Hogy lehet az, hogy egy kisváros területére nyugaton be tudnak zsufolni egy pest-szintű lakosságot (pl Barcelona)?
Budapest belvárosának is elég magas a népsűrűsége.
A külső kerületeken viszont rengeteg a kihasználatlan terület, üresen álló házak, gyártelepek. A népesség inkább lakótelepeken csoportosul, ahol nagy a népsűrűség, viszont körülöttük rengeteg a családi házas, társas házas, kertvárosias környék.
Na meg Budapest gyakorlatilag a Belvárost leszámítva vidéki közepes és nagyvárosok egysége.
És ez szerinted jó? Egyenesen borzalmas!
Nehogy már ez az élhetetlen szardíniásdoboz legyen a követendő példa!
Budapesten 3347,02 fő/km² él, Barcelonában 15873 fő/km², pedig Budapest is már szinte élhetetlen a zsúfoltsága miatt.
Még Pekingben is "csak" 1300 fő/km², pedig ők aztán hírhedtek a tömegnyomorról.
Egy 10 emeletes tömbházban él 40 család (100+ ember) és foglal kb. 300 nm-t az egész, parkolóval mindennel együtt legyen mondjuk 1000 nm, ami kb. egy normális telek amire vidéken épít 1 család (3-4 ember).
Ilyen panelből ha szórsz 1 km2-re (1 000 000 nm) 1500-at máris megvan Barcelona és még mindig csak a terület kevesebb mint 20%-át fogják elfoglalni a lakóépületek.
"Hogy lehet az, hogy Barcelona kisebb, mint Szeged, és 5* annyian laknak"
Mi az, hogy hogy lehet?
Barcelona egy minden szempontból "központi" jelentőségű város, mind kulturálisan, mind turisztikailag, mind történelmileg, mind fekvésileg. Ez nyilván sok embert vonz és vonzott oda.
Ha nézel egy vidéki telket, akkor pont ugyanakkora, mint amin egy panelház van. Csak míg a vidéki házban lakik 1 család, 2-5 fő, addig egy 10 emeletes panelban van 100 lakás, amiben lakik 2-300 ember.
Amúgy nézd meg Budapest belső kerületeit, ott is hasonló népsűrűség van.
A nagy különbség, hogy Barcelona nem igazán tud növekedni, ellentétben Budapesttel. Hiszen egyik oldalról ott a tenger, másik oldalról hegyek határolják.
„Hogy lehet az, hogy Barcelona kisebb, mint Szeged”
Nem kisebb, csak a magyar városokról nem nagyon találsz olyan adatot, hogy mekkora a központi belterület nagysága, általában külterülettel együtt adják meg, az meg jóval nagyobb (főleg alföldi város esetében, annak köszönhetően, hogy ott ritkábban vannak a települések, viszont a törvény értelmében nem lehet olyan pontja az országnak, ami nem tartozik egy településhez sem). Keress rá a Google térképen egy alföldi városra, és nézd meg a műholdas képen, mekkora részét teszi ki a beépített terület a piros vonalon belül (Hódmezővásárhelynél elég látványos például, elvileg Budapest után a legnagyobb város), aztán nézd meg Barcelonát, a bekerített terület gyakorlatilag teljesen be van építve. Szóval ez elég csalóka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!