Miért társadalmilag lesajnált szakma a tanári?
Egy komoly tényező a fizetésük. De komoly promlémát az oktatási rendszer katasztrofális hibái okoznak, amit ők képviselnek a szülőkkel és diákokkal szembe. Nagyon sok tanár arrogáns. És az elöbbiek is már komoly feszültséget generálnak. De oldalakat lehetne írni a kíváltó okokról. Természetesen a mondás, hogy: Aki nem tudja tanítja, aki tudja csinálja. Sajnos sokszor megállja a helyét.
...
Elkezdtem egy hosszú kifejtős hozzászólást írni, aztán rájöttem meg lehet egyszerűbben fogalmazni:
Miért kéne a tanári szakmának társadalmilag elismertebbnek lennie mint egy bolti eladónak vagy egy ápolónőnek?
Semmiért, de ők mégis elvárják. Na ezért tűnnek társadalmilag lesajnáltnak, pedig pont ugyanannyira lesajnáltak mint bárki más, csak nekik más az elvárásuk.
(Mielőtt lepontoztok a saját édesanyám is pedagógus, a család nagyrésze pedagógus, 5 legközelebbi barátomból 3 pedagógus, és én is gondolokodom rajta, hogy mérnök létemre még elvégzem a tanító képzőt és elmegyek inkább általános iskolába tanítani. Miért? Azt szívesebben csinálnám. A panaszkodó tanárok nagy része úgy látom úgy panaszkodik, hogy még életében nem dolgozott mást. Aki igen, az nem panaszkodik, mert látja mennyire szerencsés, hogy ilyen munkahelye van, és nem az lényeg, hogy elismerően bólgatnak-e idegenek, ha azt mondja tanárként dolgozik)
például azért, mert akkor vagy szabadságon, amikor a gyereked. Nem kell külön, táborokat, nagymamákat, bébiszittereket szervezned, otthon lehetsz, vele töltheted a szabadságod (ami ráadásul még nyár is, tele program lehetőséggel).
Nem kell napközibe járatnod a gyereked, mehetsz vele haza délután 2-kor. Lehet még le kell ülnöd dolgozni, de nem délután 5-kor találkozol vele először aznap.
Kiszámítható, tervezhető, biztos. Tanárra valószínűleg mindig szükség lesz, míg a versenyszférában szinte bármikor bármire visszaeshet a kereslet (lásd most, hányan vesztik el a munkájukat, míg a tanároknak semmi félni valójuk nincs anyukán heti 2x2 órát dolgozik otthonról és ugyan azt a fizetést kapja mint eddig, ez a versenyszférában ez elképzelhetetlen lenne). Kiszámítható, nincs az, hogy kapsz egy telefont és tök mást kell csinálnod mint amit aznapra terveztél, vagy egy elhúzódó tárgyalás miatt délután 5 helyett este 8-kor érsz haza.
A fizetés nulla attól függ mihez képest. Ha megnézed mennyiért mennyit dolgozik egy mentős vagy egy ápoló már nem is annyira rossz az a tanári fizetés.
A stresszes meg egy relatív dolog, kinek mi az. Minden munkakörnek megvannak a maga nehézségei, de ha valaki szereti csinálni azt, amit választott, akkor a pozitívumok túlsúlyba kell kerüljenek.
8-as, elég arrogáns vagy, de végülis ez egy anonim fórum.
Anyud lehet, hogy csak heti 2*2 órát dolgozik (kétlem), de mi az iskolában a beküldendők javításával együtt (mert főleg ezzel megy az idő, nem az online órával) bőven ledolgozzuk a napi 8 órát, ráadásul nem kevés stressz, hogy most így emiatt jövőre taníthatunk mindent újra, mert minden osztályból van 20%, akik nem hajlandóak semmit sem küldeni, persze ha írom be az egyest, hirtelen lesz internet-elérhetőségük (meg a szülőknek is). Szülők 10-ből 9-szer nem mellettünk állnak, számon kérnek minden lépésért.
Bocsánat a kifakadásért, de nem szeretem, amikor kívülről próbálják megmagyarázni a szakmánk hasznosságát, meg próbálják bebizonyítani, hogy 140 ezer még sok is nekünk.
A kérdésre válaszolva: igen, sajnos sok a kiégett kolléga, meg vannak arrogáns megnyilvánulások, amitől jogosan nyílik ki a szülők zsebében a bicska (például a sulimban pár ofő nem adja meg a telefonszámát a saját osztályukba járó gyerekek szüleinek, mert ugye majd biztos zaklatni fogják őket hétvégén, kajtassák csak őket az iskolatitkárnál, pedig szerintem azért a jó kapcsolat egyik alapja lenne, hogy lehessen hol beszélni, ha baj van a gyerkőccel).
Aztán a csapból is az folyik, hogy a magyar gyerekek minden teszten rosszul teljesítenek, részben jogosan gondolja úgy a szülő, hogy ebben a tanár a hibás. Amúgy nem csak, az oktatási rendszer is, sok gyerek jár az osztályokba, baromi sok a problémás (nálam átlagban az osztályok harmadának ilyen-olyan papírja van, velük ugye külön kéne foglalkozni => de ez lehetetlen, stb.).
Fizu: nem kell magyarázni, nyilván akinek van egy kis esze, meg lehetősége, megy valami olyan helyre, ahol fizetnek is. (Nyilván sokan elhivatottságból csinálják, de nem mindenki.)
Aztán az sem normális, hogy a sok középkori fegyelmezés miatt a gyerekek nagy része gyomorideggel megy be a suliba. Szintén általában csak pár tanárra igaz, de ha van egy, az éppen elég, hogy kialakuljon a negatív vélemény (fókuszban vagyunk sajnos, látják minden lépésünket).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!