Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Miért számít elfogadottnak...

Miért számít elfogadottnak egy munkahelyen, ha valakit a káros szenvedélye miatt előnyben részesítenek?

Figyelt kérdés

Aki dohányzik, az szó nélkül megteheti, hogy feláll az asztaltól akár óránként 5-10 percre. Ez 1 nap alatt 40-80 perc pihenőt jelent a munkaidőből, amit senki nem fog nap végén bedolgozni.

Oké, a törvény nem tiltja, sőt, engedélyezi, de valójában miért is? Miért kell tekintettel lenni ilyen káros szenvedéllyel élő emberekre? Az nem számít alap dolognak, hogy valaki dohányzik, az az egyén személyes döntése, tehát nem hogy előnyöket, de hátrányokat kéne kapnia miatta, mert nem dolgozik annyit, mint nem dohányzó kollégája.

Én szoktam szerencsejátékozni, tippmixet tenni, de mégsem engedi meg a főnököm, hogy csak úgy felálljak a helyemről, és elmenjek egy helyre, ahol van wifi, hogy élőben feladjak egy mixet, mert épp akkor játszik a kedvenc asztali teniszezőm.


Nem tudom, hogy lehetne ezt reálisan szigorítani. De ez szerintem úgy lehetne jogos, ha hoznának egy olyan törvényt, ami vagy teljes mértékben tiltja a munkaidőben történő dohányzást (ez többet érne a leszoktatás terén, mint a különböző "meghalsz, ha szívod" reklámok), vagy olyat, ami ugyan engedélyezi a dohányzást, de a dohányzás miatt kieső munkaidővel (ami 6 perc/alkalom időben lenne meghatározva) arányos bér levonásra kerül hó végén. Tehát aki óránként kijár egy 8 órás műszakban, attól hó végén kb 14-15 órára járó bért vonjanak le. Lesz, aki így is bevállalja, sőt, talán mindenki bevállalná, de kompenzálva lenne azokkal szemben, akik végig dolgozzák azt a 8-9 órát. Csak sajnos ez nagyon nehezen ellenőrizhető.

Szerintem ez így lenne fair, nem úgy, hogy azokkal kivételeznek, akik káros szenvedéllyel élnek, mint ha ez amúgy természetes lenne, hogy az embernek dohányoznia kell. Ez legyen az ő bajuk, oldják meg, vagy akkor ne dolgozzanak, de semmi esetben se járjon előnyökkel a nem dohányzókkal szemben, mert ez nem egy kötelező tevékenység.



2023. jún. 2. 08:56
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
85%
Nem tudom, hol van ilyen f.sza munkahely, de nekünk csak szünetben lehetett kimenni cigizni, meg bármit csinálni.
2023. jún. 2. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
81%
Attól függ milyen munkahelyen.Mert van ahol nem kap több szünetet az aki dohányzik.Hanem csak ugyanannyit mint más.Egyet és kész.Az pedig az étkezési szünet.A dohányos ekkor gyorsan magába tömködi a kaját aztán rohan ki rágyújtani.És ennyi.Nincs semmi kivételezés.
2023. jún. 2. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
37%

Szerintem inkább rávetíted a tehetetlenségedet a dohányzókra. Szó sincs arról, hogy többször felállhatnak, te is ugyanúgy felállhatsz óránként, ha nálatok lehet. Csak ugye félsz attól, hogy neked esetleg beszólna valaki, mert úgymond nincs rá okod. És nem tudsz frusztrációt viselni.

Ez nem a dohányosokról szól, semmit nem tesznek ellened, egyszerűen nem tudod magad képviselni.

2023. jún. 2. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
73%

Előző munkahelyem is ilyen volt. Csak ott a dohányosok mindenféle szégyenérzet nélkül kint voltak akár fél órát is, amíg én az ő munkájukat csináltam helyettük, ugyanazért a fizetésért. Egyszer gondoltam, kimegyek én is a dohányzó mellé levegőzni egy kicsit. Abban a pillanatban, ahogy kiléptem hátul, már fordult oda mindenki, hogy én mit keresek ott, nem is dohányzok, miért jöttem ki?


Úgyhogy átérzem a kérdező problémáját.

2023. jún. 2. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
79%
Én is dolgoztam ilyen helyen, kétszer is, de szerencsére nem ez az átlag. Meg már eleve a dohányzás egyre kevésbé elfogadott, kezd ciki lenni, és több lesz a nemdohányzó ember. Ha ők vannak többségben, ez a jelenség is el fog tűnni a munkahelyekről.
2023. jún. 2. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
92%
Én olyankor kimentem velük csokit enni vagy csak úgy.
2023. jún. 2. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
12%
Le lehet dolgozni is, - "pluszban", pontosítva, annyi idővel többet ledolgozva napi szinten, mint amennyit a dohányzással egybekötött kibeszélőshow-val töltött el...
2023. jún. 2. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
85%

Normális munkahelyen mindenkinek jár szünet. Nemrég voltam egy interjún pont, ahol szóba került, azt mondta az interjúztató, hogy a nem dohányosok is kimennek a dohányosokkal simán levegőzni, mert ennyi mindnekinek jár. De az eddigi munkahelyeimen is többnyire úgy volt, hogy nem volt fix időpont, hogy mikor van szünet, hanem csak egy idő volt megadva, hogy kb 40-60 percet lehetsz bárhol, aztán oszd be ahogy gondolod.

Egy helyen dolgoztam, ahol fix időpontban volt egy hosszabb szünet, azon kívül reggel volt egy 10 perces, de nyilván ezek sem csak a dohányosoknak jártak.

Nem a dohányzást kell szigorítani, hanem azt kellene normálisan szabályozni, hogy mindenkinek járjon a szünet, legalább 2 óránként, mert nem normális a megszakítás nélküli munkavégzést elvárni órákon keresztül. Pont emiatt szoktak munkaidőben lazsálni az emberek, mert a koncentrációt csak bizonyos ideig lehet fenntartani.

2023. jún. 2. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:

#8: egyetértek, viszont a törvény ugye úgy szól, hogy képernyő előtti folyamatos munkavégzés esetén tarthatsz pihenőt (óránként 10 perc), de azt is úgy, hogy ugyanúgy munkavégzéssel kell töltened, csak nem a képernyőt bámulva. Ezen túl legközelebb csak a 6 órán felüli munkavégzés esetén járó legalább 20 perc van. Nyilván, ha van kollektív szerződés, abban el lehet térni pozitív irányba, de közel sem jellemző.

#4: nem engem érint a dolog, viszont igazságtalannak tartom azzal szemben, akit érint, ahogy te is írtad. Mert amíg a másik dohányzik, addig a nem dohányzónak nincs szabadideje, és nem hagyhatja abba addig a munkát, hogy na most ő háradől, mert a kolléga kiment cigizni.

#1-#2: valóban, az is egy megoldás lenne, de eddig akárhány munkahelyről hallottam, ott mindenhol ez volt a módi, hogy a bagósok akkor mehettek ki, amikor akartak. Persze nyilván az is közrejátszhatott, hogy ezeken a helyeken a főnök is cigizett, és együtt jártak ki...

#3: az átlag dolgozó nem engedheti meg magának, hogy csak úgy felálljon, és megszakítsa a munkavégzést, főleg, ha sok a határidős munka. WC-re nyilván kimehetsz, és ennyi. Nem a haveroknál vagy, hanem a munkahelyeden. A dohányos nyilván nem a wc-t váltja ki a kint töltött idejével.

2023. jún. 2. 10:37
 10/26 anonim ***** válasza:
64%
Ilyen biztos nemlesz. 😀 Nalunk ugyanugy, ugyanannyit szunetelhetnek a nemdohanyzok is. Nyilvan ahogy az idejukbe belefer
2023. jún. 2. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!