Hogyan viseljem el, hogy egész nap egy helyben kell ülnöm?
Olyanok válaszát várom, akik napi 8+ órákat ülnek a munkahelyükön.
Az előző munkahelyem is irodán volt, sokat kellett ülnöm, de azért volt bőven ide-oda szaladgálás, ugrálás. Pár hete váltottam. Itt egész nap, szó szerint ülni kell, mindent a számítógépen csinálunk, nem szaladgálunk papírokkal egyik irodából a másikba, minden digitalizálva. Kizárólagos mozgás, amikor elmegyek mosdóba, és ebédszünetben amikor megyek az ebédlőbe. Egyszer megkérdeztem a kolléganőmet, lehet-e olyat, hogy ebédszünetben kimenni kicsit sétálni a megmaradó időben, de kiröhögött, hogy itt nincs ilyen. Amúgy a többieknek látszólag semmi bajuk nincs, nyugodtan ülnek a helyükön. Nekem a délelőtt valahogy még elmegy, de délutánra minden bajom lesz: fészkelődök a széken, nyújtózkodom, ide-oda rakosgatom a lábamat, lejjebb csúszok a széken stb, de egyszerűen sehogy nem jó. A munkanap második felében iszonyúan megfájdul a hátam, zsibbadni kezd a fenekem. Néha muszáj felállnom pár másodpercre, mert egyszerűen nem bírom tovább,olyankor úgy teszek, mintha szkennelnék valamit. Alig várom, hogy hazaérjek és tornásszak. Van valamilyen módszer, amivel ezt elviselhetőbbé lehet tenni? Vagy idővel hozzászokik a testem?
Nekem ami segít:
- reggel és délután szándékosan nem a legközelebbi buszmegállóban szállok le/fel (csak ha nagyon rossz az idő), inkább sétálok kicsit többet, hogy legyen párezer lépésem egy nap
- kényelmes, ergonomikus szék
- munka közben többször felállok, akár csak az asztalom mellett állva nyújtózkodok egyet, vagy elmegyek mosdóba, csinálok egy teát, stb.
- munkaidőn kívül igyekszem minél többet mozogni, tornázni, a jóga sokat segít a hátproblémáimon
- néha széken, néha fitness labdán ülök
Ezek együtt már egész jól működnek. Persze a legjobb az lenne ha fel lehetne kelni napjában többször és sétálni pár percet.
(Bónusz: van kollégám, aki az álló asztalokra esküszik, hogy annál jó dolgozni.)
Régebben céltalanul sétáltam fel-alá az irodában de nagyon zavarta a többieket úgyhogy időnként kiküldenek az utcára, hogy tartsak cigi szünetet.
Nem dohányzom úgyhogy nálam sétát jelent a cigiszünet.
Egyik főnök ezen nagyon felhúzta magát.
Másik nyugisabban kezelte és kaptam tőle egy emelhető asztalt aminél állva is lehet dolgozni és egy ülős labdát.
Pohárból igyál, ne kulacsból, ahhoz is fel kell állni.
Random is állj fel vagy menj ki az utcára pár percre.
Ha többször keveset evő vagy, ez is indok lehet egyben a felállásra is.
Mosdóban pár tornagyakorlat.
"Óránként 10 perc szünetet tartani kellene, mit szól ehhez a munkavédelmis?"
Én "munkavédelmis" vagyok (munkavédelmi szakmérnök), és azt szólom hozzá, hogy nem teljesen így van. A képernyős munkavégzést kell megszakítani óránként 10 percet. Ez nem szünet, hanem olyan munka ami nem képernyő nézésből áll, pl papírok rendezése megbeszélés élőben stb.
A témában készült videó az egészséges iroda címmel: https://www.youtube.com/watch?v=FeszyTBTQZc
Az ergonomikus szék nagyon fontos. Lényeges, hogy jól legyen beállítva a szék is és a monitor is. Az állóasztal drága, de nagyon jó. Lehet váltogatni vele az álló és ülő munkavégzést, mert mozgatható.
Neten sok jó irodai torna található: át kell időnként mozgatni a végtagokat. Ezt nem lehet kikerülni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!