A cikket író is valószínű olyan, mint jónéhány "embertárs", tirpákfalván nevelkedett, ahol kötelező jelleggel volt állattartás, így egy életre megutálta azokat, eredmény: egy kb 0 emocionális képességekkel rendelkező, komlexusokkal teli véglény. (lásd, 73%-os...)
Már csak egy alap pszichológiai képességgel rendelkező ember is simán levonja, hogy ilyen gondolkodásmóddal(beteg) simán képes az illető állatkínzásra(73%-os)
Nem jó pont.
Ugyanezen logika mellett az állatokat tűzzel vassal az emberek fölé emelők pedig képesek egy 10 éves gyereket körfűrésszel élő adásban feldarabolni egy YouTube live videóban.
Te is 21-es csak polarizálni tudod a dolgot. Ha valaki ebben a kérdésben az emberek pártját fogja, és az emberek magasabb értékét érveli meg, akkor az egyértelműen állatkinzásra hajlamos.
ha valaki az állatok emberekkel szembeni tisztaságát, szeretnivalóságát hangsúlzozza, az ugyanezen logika mentén egy emberek közé nem ereszthető rögeszmés, akinél csak idő lkérdése mikor dönt úgy személyes kis hitvilága alapján hogy ő most önbiráskodik egy kicsit embertársai felett.
De ha már polarizálunk...
Ha én tirpákfalvai mentalitást horozok, akkor a radikális állatvédők meg a totálisan steril, nagykörút menti 5 emeletes lakóház 15 négyzetméteres kis lakásában szocializálódtak, és max a disney mesékből ismerik az állatokat, az emberekről meg az egyetlen benyomásuk a mindennapi tolakodás a 4es6os vonalán.
Ha már ilyen brutálisan leegyszerűsitünk mindent...
Leírom mégegyszer, ha nem tudta feldolgozni az agyad: a pszichopaták ILYENNEK SZÜLETTEK. A szociopaták, na ők azok, akik a traumáiktól kattantak be, a pszichopaták viszont bármiféle ok nélkül kegyetlen férgek. Egy pszichopata nőhet fel gazdagon, boldogan, a világ legjobb szüleivel, akkor is egy féreg lesz belőle.
Állatoknál nincs ilyen. Egy állat sosem születik indokolatlanul gonosznak.
Na, ez érdekel!
Dobnál néhány kutatást a témában?
Valamelyest képben vagyok az etológiával, de még nem hallottam soha se egyértelmű eredményről, hogy a pszichopátiás viselkedés kizárólag emberi lenne, és különösebb okot se látok rá hogy állatoknál ne lehetnének hasonlóan kis számban, de pszichopata egyedek.
Nyilván nem olyan feltűnő nekünk embereknek, hisz alapvetően ritka jelenség lehet az állatvilágban is (ahová mi is tartozunk rendszertanilag), de kimutatható lehet.
Amúgy olvastam arról már tanulmányt hogy kutatók több egér generáción vizsgálták az agresszivitás genetikai hátterét. Eredmény: Sikeresen ki tudtak tenyészteni egy a normál egereknél sokszorosan agresszivabb egér törzset. Tehát én szerintem simán vannak olyan kutyák is ahol nem csak a neveltetés, de genetikai faktorok is hozzájárulnak a túlzott agresszivitáshoz.
Amúgy miért is lovagolunk a pszichopata témán? A társadalom kb 2%-a pszichopata. Ebből egyértelműen következik hogy 98%-a nem az. Mit akarsz mondani?
Persze itt most fontos hogy mit tekintünk pszichopátiás viselkedésnek, és ezt az alapvetően emberi pszichológiában meghatározott fogalmat hogyan illesztjük rá az állatvilág egészére.
Embereknél a pszichopátiás viselkedést abban szokás megállapitani, hogy az illető mennyire képes (mennyire nem képes) az együttérzésre, mennyire hiányzik a cselekedeteiből a szégyenérzet, mennyire nincs képessége beleélni magát a másik ember helyzetébe.
Ehhez társulnak aztán a viselkedésformák, mint a törtetés, saját célok mindenkinél előrébb helyezése, saját érdekek mentén történő döntéshozatal (machiavelli féle gondolkodás).
Állatoknál ez már ott nehézkes, hogy sokkal alacsonyabb szintű az éntudat, ami ahhoz lenne szükséges hogy egyértelműen elválassza az "Én" és az "Ők", "Többiek" fogalmát, képes legyen megérteni hogy a többi egyed is egy "Én", ami ugyanúgy érez, és gondolkodik.
Mivel ez a legtöbb állatnál kezdetleges, vagy egyáltalán nincs, igy értelmetlen pszichopátiáról beszélni az esetükben, hisz valóban nincs képességük arra hogy tudatosan, az empátia hiánya révén tudják hogy fájdalmat, kárt okoznak egy fajtársuknak.
Egy nagyobb krokodil azért zabálja meg egy kisebb fajtársa egyik lábát, mert olyan szinten nincsen öntudata, hogy egyszerűen hiányzik a világról alkotott képéből az hogy "más egyedek". a környezetét kb úgy osztja fel agyban hogy "táplálék és nem táplálék".
Néha van egy olyan kategória hogy "szaporodó partner".
A kutyáknál jó kérdés hogy egyértelműen éntudatról beszélhetünk-e, és nem csak ösztönösen viselkednek nagyon hasonlóan, mintha tudatosan lennének együttérzőek, önzetlenek.
Ha van ilyen szintű éntudatuk, akkor egyértelműen lehetnek olyan egyedek is, amelyeknél ez hibás.
Tehát pszichopátiásan viselkednek.
"aztán örmlnek hogy van egy lény akiért nem kell megváltozniuk mert ugy is szeretik őket ha csődtömegek emberileg"
És? Pont az a legjobb a kutyák szeretetében, hogy nem kell semmiben sem sikeresnek lennünk azért, hogy szeressenek minket. A legtöbb ember amúgy is csak azért akarja, hogy valaki megváltozzon, mert az segítené őt a saját céljai elérésében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!