Mennyire érné meg pszichológusnak vagy masszőrnek tanulni tanulni?
És kiskorod óta, már boccs, nem volt elég időd ezt egy kicsit jobban átgondolni és megpróbálni a kérdést annál pontosabban megfogalmazni, mint hogy "mennyire érné meg"?
Mennyit keres egy masszőr/pszichiáter? Mitől függ?
Mennyibe kerül és milyen hosszú a képzés?
Melyikben leli az ember nagyobb örömét?
etc...
Ezekre lehetne válaszolni, és előbbre is vinne a gondolkodásban. Arra nem lehet, hogy majd x év múlva amikor te vagy elvégzel vagy nem végzel egy valamilyen pszichológiai vagy masszőr képzést és valamelyik területen az ország valamelyik részén elhelyezkedsz akkor neked majd lesz-e munkád vagy nem lesz, és hogy fogsz keresni vele... Ez az EZO TV, meg a Christian Panthera látó táltos szakterülete.
A pszichológiához úgy tudom 5 év tanulás kell, utána vagy intézményben, vagy egyéniben nyomhatja, de előtte lévő időszakban már érdemes kajtatni ügyfelek után, hogy egy vállalkozást összehozz.
Masszőrhöz nem kell annyira nagy agy, csak kéz-lábügyesség, vállalkozói ismeretek.
Ha jó az agyad, akkor inkább pszichónak tanulj, hasznosabb.
És, hogy jön a kettő egymáshoz?
A pszichológia baromi jól fizet, mármint csinálsz egy magánpraxist és nulla közeli önköltséggel dől a pénz. Csak van előtte egy elég kemény és költséges 10 év tanulás.
Ellenben valami masszőr OKJ vagy tanfolyam elvégzése után már csinálhatod is. Ha bevállalsz kicsit többet is (Happy finish), akkor határ a csillagos ég.
Próbálj egy kicsit körülnézni a világban és több lehetőséget is kipróbálni. Most ez nem a legkönnyebb - a cserediákprogramok, utazás segíthet tájékozódni - de pl nézd meg, hogy az ismeretségi körödben milyen munkákat végeznek az emberek, olvass el pár cikket arról, hogy milyen szakmák lesznek jövdelmezőek a következő években. Minneren pl sok érdekes dologról lehet olvasni: [link]
A mostani tinik nehéz helyzetben vannak, mert annyira nem látnak ki abból a buborékból, amiben élnek - az iskola annyira nem ad rálátást az igazi világra, hogy így igazán nehéz a pályaválasztásról dönteni.
Ez a két ötlet, amit felsorolsz - legalábbis éppen ezt mutatja. Nem akarlak megsérteni azzal, hogy ez az elképzelés fantáziátlan lenne. De a pszichológus szakma általában azokat vonzza, akiknek önismeretre és a saját problémáik orvoslására van szüksége. Illetve mindkét szakmában ott van a segíteni akarás szándéka, szeretnél valami hasznosat csinálni, de realizálatlan a szándék, nem igazán látod, mit szeretnél.
Az, hogy milyen szakot végzel, még nem feltétlenül határozza meg, hogy milyen munkát fogsz végezni. A pszichológia szak pl tele van pályaelhagyókkal, olyanokkal, akik elmennek hr-esnek cégekhez vagy egészen más területen boldogulnak. (Egy alapképzés és mesterképzés még nem készít fel arra, hogy tényleg tudj segíteni másokon, - bár sok olyan rossz szakember van, aki ezt elhiszi és próbálkozik vele.)
A masszőr szakma szerintem nem a legjobb ötlet, önmagában nehéz ebből megélni. Sok masszőr végzettségű ismerősöm félállásban masszíroz. Vagy egy intézménynél (hotel wellness részlege, fürdő stb) tudnak elhelyezkedni minimálbér közeli fizetéssel. És nagyon megterhelő tud lenni, idősebb korban már gondot is okozhat a munka.
Szerintem fontos, hogy olyan dolgot tanulj, ami érdekel. Lehet, hogy soha nem fogod használni a diplomád - de egy szellemi alapot ad az életedhez, amire támaszkodhatsz. A kapcsolatépítés is fontos ebben az időszakban. És hogy minél több dolgot kipróbálj, megismerj, amíg nem kényszerít a pénzkeresés és a havi rezsi fizetése. A többi pedig majd alakul.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!