Ki nézi még az István a királyt rtl-en?
Én ismerem a régit, számtalanszor láttam.
Szerintem jó lett, sok újdonságot raktak bele, ami tetszett.
- Rékának jóval több szerepe lett, sokkal több jelentetben szerepel
- Asztrik már nem az a jóságos főapát, hanem a keménykezű hittérítő
- Külföldről luxusautón jön a királynő, ez egy nagyon impozáns és érzékletes kép
- Géza fejedelem is szerepel, méghozzá fejedelemként és krónikásként is
- Trabanttal érkező Varga Miklós és Nagy Feró
- Sokkal jobban érzékelhetően a kontrasztok a két tábor között
Szerintem sok újdonságot hozott, és nekem bejött.
23 (nem az vagyok, akit megszólítottál), kicsit el kéne vonatkoztatni - a Trabant csak egy eszköz volt. Segített átadni azt, hogy a regösök a múlt emberei.
És kicsit ciki megmagyarázni ezt a jelenetet, mert ez pont egy fricska a fanyalgóknak. Jöttök azzal, hogy ú az 1983-as István mennyire jó volt, és semmit nem értetek a szimbólumrendszerből, csak néztek riadtan körbe (pont mint a regösök a színpadon a kiszállás után), és csináljátok, amiről azt hiszitek, hogy az a jó (nagy magyar múlt visszaemlegetése, pont mint a regösök a színpadon)... És észre sem veszitek, hogy ez a világ már nem erről szól. Hát, úgy látom, ez a fricska betalált.
Egyébként nagy 1983-as István a király-rajongó vagyok :).
Igen, voltak ennek a rendezésnek gyenge pontjai (elsősorban az, hogy a régi énekeseket eleve elképesztően nehéz felülmúlni (azért Vargáról, Vikidálról, Deák Billről, Feróról beszélünk!), és nyilvánvalóan ezeknek a színészeknek erre esélyük sem volt. Stohl egyszerűen kevés volt ehhez a szerephez. A játéka jó (nem túljátszott - ne feledjük, hogy ez nem egy tv film - hatalmas színpadra, hatalmas nézőtérre készült, itt nagyon nagy gesztusokkal kell operálni, hogy a néző egyáltalán érzékeljen valamit!!), de az éneke rossz. István és egy csomó más szereplő is egyszerűen csak kevés volt ehhez hangilag.
De ettől még a rendezés, a szimbólumrendszer, a gondolatvilág, amit a darab átad, nem lesz rossz. Én ezeket zseniálisnak találtam - a végén a meggyötört, megtépázott ország bezárulása... hiszen te is itt vagy, összezárva mondjuk velem, aki esetleg iszonyúan más elveket vallok, és én veled - az egész, megtépázott országunk itt van összezárva, és együtt kéne élnünk, együtt kéne boldogoknak lennünk valahogy úgy, hogy utáljuk egymást, és bántott a másik. Hát, ebben a helyzetben az a Himnusz, az a könyörgés az egyetlennek odafent, akinek van hatalma segíteni, hiszen mindannyian az országunk boldogulását akarjuk - szerintem óriási volt.
A Trabant zseniális szimbólum, ez is tükrözi Alföldi nagyságát. Lehet szeretni vagy nem szeretni, de az egyik legjobb magyar rendező.
Trabant:
- Utal a Nyugattól való lemaradásra, a technológia különbségre (Magyarok: Trabant, vasvillás parasztok, Nyugat: modern luxuskocsi, elitkommandósok)
- Utal a régmúlt időkre, hisz a regősök a régi kort "sírják vissza"
- Utal magára a szocializmusra, amikor az eredeti István a királyt előadták
- Utal az eredeti Isván a királyra, zseniális önreflexió
- Utal magára az idősebb korosztályra, akik egyszerűen nem értik az új, felgyorsult, változó világot, és fogalmuk sincs hogy ki, kivel és miért harcol (Nagy Feró és Varga Miklós értetlen arckifejezése)
- Egyesek szerint (akik mindenképp politikai színezetet akarnak vinni a dologba) utal arra, hogy a mindennapi kisember (kicsit együgyű, értetlen, Trabanttal közlekedés, és papír zászlókat lenget) teljesen összezavarodott már a csatározásokban (MSZP kontra Fidesz), és fogalma sincs, hogy ki kivel van már.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!