztalnál is csinálni, és nem olyan feltűnő, mint mikor valaki kimegy az épület elé, akkor vérig vannak sértve.
2023. jún. 3. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 A kérdező kommentje:

#15: az a baj, hogy munkamennyiségtől függetlenül a dohányosok kimehetnek, és ki is mennek, és nincsenek annyit cseszegetve a szintén dohányos főnök által, mint az, aki amúgy pisiszünetekkel végig dolgozza a 9 óráját. Ennek azokon a helyeken van nagyobb jelentősége, ahol sokszor tegnapi határidős munkák vannak vagy pl. ügyfelezés. Olyankor nem fordulhat(na) elő, hogy felállsz, és elhagyod a helyedet a káros szenvedélyed miatt, amíg a munka nincs elvégezve. A dohányosok mégis szívbaj nélkül felállnak, mert tudják, hogy ha nincs kész a munka, az a másik sara is lesz. Vagy "foglalkozz már légyszi az ügyféllel, addig én rágyújtok".

Több olyan tapasztalatom van már akár közvetett, akár közvetlen, hogy ha több embernek ugyanaz a feladatköre, akkor a több ember szereti arra az 1-2re hárítani, akiről látják, hogy lelkesebbek, és ha kérdőre vonják, meg is magyarázza, hogy hát azért, mert ő gyorsabban megcsinálja, meg ezt ő szokta, stb. Aztán ha van, aki elvégzi a másik 4 munkáját, akkor a másik 4-nek nyilván van ideje arra, hogy elmászkáljon, meg unatkozzon. Nyilván megpróbálhatsz kitörni ebből a körből, de ha a főnök neked adta a feladatot, mert a többivel nem akar konfrontálódni, akkor úgy is te leszel lecseszve, annak ellenére, hogy (ismétlem) mindannyian egyaránt felelősek vagytok azért, hogy kész legyen.

Na mindegy, kicsit eltértem a témától :D

A lényeg az lenne, hogy törvényi szinten kéne szabályozni a dohányzókat, hogy munkahelyi környezetben ne élvezzenek nagyobb szabadságot egy nem dohányzónál.


#14: a kérdés továbbra sem rám vonatkozik, nem is írtam, hogy ez így lenne. Általános társadalmi problémákat szoktam feszegetni. Amit a #4-es írt, az azért fordulhat elő, mert ha több embernek azonos a munkaköre, akkor valakinek el kell végezni a munkát. És mondhatod, hogy ha ő nem csinálja, akkor te sem, de ez senkit nem fog érdekelni. Irodai, hivatali környezetre jellemző az ilyesmi.


#13: képernyő előtti folyamatos munkavégzés esetén van 10 perced, de nem szünet. Ugyanúgy munkával kell tölteni, csak közben mást bámulsz, nem a képernyőt. De itt is kitérek arra, hogy határidős munka. Hivatalokban, irodai környezetben sokszor fordul elő, és a dohányosok cigiszünetével ellentétben senkit nem érdekel a képernyő előtti 10 perced. Ha munka van, és nem cigizel, akkor dolgozz, mert kész kell lenni.

– XY hol van?

– Kiment cigizni.

– Ja, oké.

VS

– XY hol van?

– Kiment levegőzni.

– Mert nincs munka? Majd ha visszajött jöjjön már be az irodámba.

2023. jún. 5. 11:58
 17/26 anonim ***** válasza:
25%
Nálunk aki nem dohányzik, az pofázni szokott meg nyomkodja a hülye telefonját. Na az nem 10 perc 2 òránként. Veréb.
2023. jún. 8. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A kérdező kommentje:
#17: más az, ha nincs munka, mert akkor felelőlem mindenki azt csinál, amit akar. Ez akkor ütközik ki elsősorban, amikor lenne munka, de a dohányos akkor is ráér.
2023. jún. 9. 08:53
 19/26 anonim ***** válasza:

15-ös voltam.

Van olyan felettesem, aki engem bármi olyan dologért baszogat, amiért másokat nem. Pl. mások lemennek a büfébe - tök oké, enni kell - én lemegyek - miért mentem le, kva anyám, hogy otthagytam a feladatom. Nem a szokásaimmal van baja, hanem velem. Nekem ez jön le a 16-os kommentedből, hogy valószínűleg nem azzal van a baj, hogy ki milyen indokkal hagyja ott a munkát, hanem rád pikkelnek.

Azzal nem tudok egyetérteni, hogy szabályozzuk a dohányosokat. Ennyi erővel akkor lehetne azt is szabályozni, hogy ki hányszor megy mosdóba, meg ki hány alkalommal szakítja meg a munkát evéssel, beszélgetéssel, telefonálással. Ez sehová nem vezet. Szerintem a legtöbb munkahely azért valahol méri, hogy ki milyen hatékonyan dolgozik, nem kéne ilyen náci módszerekhez folyamodni, hogy nem mehetsz ki cigizni... Mert akkor az lesz a kövezkező, hogy nem mehetsz enni, nem mehetsz mosdóba, nem mehetsz ki telefonálni, nem szólhatsz a munkatársadhoz. Lehet, hogy azt hiszed, hogy annyira sztahanovista vagy, hogy téged ez nem érint, de hidd el, lesz az a korlátozás, amit megérzel majd. Inkább csak hagyjuk az embereket embernek lenni, és szabjunk korlátokat a határidőre, meg a munkaidőre vonatkozóan.

2023. jún. 10. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 A kérdező kommentje:

#19: na de ha a realitás talaján maradunk - ahogy írtam is -, a dohányzás egy káros szenvedély, nem sorolható a létszükségletek közé, mert nem az. Igen, számukra azzá vált már, de alapjáraton az embernek nincs szüksége arra, míg alapvető biológiai szükségletei vannak, ami az evés, ivás, mosódba járás.

Az pedig eddig munkahelyeimet tekintve egyértelmű volt, hogy nem kifejezetten rám vagy adott illetőre pikkelnek (tehát tapasztalataim szerint az esetek többségében), hanem szimplán a dohányosoknak el van nézve, hogy kijárnak cigizni, míg az, hogy az ember alapvető szükségleteit elégítse ki, már szemet szúr.

Korábbi munkahelyemen kollektíve lecsesztek mindenkit, hogy otthon kell reggelizni, nem a munkahelyen, mert elveszi az időt. Ezzel szemben az nem volt probléma, amíg mások a munkahelyre érve mentek ki cigizni.

Szóval ha 1-1 esetre nem is jelenthető ki, de meglátásom szerint általánosságban túlságosan nagy tolerancia van a dohányosokkal szemben.

Ha már Magyarországon bevezették anno a chipsadót (ami plusz adót vet ki az egészségtelennek titulált élelmiszerekre, üdítőkre az egészségügyi kockázatok miatt), ugyanúgy alkalmazható lenne a dohánytermékekre is, hogy ne a nemdohányzók termeljék ki a dohányosok kórházi ellátását, hanem szépen adjak bele maguknak a közösbe.

2023. jún. 12. 07:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!